Київ через екс-Посла США може поновити «енергетичний діалог» з Іраком

07 May, 2012 | |

Подія

Наприкінці квітня 2012 року у Вашингтоні було проведено перше засідання спільного координаційного комітету США – Ірак з енергетичних питань. Участь у засіданні взяли віце-прем’єр-міністр Іраку з питань енергетики Хусейн Аль ШАХРІСТАНІ, заступник міністра енергетики США Ден ПОНЕМАН та спеціальний уповноважений Державного департаменту США з енергетичних питань, колишній Посол США в Україні (2000-2003 роки) Карлос ПАСКУАЛЬ.
 

Аналіз ситуації

Для Сполучених Штатів розвиток відносин з Іраком завжди був одним з ключових елементів їх зовнішньої політики на Близькому Сході. І це при тому, що ця політика починаючи з початку 1970-х років носила переважно «конфліктний характер». Однак спеціальна операція США та їх союзників з силової зміни політична режиму в Іраку, яка супроводжувалася військовими діями у період з 2003 по 2010 років включно, різко змінила позиції Сполучених Штатів у цьому регіоні. Важливо підкреслити, що з державного бюджету США за період проведення військових дій в Іраку та Афганістані було витрачено безпрецедентно великі кошти – близько 1 трильйону дол. США. До останнього часу, поки в Багдаді не було встановлено більш-менш стабільний Уряд, економіка Сполучених Штатів не отримувала ті дивіденди, на які робилися розрахунки на початку військової операції проти тодішнього режиму Саддама ХУСЕЙНА.

Лише на початку 2012 року з’явилися підстави говорити про те, що американська політика щодо Іраку починає приносити Адміністрації США перші позитивні економічні та політичні результати. Фактично перше засідання спільного координаційного комітету США – Ірак з енергетичних питань, проведене у Вашингтоні наприкінці квітня 2012 року, засвідчило початок нової ери в іраксько-американських відносинах.

За оцінками групи глобальної розвідки Geostrategy, на сьогодні два фактора визначають політику США щодо Іраку:

• енергетичний (видобуток нафти і газу та їх продаж на світових ринках);
• військово-політичний (стримування Ірану та поширення демократичних принципів в інших країнах регіону).

В умовах продовження загострення ситуації навколо Ірану внаслідок розвитку цією країною ядерних програм зростає ймовірність виникнення конфлікту між країнами Заходу на чолі зі США та Іраном. Якщо такий конфлікт виникне, Іран не зможе постачати на світові ринки нафту та газ, що неодмінно призведе до зростання світових цін на енергоносії.

Для інформації: Іран володіє близько 16% світових запасів природного газу. У 2011 році Іран здійснив видобуток близько 300 мільярдів куб. метрів газу. За обсягами підтверджених покладів нафти Іран займає четверте місце у світі. Іран щоденно видобуває більше 4 мільйонів барелів нафти, при цьому експортуючи практично половину від видобутку.

З огляду на це Сполучені Штати одразу після силового відсторонення Саддама ХУСЕЙНА від управління Іраком перейшли до активної фази співробітництва у сфері енергетики. У результаті проведеного у Вашингтоні засідання спільного координаційного комітету США – Ірак з енергетичних питань стало відомо про загальні параметри плану співпраці двох держав в енергетичній сфері.
Зокрема, у 2010 році Ірак видобував 2,4 мільйона барелів нафти в день, у 2011 році спільними американо-іракськими зусиллями щоденний обсяг видобутку нафти становив 2,7 мільйона барелів, а в першому кварталі 2012 року цю цифру було доведено до 3 мільйонів барелів нафти в день.

За інформацією групи Geostrategy, відповідно до американо-іракської програми співробітництва в енергетичній сфері протягом ближчих шести років цей обсяг має бути доведено до 10 мільйонів барелів нафти в день. Таким чином Ірак стане надійним та прогнозованим світовим експортером нафти. Перебуваючи і Вашингтоні Віце-прем’єр-міністр Іраку з питань енергетики Хусейн Аль ШАХРІСТАНІ підтвердив, що на станом на кінець квітня 2012 року Уряд Іраку підписав 12 контрактів з іноземними партнерами на розробку 12 нових нафтових родовищ в Іраку, що дозволить у перспективі 5-6 років довести видобуток нафти до 10 мільйонів барелів нафти в день.

Під час засідання також було обговорено питання розвитку газового сектору країни. Зокрема, обидві сторони визначили за пріоритет розвиток нових маршрутів постачання іракського газу на Європейський ринок. Мета – максимально зменшити енергетичну залежність Європи від російських енергоносіїв.

Важливу роль в американо-іракському діалозі з енергетичних питань сьогодні відіграє колишній Посол США в Україні Карлос ПАСКУАЛЬ. Перебуваючи в Києві в період, коли Адміністрація Президента США готувалася до початку процесу зміни політичного режиму в Іраку, К.Паскуаль, на думку Geostrategy, може стати для Києва каналом, який забезпечить участь українських компаній у реалізації в Іраку зазначених енергетичних проектів.

Висновки

Враховуючи вищевикладене, Міністру закордонних справ України Костянтину ГРИЩЕНКУ (2000-2003 роки – Посол України в США) та Послу України в США Олександру МОЦИКУ необхідно ініціювати обговорення в рамках українсько-американських консультативних органів питання участі українських компаній в енергетичних проектах в Іраку. Це дозволить диверсифікувати міжнародний енергетичний діалог Києва, що зміцнить позиції України на переговорах з Росією та відкриє нові можливості для постачання на українських ринок енергоносіїв з Близького Сходу.
 

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Ми повинні продовжити надавати підтримку

Боб Коркер (Bob Corker)
Сенатор США Боб Коркер (Bob Corker) республіканець-Теннесі

Після телефонної розмови з послом США в Україні Джеффрі Пайєттом, сенатор США Боб Коркер (республіканець-Теннесі), голова сенатського комітету із закордонних справ, наголосив на подальшій

Забезпечити припинення будівництва Північного потоку 2

Тед Круз
Тед Круз
сенатор США від штату Техас

"Північний потік 2 становить серйозну загрозу національній безпеці США та нашим європейським союзникам", - сказав сенатор Тед Круз. "Закон про захист енергетичної безпеки Європи буде протидіяти експансіонізму Росії, орієнтуючи

Про підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

Йоханнес Корнеліс ван Баален
Йоханнес Корнеліс ван Баален, депутат Європарламенту від Нідерландів, політична група «Альянс лібералів та демократів за Європу»

Ми вважаємо, що для України життєво необхідно мати демократичне виборче право, оскільки Угода про асоціацію – це більше, ніж просто вільна торгівля. Вона закладає наші структурні відносини, тому виборче право, яке відповідає європейським стандартам, – життєво важливе.