Британія руйнує газову стратегію «Газпрому»
Подія
23 червня 2011 року Уряд Великої Британії повідомив про наміри збудувати до 2025 року вісім нових атомних електростанцій. Відповідно до процедури, рішення про будівництво нових атомних електростанцій має бути схвалено Парламентом Великої Британії.
Аналіз ситуації
Група «Geostrategy» вже аналізувала наслідки рішення Уряду Німеччини вивести до 2022 року з експлуатації усі атомні енергоблоки країни. Відповідно до висновків, у перспективі рішення Німеччини щодо відмови від використання ядерної енергетики могло призвести до значного зростання в Європі попиту на російський газ що, у свою чергу, спричинило б підняття цін на цей енергетичний ресурс. Вже за кілька тижнів після оголошення німецької ініціативи інші європейські країни, зокрема Італія та Швейцарія, висловили бажання до неї приєднатись. Після такої антиядерної кампанії в Європі стало зрозуміло, що невдовзі з’являться протилежні ініціативи, які б могли стримати негативні для ядерної галузі процеси. Саме тому існують підстави вважати, що оголошення Великою Британією намірів збудувати до 2025 року вісім нових атомних енергоблоків суттєво збалансує цінову ситуацію в Європі на російський газ та охолодить агресивну риторику «Газпрому» про нібито значне зростання цін на газ для європейських споживачів вже до кінця 2011 року. З великою долею ймовірності можна також говорити про те, що Британський Парламент підтримає це урядове рішення, оскільки у законодавчому органі країни існує потужне про-ядерне лобі, яке впродовж кількох тижнів спроможеться проголосувати за плани будівництва нових атомних електростанцій. З огляду на існування перспектив суттєвого зростання ціни на природній газ цілком ймовірно, що населення Великої Британії не буде виступати з масовими акціями протесту проти діяльності Уряду у сфері ядерної енергетики. На сьогодні у Великій Британії збудовано 9 атомних електростанцій. Частка загальнонаціональної електроенергії, що виробляється на 19 атомних енергоблоках, складає близько 20%. Це практично дорівнює загальній кількості електроенергії, яка виробляється на 66 атомних електростанціях (загальна кількість атомних енергоблоків - 104), які на сьогодні працюють у Сполучених Штатах Америки.
Висновки
Рішення Уряду Великої Британії про будівництво нових атомних електростанцій свідчить про виникнення розколу в Європі щодо поглядів на перспективи розвитку атомної енергетики. Поміркована реакція населення Великої Британії на перспективи розвитку власної атомної енергетики, здатної забезпечити більш дешеву електроенергію у порівнянні з більш дорогим експортним природним газом, вочевидь, зупинить уряди інших європейських держав від емоційних рішень про повне виведення з експлуатації національних атомних електростанцій. Для України як держави, яка суттєво залежить від експорту російського природного газу (у 2010 році Україна купала у «Газпрому» близько 35 млрд. куб метрів газу), подібні до Британської ініціативи є вигідними.
Росія продемонструвала, що вона не прагне до миру
Голова комітету Сенату США з питань збройних сил сенатор Джон Маккейн
Амбіції Володимира Путіна щодо відновлення Російської імперії зробили ще один крок вперед сьогодні, коли російські сепаратисти в Донецькій області України проголосили незалежну державу і прийняли назву з часів царської епохи "Малоросія".
НАТО не бачить ознак відступу Росії від українського кордону
Єнс Столтенберг
НАТО не бачить ознак відступу Росії від українського кордону, і тому активно вивчає плани збільшення власних сил у Східній Європі у відповідь на «нову норму» російської агресії, погроз і примусу.
Росіяни не будуть дотримуватися угод
Ельмар Брок, депутат ХДС
Депутат від ХДС Ельмар Брок не вірить Путіну в питанні трубопроводу по дну Балтійського моря "Північний потік 2": "Росіяни не будуть дотримуватися своїх домовленостей: якщо буде побудовано " Північний потік 2 ", український транзит закриється.