Білорусь: прийняття нової військової доктрини
4 квітня 102 депутати проголосували за прийняття нової військової доктрини в першому читанні. Палата представників Національних зборів прийняла сьогодні в першому читанні законопроект "Про затвердження Військової доктрини Республіки Білорусь". У ній, крім іншого, відзначено зацікавленість у розвитку відносин з ЄС і взаєморозуміння з НАТО.
Як зазначив, представляючи документ, міністр оборони Білорусі Андрій Равка, попередня доктрина діяла з 2002 року, вона виконала своє призначення і вже не повністю відповідає сучасній реальності. Нова військова доктрина, за його словами, враховує зміни військово-політичної обстановки навколо країни, розширення спектру джерел військових загроз країні, уточнює підходи щодо визначення військових небезпек для Білорусі.
За останній час трансформувався характер самої збройної боротьби, підкреслив міністр. "Сьогодні крім класичних форм застосування збройних сил типовим стало використання стратегії непрямих дій. Вона передбачає ведення військових дій чужими руками, масове залучення радикальних екстремістських і терористичних організацій, приватних військових кампаній, широке використання протестного потенціалу населення".
«Практично це новий документ, в основу якого покладено аналіз ситуації, що складається в світі, в тому числі з-за кольорових революцій», - сказав Равка.
У доктрині також розширено перелік внутрішніх і зовнішніх загроз. "При цьому відповідно розширено і перелік заходів, які буде робити держава для забезпечення своєї військової безпеки. Вперше викладена активна позиція щодо запобігання військового конфлікту шляхом прийняття превентивних заходів стратегічного стримування", - повідомив глава Міноборони.
Крім того, зазначив він, в документі враховані "всі можливі варіанти розв'язання агресії проти Білорусі, в тому числі - на стадії внутрішнього збройного конфлікту, спровокованого ззовні за допомогою гібридних способів протиборства".
Равка також повідомив, що "поряд з розстановкою пріоритетів на союзницькі відносини" з Росією у військовій доктрині прописана зацікавленість у розвитку добросусідських і партнерських відносин з Євросоюзом, а також прагнення до відкритості і розвитку взаєморозуміння з НАТО. "Основна ідея - ми відкриті для співпраці для всіх, але за умови дотримання національних інтересів Білорусі", - заявив міністр.
Равка підкреслив: незважаючи на великий обсяг змін Військова доктрина Білорусі зберігає оборонний характер. Чисельність Збройних сил Білорусі - 64 932 особи, в тому числі 14 502 офіцера.
Надання Україні асоціації стане прикладом і своєрідним стимулом для таких країн, як Молдова та Білорусь?
Павел Коваль (Paweł Robert Kowal) Голова делегації Європарламенту до Комітету парламентської співпраці «ЄС-Україна»
- Чи керуються євродепутати у своїх дискусіях щодо України і геополітичними підходами, зокрема думкою про те, що надання Україні асоціації стане прикладом і своєрідним стимулом для таких країн, як Молдова та Білорусь?
США потребують більш активної участі в подіях в Україні
Річард ХААС (Richard Haass), президент Ради зовнішніх зносин, США (Council on Foreign Relations)
Сполучені Штати з моменту виникнення напруги у Східних регіонах України системно працюють над тим, щоб запровадити проти Росія санкції, оскільки вона відіграє ключову роль у дестабілізації ситуації в регіоні. Поки що важко передбачити, чим може закінчитися конфлікт на Сході України.
Путін забезпечив виживання режиму Асада
Голова комітету Сенату США з питань збройних сил сенатор Джон Маккейн
Заява, що Росія почне виведення деяких збройних сил з Сирії сигналізує проте що Володимир Путін переконаний, що він розбомбив та знищив достатньо супротивників кривавого режиму Асада, щоб забезпечити його виживання.