ЄС: 19-20 грудня буде розглянуто питання України

17 Dec, 2013 | |

Лідери Європейського Союзу на саміті 19-20 грудня розглянуть ситуацію в Україні.

"Ми обговорювали наступне засідання Європейської Ради. Українське питання буде на порядку денному і буде чіткий сигнал на підтримку українського народу, сигнал проти насильницьких дій проти людей, які мирно демонструють вже три тижні. Також буде сигнал, щоб Угоду про асоціацію підписати якнайшвидше", - сказав Петро Порошенко.

"Було сказано, що двері до ЄС відкриті для України. Угода про асоціацію лежить на столі. Ключ до цього - в руках українського уряду. Ми зробимо все можливе, аби пришвидшити цей процес", - додав Петро Порошенко.

За його словами, Україна нині перебуває в глибокій політичній кризі через те, що влада не підписала угоду у Вільнюсі. "Єдиним виходом із ситуації є повернення назад і підписати угоду про асоціацію та розробити точний план імплементації цієї Угоди", - наголосив він.

Незважаючи на розбіжності між країнами-членами Євросоюзу у питанні діалогу з Україною, міністри закордонних справ країн ЄС висловили готовність підписати угоду з Україною, але підкреслили, що слово за Києвом.

"Мені здається, що ми можемо спільно з ним (Януковичем) розв'язати ці проблеми"

Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Кетрін Ештон заявила у понеділок на зустрічі міністрів закордонних справ Євросоюзу в Брюсселі, що їй вдалося з'ясувати з розмов з президентом Віктором Януковичем, які короткострокові економічні проблеми завадили Україні підписати Угоду про асоціацію з ЄС.

"Мені здається, що ми можемо спільно з ним (Януковичем) розв'язати ці проблеми", - заявила Кетрін Ештон.

"Звичайно, ми хочемо, щоб Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС, ще є надія на те, що це відбудеться", - сказав міністр закордонних справ Німеччини Гвідо Вестервелле після прибуття в Брюссель.

"Якщо Київ подасть ясний сигнал, ми готові підписати угоду завтра", - заявив міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт, який зіграв ключову роль у розробці та просуванні документа щодо зміцнення політичних і торгових зв'язків між ЄС та Києвом.

Раніше в акаунті Більдта в Twitter з'явився такий коментар: "Очевидно, що Росія почала масивну кампанію з дезінформації, спрямовану проти ЄС та угоди з Україною".

 

Тристоронній формат

Голова Міністерства закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що серед держав-членів ЄС багато прибічників тристороннього формату вирішення питань, пов'язаних з Україною.

"Те, що сьогодні прозвучало, підтверджує наявність в ЄС великої кількості країн, які вважають, що, наприклад, ситуацію з Україною необхідно обговорювати в тристоронньому форматі", - заявив міністр журналістам у Брюсселі за підсумками зустрічі з головами МЗС ЄС.

Пан Лавров підкреслив, що ЄС та Росія є найбільшими торговельними партнерами України.

"Те, що сьогодні прозвучало, підтверджує наявність в ЄС великої кількості країн, які вважають, що, наприклад, ситуацію з Україною необхідно обговорювати в тристоронньому форматі"

"Буде логічно, перш ніж іноді досить нав'язливо пропонувати якісь схеми подальшої співпраці Україні, в цьому разі з ЄС, сісти й подивитися, які наслідки ті чи інші теми матимуть для всіх учасників цього процесу", - вважає він.

"Ось така тристороння взаємодія буде лише виправдана", - додав міністр.

Обговорення підписання угоди з ЄС за участю Росії активно відстоює українська влада, але в ЄС цю ідею сприймають скептично. Єврокомісар Штефан Фюле 10 грудня заявив, що ЄС готовий до діалогу з Росією, але тристоронніх переговорів бути не може.

 

Київ - за переговори

У неділю комісар ЄС з питань розширення Штефан Фюле заявив, що Європейський союз призупиняє роботу над підготовкою до підписання Угоди про асоціацію з Україною через позицію українського керівництва.

"Слова і дії президента та уряду [України] щодо угоди про асоціацію все більше і більше розходяться з дійсністю. Їхні аргументи не мають ніякого зв'язку з реальністю", - написав Фюле в Twitter.

"Я сказав [українському] віце-прем'єру Арбузову в Брюсселі, що подальші переговори поставлені в залежність від чіткого бажання підписати [угоду про асоціацію з ЄС]. Робота припинена, відповідь не отримана", - додав Фюле.

Проте прес-секретар прем'єр-міністра України Миколи Азарова Віталій Лук'яненко сказав, що Київ має намір продовжити переговори з Європейським союзом.

"Уряд України налаштований на продовження переговорів з ЄС щодо імплементації угоди про асоціацію і працює в цьому напрямку", - заявив Лук'яненко.

Також він зазначив, що Київ буде розглядати тільки офіційні заяви представників Євросоюзу з приводу переговорного процесу за цією угодою.

Заяву пана Фюле у соцмережі розкритикував міністр закордонних справ Голландії Франс Тіммерманс. Він заявив, що "політичні заяви в Twitter - це не найкращий спосіб розгляду цього питання".

"Я вважаю, що найкращий сигнал, який ми можемо послати Україні, це просто сказати, що двері для неї як і раніше відкриті", - сказав голландський міністр.

На думку аналітиків, ці суперечливі висловлювання європейських політиків вказують на розбіжності в питанні про майбутнє відносин Європи з Києвом.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Розмови про надання Україні зброї не повинні припинятися

Стівен Сестанович (Stephen Sestanovich)
Стівен Сестанович (Stephen Sestanovich), старший аналітик Ради зовнішніх зносин, США

В якому б форматі не проводилися дебати про те, чи треба Сполученим Штатам Америки надавати летальну зброю Україні для зупинення російської військової агресії на Сході країни, сам факт таких розмов вже позитивно впливає на дипломатичні шляхи вирішення конфлікту.

Геополітичні аспекти Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

Єжи БУЗЕК (Jerzy Karol Buzek)
Єжи БУЗЕК (Jerzy Karol Buzek), депутат Європарламенту від Польщі, політична група «Європейська народна партія»

Ми добре розуміємо і усвідомлюємо всі геополітичні моменти, які беруть свій початок у минулому, в нашій історії. І ми повністю готові тісно співпрацювати з Україною на основі Угоди про асоціацію, включно із угодою про створення зони вільної торгівлі.

Газпром не проводить в Європі антисланцеві кампанії

Карл ШЛІТЕР
Карл ШЛІТЕР, депутат Європейського парламенту від Швеції

Карл ШЛІТЕР (Carl Schlyter), депутат Європейського Парламенту від Швеції, Група «Зелені» \ Європейський вільний альянс», автор Резолюції Європейського Парламенту щодо екологічних наслідків видобутку сланцевого газу.