США: чи з'явиться український "список Магнітського"?

06 Dec, 2013 | |

За минулі дні на сайті Білого дому розміщено декілька петицій стосовно ситуації в Україні, дві з яких ввійшли до 12 найпопулярніших. Один з останніх закликів називається "Підтримайте народ України у мирному поваленні нинішнього уряду". Він набрав вже понад 68 тисяч голосів.

Однак найбільше голосів має заклик, в якому міститься прохання до Вашингтона запровадити санкції проти президента Віктора Януковича і українських урядовців за відмову підписати Угоду про асоціацію з ЄС. Наразі він набрав більше 134 тисяч голосів і є четвертим за популярністю.

Більше голосів мають лише прохання оголосити "Братів-мусульман" терористичним рухом, депортувати з США Жасмін Сан, яку підозрюють у резонансному отруєнні студентки в Китаї, та помилувати американського інформатора Едварда Сноудена, який знайшов притулок в Росії.

Петиція закликає заборонити Віктору Януковичу і членам родин українських урядовців в'їзд до США і ЄС та заморозити рахунки компаній, пов'язаних з ними.
За даними Національної ради з торгівлі, США застосовують санкції або погрожують їх застосувати відносно понад 70 країн - від Анголи до Заїру.

Причини різняться від підтримки тероризму певним урядом до нездатності захистити морських черепах.

Особливо часто США використовують економічні санкції проти осіб, організацій чи підприємств. Такі заходи включають замороження рахунків і блокування міжнародних фінансових транзакцій. При цьому американські посадовці часто зауважують, що санкції не застосовують проти певного народу, а лише проти протиправних дій в певній державі.

Один з ініціаторів санкцій проти російських чиновників, відомих як "список Магнітського", сенатор Бенджамін Кардин, зауважив: "Американцям не все одно, що відбувається у світі, і ми завжди хочемо захистити слабких".

Незалежний експерт з урядових питань Каліфорнійського університету Даґ Еліот сказав, що часто американські санкції сприймають як дії "поліцейської держави". Насправді ж, за його словами, це гучний сигнал з боку США певній країні.

Санкцї можуть ініціювати як конгресмени, так і представники виконавчої влади.
"Гарним прикладом ініціативи санкцій з боку Конгресу є "список Магнітського". Барак Обама довго вагався, чи підписувати цей документ, а конгресмени наполягали. Врешті після консультацій він підписав його, були оприлюднені імена російських чиновників, яким заборонено в'їзд до США, документ набув чинності", - розповідає експерт.

За його словами, є приклади, коли президент своїм указом може послабити або скасувати санкції. Приміром, Барак Обама послабив санкції щодо Куби, запроваджені з боку США ще в 1997 році.

Серед оглядачів також не має чіткої думки щодо того, в яких випадках санкції ефективні, а в яких - ні.

"Американські санкції, застосовані протягом років, паралізували іранську економіку. Після цього жодний міжнародних банк не хотів і не хоче мати нічого спільного з Іраном, в світі перестали купувати іранську нафту, робота Центрального банку була заблокована", - розповіла іранська журналістка Ширін Джаафарі.

Однак, за її словами, саме американські економічні санкції змусили іранську владу сісти за стіл переговорів у Женеві. 24 листопада у Швейцарії Іран погодився зупинити на півроку експерименти в рамках своєї ядерної програми в обмін на послаблення санкцій.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Ми не маємо європейської армії…

Жозеф Доль ( Joseph Daul)
Жозеф Доль ( Joseph Daul), Голова Європейської народної партії в Європарламенті

Голова найбільшої політичної групи Європарламенту «Європейська народна партія» Джозеф Доль висловив своє розчарування тим, що на разі ніхто не має впевненості з приводу подальшого розвитку ситуації в Україні.

Міжнародні організації втратять свій вплив на глобальну політику

ШАЛЛЕНБЕРГ
Александр Шалленберг
Федеральний міністр з європейських та міжнародних справ Австрії

В інтерв’ю австрійським ЗМІ Міністр закордонних справ Александр ШАЛЛЕНБЕРГ окреслив наступні думки:

ЄС готовий до будь-яких сценаріїв

Borell
Жозеп Боррель
Високий Представник ЄС із зовнішньої і безпекової політики

ЄС продовжить нарощувати позиції щодо спроб Росії підірвати структуру безпеки в Європі та відновити сфери впливу, які повністю застаріли. Щодо критики на адресу Берліну стосовно можливості запровадження санкцій проти Росії Ж.Боррель повідомив, що усі члени ЄС є надійними партнерами.