Росія втратить передостанню військову базу за кордоном. Остання - в Україні

21 Feb, 2012 | |

Розвиток останніх внутрішньополітичних подій у Сирії вказує на те, що Російська Федерація може втратити свою передостанню військову базу, яка дислокована за кордоном. Мова йде про російську базу військово-морського флоту в сирійському місті Тартус, в якій дислокуються крейсер Москва, атомний крейсер Петро Великий, три супровідні кораблі, а також чотири атомних підводних човни. Ця військово-морська база була успадкована Росією після розпаду Радянського Союзу.

Супутникова карта бази у Тартус

Загалом колишній СРСР у різні часи володів військово-морськими базами у наступник країнах:
Куба (Сьенфуегос, Гавана), Польща (Свиноустє), Німецька Демократична Республіка (Росток), Фінляндія (Порккала-Улд), Сомалі (Бербера), В’єтнам (Кармань), Йемен (Ходейда), Ефіопія (Нокра), Лівія та Єгипет.

Станом на початок 2012 року у Російської Федерації залишається лише дві закордонних військово-морських бази – Тартус (Сирія) та Севастополь (Україна).

У групи Geostrategy є підстави вважати, що можлива втрата військо-морської бази в Сирії дуже серйозно непокоїть кандидата у Президенти Росії, нинішнього Прем’єр-міністра Володимира ПУТІНА.

Для цього існують кілька причин:

  • при втраті військово-морської бази в Сирії Росію повністю втрачає контроль над процесами в регіоні, особливо у світлі можливого проведення Західною коаліцією військових дій проти Ірану;
  • втрачається вплив над енергетичними процесами в регіоні Близького Сходу;
  • зменшується авторитет Росії в очах китайського керівництва;
  • посилиться вплив військово-морського флоту США в Аравійському морі та районі Середземномор’я;
  • зменшиться вплив російського фактору при проведенні міжнародних антипіратських операцій;

Такий сценарій розвитку невідворотно підштовхує Росію до набуття статусу регіонального лідера, позбавленого інструментів для реалізації глобальних амбіцій.

Можливі загрози для України

Втрата Росією військово-морської бази в сирійському місті Тартус призведе до того, що російські ВМС залишатимуться на території єдиної іноземної держави – України. Російський Чорноморський флот, який відповідно до існуючої угоди може базуватися на території українського міста Севастополь до 28 травня 2042, набуде таким чином для Росії та її нинішнього керівництва особливого значення.

За оцінками групи Geostrategy, в України можуть у рази зменшитися шанси на перегляд укладених у 2010 році Харківської угоди.

Разом з тим, для українського керівництва, зокрема Президента України Віктора ЯНУКОВИЧА та Міністра закордонних справ України Костянтина ГРИЩЕНКА, з’явиться можливість переглянути ціну за оренду військової бази у Севастополі.

У цьому зв’язку доцільно використати важелі психологічного тиску на російську сторону під час проведення переговорів на зазначену тематику.
 

Мапа http://wikimapia.org/

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Франція готова до переговорів з Путіним

Жан-Марк Эро
Жан-Марк Эро
Міністр закордонних справ Франції

Франція готова до переговорів з В.Путіним, однак жодного політичного рішення за участю Б.Асада не буде. Наразі необхідним є відновлення переговорів для забезпечення політичного переходу на основі резолюції 2254 Ради Безпеки ООН.

Тріумф Зеленського

Tor Bukkvoll
Tor Bukkvoll
старший науковий співробітник Норвезького відділу оборонних досліджень

Звичайно, занадто рано говорити, чи буде вибір Володимира Зеленського президентом для України гарним. Якби Порошенко виграв, ми б очікували продовження частинних реформ, які ми бачили за останні п'ять років. Але Зеленський є абсолютно новим для української політичної сцени.

Україна, ЄС: окремі результати дії зони вільної торгівлі

Сергій Даниленко
Модератор групи Geostrategy Сергій Даниленко
analytics@geostrategy.ua

Українські виробники активно використовують преференції в рамках торгівлі між Україною та ЄС. Наприкінці 2016 року вже повністю використано 11 тарифних квот: