Вибори в Нідерландах зупинили процес руйнування Євросоюзу
15 березня 2017 року в Нідерландах відбулися вибори до Нижньої палати парламенту, явку на яких можна назвати безпрецедентно високою - на рівні 80,4%. Під час минулих виборів 2012 року явка складала 74,6%. Збільшення явки на цьогорічних виборах викликано зростанням інтересу до політичних процесів в країні та за її межами з боку населення, а саме: сучасний стан Європейського Союзу в умовах Brexit і перемоги Д.Трампа на виборах Президента США, міграційна криза, а також соціальна політика уряду, зокрема в сфері медичного страхування та пенсійного забезпечення. Для України результати виборів також принесли позитивну новину. Не дивлячись на втрату 8 місць в парламенті, найбільшою партією залишається партія нинішнього Прем’єр-міністра М.Рютте, яка і буде формувати навколо себе коаліцію.
Популістська партія Г.Вілдерса зайняла друге місце та отримує в парламенті 20 депутатських місць. Такий результат Партії свободи сприймається як її програш, враховуючи високу радикалізацію населення Нідерландів та утриманні високих рейтингів партії впродовж 2016 року – початку березня 2017 року. Партія довгий час займала перше місце в рейтингу популярності політичних партій в Нідерландах, випереджаючи партію діючого Прем’єра М.Рютте.
Офіційно результати виборів будуть оголошені 21 березня 2017 р. під час публічного засідання Виборчої Ради, 23 березня 2017 р. – буде оголошено поіменний склад нового парламенту Нідерландів.
Серед факторів, які вплинули на такий результат, можна назвати наступні:
- нідерландський виборець проголосував за стабільність;
- в умовах зростаючих зовнішніх загроз та відчуття небезпеки у зв’язку з агресивною політикою Росії, перемогою Д.Трампа в США, проблемою біженців, нестабільністю та процесом Brexit в Європі, загрозою з боку ісламського тероризму, нідерландський виборець між «солодким» популізмом та відчуттям стабільності вибрав останнє.
Фактично, можна стверджувати, що населення Нідерландів проголосувало проти політики дезінтеграції Європейського Союзу і, таким чином, виступило проти ідеї Brexit. Політичний ландшафт в Нідерландах після виборів продемонстрував домінування правих поглядів в суспільстві. Загалом партії, які сповідують праві та правоцентристські цінності, отримали переважну більшість місць в парламенті;
Важливо підкреслити, що референдум щодо Угоди про Асоціацію України та ЄС став пробуджуючим дзвоником для виборців, які не прийшли проголосувати під час референдуму і, таким чином, сприяли успіху ксенофобів і євроскептиків. Як результат, явка сягнула 80,4 відсотка і забезпечила унеможливлення зміцнення позицій антиєвропейських партій. Це фактично перша удача тих сил, які прагнуть розвивати Євросоюз, а не знищувати його. Оскільки вибори в Нідерландах були першими в ЄС у 2017 році, програш популістської партії Г.Вілдерса може стати гарним сигналом перед виборами у Франції та Німеччині. Вибори в Нідерландах зупинили тенденцію приходу до влади в провідних країнах світу правих політиків, що грають на руку Росії. Шквал поздоровлень М.Рютте з перемогою його партії свідчить про те, що Європа перевела подих з полегшенням.
Отже, сьогодні є усі підстави сподіватися на те, що Парламент Нідерландів нарешті завершить процес ратифікації Угоди про асоціацію. Після схвалення законопроекту «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною та ЄС» у Сенаті, Закон буде направлено на підпис Королю та Міністру закордонних справ Нідерландів. Після чого ратифікаційна грамота або документ про затвердження Нідерландами Закону «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною та ЄС» буде передано на зберігання до Генерального секретаріату Ради Європейського Союзу. Угода про асоціацію між Україною та ЄС набере чинності в перший день другого місяця, що настане після дати здачі на зберігання останньої ратифікаційної грамоти або останнього документа про затвердження.
Геополітичні аспекти Угоди про асоціацію між Україною та ЄС
Єжи БУЗЕК (Jerzy Karol Buzek), депутат Європарламенту від Польщі, політична група «Європейська народна партія»
Ми добре розуміємо і усвідомлюємо всі геополітичні моменти, які беруть свій початок у минулому, в нашій історії. І ми повністю готові тісно співпрацювати з Україною на основі Угоди про асоціацію, включно із угодою про створення зони вільної торгівлі.
Україні треба реальна фінансова допомога
Роберт Кан (Robert Kahn), старший фінансовий аналітик, Рада зовнішніх зносин, США
На фоні драматичних переговорів щодо врегулювання ситуації на Донбасі, результати переговорів між Україною та Міжнародним валютним фондом відійшли на другий план. Однак важливим стало досягнення домовленості про виділення України кредиту МВФ на суму 17,5 млрд. дол. США.
Україна має чим захищатися
Едвард ЧОУ (Edward Chow), експерт з питань енергетики, США
Труднощі, які сьогодні переживає Україна, носять не лише відверто негативний характер. По-перше, в Україні народилося потужне громадянське суспільство, яке може і повинно стати основним двигуном у проведенні в країні довгоочікуваних реформ.