CША, Сербія, Косово: підписання договору близько
3 вересня у Вашингтоні пройшов перший день переговорів делегацій Сербії на чолі з президентом Александром Вучичем та Косово на чолі з ПМ Авдулой Хоті за участі спецпредставника президента США з питань діалогу між Приштиною і Белградом Річарда Гренела та радника з питань національної безпеки Роберта О'Брайана. Участь у обговоренні декількох питань взяла також радник і дочка президента США Іванка Трамп.
Вучич повідомив, що проект документу “Економічна нормалізація” з 16 пунктів, який запропонувала американська сторона на початку саміту, містив пункт про взаємне визнання. Але Вучич відхилив цей пункт і американська сторона з розумінням вилучила його з порядку денного. Він також повідомив про обговорення різноманітних, у т.ч. інфраструктурних проектів, корисних як для сербів, так і албанців, запровадження кредитних схем для розвитку малих та середніх підприємств, про можливості участі Приштини у регіональному проєкті “Малий Шенген” та відкриття офісу Міжнародної фінансової корпорації розвитку США (DFC) у Белграді.
Сербські та косовські ЗМІ з посиланням на американські джерела повідомляють, що сербська і косовська делегації фактично вийшли на підписання договору, який передбачає нормалізацію економічних відносин, а також про те, що Трамп прийме Вучича і Хоті й буде присутнім при підписанні цього документу.
За оцінкою експертів, наразі адміністрація США розраховує досягти не меншого успіху, ніж нещодавній договір між Ізраїлем та ОАЕ. Підписання договору між Белградом і Приштиною за посередництва США буде використано адміністрацією Трампа у передвиборчих перегонах та дозволить посилити американський й зменшити російський вплив у регіоні Західних Балкан.
Газпром не проводить в Європі антисланцеві кампанії
Карл ШЛІТЕР, депутат Європейського парламенту від Швеції
Карл ШЛІТЕР (Carl Schlyter), депутат Європейського Парламенту від Швеції, Група «Зелені» \ Європейський вільний альянс», автор Резолюції Європейського Парламенту щодо екологічних наслідків видобутку сланцевого газу.
Україна має чим захищатися
Едвард ЧОУ (Edward Chow), експерт з питань енергетики, США
Труднощі, які сьогодні переживає Україна, носять не лише відверто негативний характер. По-перше, в Україні народилося потужне громадянське суспільство, яке може і повинно стати основним двигуном у проведенні в країні довгоочікуваних реформ.
Про окремі аспекти питань європейської безпеки
Іво ДААЛДЕР (Ivo Daalder), Постійний представник США при НАТО
Розміщення в Європі елементів системи протиракетної оборони