Розворот в бік Росії розпочався

09 Jan, 2014 | |

The quick changes in Ukraine's energy consumption statistics illustrate the country's strategy of shifting its allegiances between the European Union and Russia. The statement of the Minister of energy of Ukraine solely confirmed that Ukraine is no more interested in energy diversification.

Заява міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда СТАВИЦЬКОГО 9 січня про те, що в новому році Україна має намір імпортувати природний газ лише з Російської Федерації і не здійснювати імпорт газу в реверсному режимі з Європи, оскільки ціна російського газу нижча, викликала великий інтерес в Центральній Європі, Брюсселі та Вашингтоні.

На думку американських партнерів групи Geostrategy, рішення Українського уряду засвідчило: Україна почала розвертатися в російський бік. Навіть не дивлячись на те, що протягом кількох останніх років Україні, попри політичний тиск Росії, вдалося диверсифікувати джерела постачання газу на свій ринок шляхом його придбання у двох компаній, які належать країнам-членам Європейського Союзу: угорській компанії FGSZ Ltd. та польській компанії Gaz-System SA.

Відповідно до статистичних даних, оприлюднених 8 січня компаніями FGSZ Ltd. та Gaz-System SA, Україна протягом 2013 року імпортувала на власний ринок через Польщу та Угорщину близько 2 мільярдів кубічних метрів газу, що майже на 50% перевищило очікувані раніше результати. Це стало справжнім проривом України, яка десятиліттями шукає альтернативні джерела постачання енергоносіїв.

У цій ситуації було б цілком логічно продовжити подібну співпрацю з Угорщиною та Польщею, залишаючи тим самим за собою право на використання певних важелів психологічного тиску на російську компанію Газпром, яка постійно вдається до недружніх та несподіваних по відношенню до України кроків.

Однак офіційний Київ ухвалив інше рішення.

Розраховуючи на те, що з 1 січня 2014 року Росія знизить для України ціну на газ із близько 400 до 270 дол. США за тисячу кубічних метрів, Міністр Едуард СТАВИЦЬКИЙ заявив, що Україна більше не купуватиме газ у Польщі та Угорщини. До речі, статистичні дані з EUROSTAT вказують на те, що протягом першого тижня 2014 року Україна не придбала в Європі жодного кубічного метру газу. Тобто виходить, що Київ ухвалив таке рішення ще наприкінці минулого року.

 

Чому Київ так поспішив із заявою?


На фото: міністр Едуард Ставицький

Придивляючись до заяви Міністра Едуарда СТАВИЦЬКОГО більш прискіпливо, аналітики групи Geostrategy побачили в ній кілька цікавих сигналів.

Перше – заява українського чиновника була зроблена після того, як угорська та польська компанії оприлюднили власні статистичні дані, з яких виплаває, що Україна придбала в 2013 році більше реверсного газу, ніж планувала.

Друге – заява була зроблена після оприлюднення EUROSTAT даних про те, що починаючи з 1 січня 2014 року жоден кубометр газу не перетнув українсько-польський та українсько-угорський кордон.

Третє – український міністр, вочевидь, хотів надати Словаччині сигнал про те, що у Києві зникла зацікавленість у підписанні договору щодо реверсних поставок газу. Хоча ще буквально кілька тижнів тому, а точніше - 25 грудня 2013 року, було обіцяно підписати договір щодо реверсних поставок газу зі Словаччини.

Четверте – попри риторику офіційного Києва, який продовжує заявляти про пріоритетність підписання Угоди про асоціацію з ЄС у 2014 році, насправді відбувається різкий розворот в бік Росії. З технічної точки зору, відмова від реверсного газу означає те, що Росія все-таки має намір знизити для України ціну на газ. Однак з політичної точки зору це вказує на те, що Україна знову стає заручником низьких цін на газ, втрачаючи при цьому інтерес до важкої, однак важливої роботи по диверсифікації джерел енергопостачання. А шкода, оскільки газова «голка» на якійсь період полегшить життя українського виробника, афілійованого виклично з олгірхічними фінансово-промисловими групами, але жодним чином не вирішить важливу проблему модернізації архаїчного застарілого радянського виробництва, яке продовжує утримувати країну в найнижчих рейтингах світового економічного розвитку.

Можливо, сукупність названих вище факторів підштовхнула міністра Едуарда СТАВИЦЬКОГО до того, щоб зробити заяву про відмову від реверсного газу миттєво. Навіть не чекаючи першого в 2014 році рахунку від Газпрому про спожитий Україною в першому кварталі російський газ. Що є, до речі, доволі нерозумним кроком, враховуючи те, на які провокації може піти російська сторона, відсікаючи Україну від альтернативних джерел енергопостачання.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Україна, криза: чому програють всі?

Семуель Чарап
Семуель Чарап старший політолог RAND Corporation

За три роки з моменту початку кризи в Україні загинуло більш ніж 10000 людей і це продовжує виснажувати ресурси всіх країн.  В результаті всі програють і в цьому конфлікті кожен великий актор грає гірше, ніж це було раніше і вирішення видається невловимим  як ніколи. Це не повинно бути так.

Імпічмент чи енергетична незалежність України

Richard Morningstar
Річард Л. Морнінгстар
Глобальний енергетичнний центр Атлантичної ради

Незважаючи на корупційні проблеми, які історично хвилювали цю націю, потрібно пам’ятати, що незалежно від результатів цього розслідування Україна не створила проблеми.

Через дії в Україні Росія повністю втратила довіру до себе

Урсула фон дер Ляєн, Міністр оборони Німеччини
Урсула фон дер Ляєн
Міністр оборони Німеччини

Наскільки насправді великі навчання? Точний розмір відомо лише Москві та Мінську. Сусіди та багато партнерів в НАТО припускають, що фактична кількість сил, задіяних на російській та білоруській стороні, перевищує офіційно зареєстровану кількість 12,700 військових.