Арктика: влада Росії планує експансію

31 Oct, 2014 | |

Влада Росія планує розширити кордони своєї економічної зони на арктичному шельфі та має намір подати відповідну заявку до ООН навесні 2015 року, заявив міністр природних ресурсів та екології Росії Сергій Донський.

У випадку, якщо цю частину арктичного дна визнають геологічним продовженням російської суші, Росія отримає пріоритетні права на економічну діяльність у цій зоні, включно з видобутком корисних копалин.

При цьому екологи стверджують: російській частині Арктики уже завдали серйозної шкоди за радянських часів, а розробка нових природних родовищ дуже ризикована.

 

Друга спроба

Росія претендує на багату вуглеводнями ділянку шельфу у Північному океані, включно з підводними хребтами Ломоносова і Менделеєва, - загалом на понад 1,2 млн квадратних кілометрів. За словами російських чиновників, об'єм тамтешній покладів може досягати 5 млрд тонн умовного палива.
За словами Сергія Донського, приєднання нових територій "розширить плацдарм забезпечення геополітичних інтересів в Арктиці".

Північний полюс і прилеглий до нього регіон Північного Льодовитого океану не належить жодній країні, проте Канада, Данія, Норвегія, Росія і США володіють правами на 370-кілометровою виключну економічну зону біля своїх берегів.

Росія уже зверталася із проханням розширити свою зону в Арктиці у 2001 році, проте ООН не задовольнила її через недостатню кількість доказів - зокрема, у Росії не змогли довести своє право на хребет Ломоносова, на який також претендує Канада.

Нові ризики

Тим часом у Всесвітньому фонді дикої природи (WWF) Росії кажуть, що розробка підводних родовищ вуглеводнів у Арктиці несе високі екологічні ризики і надзвичайно складна з технічної точки зору.

Платформи з видобутку копалин під кригою у надзвичайних ситуаціях не піддаються управлінню.

Будівництво льодостійких платформ можливе тільки на глибинах 200-300 метрів, але не на глибинах більше кілометра.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

ЄС готовий до будь-яких сценаріїв

Borell
Жозеп Боррель
Високий Представник ЄС із зовнішньої і безпекової політики

ЄС продовжить нарощувати позиції щодо спроб Росії підірвати структуру безпеки в Європі та відновити сфери впливу, які повністю застаріли. Щодо критики на адресу Берліну стосовно можливості запровадження санкцій проти Росії Ж.Боррель повідомив, що усі члени ЄС є надійними партнерами.

Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Blake Clayton
Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Продовження погіршення ситуації в Лівії, Єгипті та інших країнах Північної Африки та Близького Сходу суттєво впливають на формування світових цін на енергоносії, у першу чергу - нафти. Я вважаю, що сьогодні США недостатньо працюють над збільшенням стратегічних обсягів нафти.

Чи викликає у вас тривогу агресивність Росії в Європі?

Майкл Хайден  (Michael Hayden)
Майкл Хайден (Michael Hayden), колишній голова ЦРУ і АНБ, США

"Путін поводиться самовпевнено, але у нього немає хороших карт в цій грі.