Білорусь міняє уранову стратегію США

23 Aug, 2011 | |

З огляду на те, що після президентських виборів у Білорусі у грудні 2010 року, які через значні порушення не були визнані, зокрема, країнами ЄС та США, вище білоруське керівництво опинилося у фактичній міжнародній ізоляції.

Сполучені Штати прийняли рішення про введення проти окремих компаній Білорусі економічних санкцій. Країни Європейського Союзу запровадили так звані «чорні списки», до якого увійшли представники центральних органів влади Білорусі разом з його вищим керівництвом. Їх суть – заборонити в’їзд на територію США і країн-членів ЄС білоруським чиновникам, причетним до переслідування представників опозиційний сил.

У відповідь на запровадження економічних санкцій з боку США керівництво Білорусі прийняло 19 серпня 2011 року рішення про призупинення реалізації спільних білорусько-американських проектів з обміну високозбагаченого урану у рамках ініціативи зі зниження глобальної загрози Міністерства енергетики США.
У цей же день Державний департамент вислови жаль з приводу прийняття Білоруссю такого рішення.

Для довідки: відповідно до статистичних даних американської сторони, на сьогодні у Білорусі знаходиться близько 370 кг. високозбагаченого урану. У цьому зв’язку також вказується на те, що лише 10% цього матеріалу можуть бути реально використані для виробництва ядерної зброї.
 Наприкінці 2010 року, якраз напередодні проведення президентських виборів, Білорусь погодилась до проведення Саміту з ядерної безпеки у 2012 році вивести весь високозбагачений уран зі своєї території до Російської Федерації.
Таке рішення було прийнято після того, як у квітні 2010 року Україна оголосила про свою готовність позбутися усіх запасів високозбагаченого урану.

За оцінками групи «Geostrategy», рішення Білорусі про призупинення співпраці зі США у ядерній сфері навряд чи підвищить ризики у сфері розповсюдження ядерних матеріалів.
Однак такі дії Мінську можуть завдати значної шкоди процесу реалізації однієї з найбільш важливих зовнішньополітичних ініціатив Президента США Барака Обами, пов’язаних з вивезенням у безпечні місця високозбагаченого урану з країн, які продовжують ним володіти. 
Таке рішення Білорусі додатково вводить у ядерну гру Росію, яку США, вочевидь, проситимуть натиснути на керівництво Білорусі з тим, щоб весь високозбагачений урану було виведено до проведення у 2012 року чергових президентських виборів у Сполучених Штатах. У протилежному випадку політичні опоненти Барака Обами скористаються нагодою піддати жорсткій критиці невдалі дії чинного Президента з так званого «глобального ядерного роззброєння». 

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Про окремі аспекти питань європейської безпеки

Ivo Daalder
Іво ДААЛДЕР (Ivo Daalder), Постійний представник США при НАТО

Розміщення в Європі елементів системи протиракетної оборони

Надання Україні асоціації стане прикладом і своєрідним стимулом для таких країн, як Молдова та Білорусь?

Павел Коваль (Paweł Robert Kowal)
Павел Коваль (Paweł Robert Kowal) Голова делегації Європарламенту до Комітету парламентської співпраці «ЄС-Україна»

- Чи керуються євродепутати у своїх дискусіях щодо України і геополітичними підходами, зокрема думкою про те, що надання Україні асоціації стане прикладом і своєрідним стимулом для таких країн, як Молдова та Білорусь?

Відставка генерала Флінна та відношення до Росії

Johan McCain
Голова комітету Сенату США з питань збройних сил сенатор Джон Маккейн

Відставка генерала Флінна також викликає додаткові питання з приводу намірів адміністрації Трампа по відношенню до Росії Володимира Путіна, в тому числі, заяви президента що пропонують моральну еквівалентність між Сполученими Штатами і Росією, незважаючи на вторгнення в Україну, анексію Криму, за