Права перемога Навроцького

03 Jun, 2025 | Назар Даниленко |
election

Минулої неділі відбувся другий тур президентських виборів у Польщі. Не обійшлося без політичних гойдалок. Одразу після закриття виборчих дільниць були оголошені результатами екзит-полів, згідно з якими перемогу мав здобути чинний мер Варшави Рафал Тшасковський від «Громадянської платформи». Соціологія давала йому перевагу в 0,6%, а саме 50,3 проти 49,7 відсотків у його конкурента - Кароля Навроцького. Той висувався від консервативної партії «Право і Справедливість».

Але у понеділок вранці після остаточного підрахунку голосів перемогу отримав голова Інституту національної пам’яті Польщі Кароль Навроцький з 50,11 відсотками, отримавши 10 606 877 голосів, тоді як Рафал Тшасковський має 49,11 і 10 237 286 голосів. Явка виборців склала 72 відсотки, доволі висока для такої країни, як Польща. Цей факт засвідчує, що польське суспільство є розділеним, а частина його тяжіє до правих поглядів. Ще одним чинником перемоги Каролі Навроцького медіа називають адміністративний ресурс і підтримку криміналітету. Він також вдало скористався настроями польського населення, яке втомилося від ліберальної політики, дискусій про аборти і незалежність судової гілки влади.

Щодо українського питання, то BBC World News, Le Monde і Deutche Welle повідомляють, що військова підтримка Києва з боку Варшави збережеться. Тут можна очікувати, що радикальні заяви що звучали в передвиборчих дебатах щодо нашої держави після виборів будуть переглянуті.

А от щодо внутрішньої політки Польщі, то команді нинішнього очільника польського уряду Дональда Туска варто задуматися про можливі дострокові вибори. Адже їх кандидат - Рафал Тшасковський не здобув президентської посади. Політичне протистояння нового президента і прем’єр-міністра може призвести до загальнонаціональної кризи. Варто підкреслити, що Кароль Навроцький зміг перемогти, успішно консолідувавши не тільки старше покоління, а й молодих виборців 18-29 років. Остання категорія мігрувала від представника антиукраїнської «Конфедерації» Cлавомира Менцена, який посів третє місце за результатами першого туру виборів 18 травня 2025 року.

Правий ухил виборців у Польщі оглядачами пояснюється відомою консервативністю поляків, яка передається з покоління в покоління, бажанням зберегти моноетнічну країну, а також традиційному впливу католицької церкви. Інавгурація Кароля Навроцького відбудеться 6 серпня, а ми в Україні уважно стежитимемо за кроками наступного президента. Особлива увага буде прикута до українських біженців у Польщі, кількість яких сьогодні становить 950 тисяч осіб.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом є дуже важливими документом

Майкл ХЕНКОК (Michael Thomas Hancock)
Майкл ХЕНКОК (Michael Thomas Hancock), член Британського Парламенту, член Британської делегації у Парламентській Асамблеї Ради Європи

-Пане ХЕНКОК, якими, на Ваш погляд, є перспективи підписання у 2012 році Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом?

Через дії в Україні Росія повністю втратила довіру до себе

Урсула фон дер Ляєн, Міністр оборони Німеччини
Урсула фон дер Ляєн
Міністр оборони Німеччини

Наскільки насправді великі навчання? Точний розмір відомо лише Москві та Мінську. Сусіди та багато партнерів в НАТО припускають, що фактична кількість сил, задіяних на російській та білоруській стороні, перевищує офіційно зареєстровану кількість 12,700 військових.

Франція готова до переговорів з Путіним

Жан-Марк Эро
Жан-Марк Эро
Міністр закордонних справ Франції

Франція готова до переговорів з В.Путіним, однак жодного політичного рішення за участю Б.Асада не буде. Наразі необхідним є відновлення переговорів для забезпечення політичного переходу на основі резолюції 2254 Ради Безпеки ООН.