Молдова випередить Україну на шляху до Європейського Союзу

08 Feb, 2012 | |

Подія:

Результати виборів у Придністров’ї, які відбулися у грудні 2011 року, різко поміняли геополітичний ландшафт регіону. Відхід Ігоря Смірнова – близького політичного союзника Росії – від управліннями процесами у Придністров’ї означає, що в регіоні створюються нові передумови як для врегулювання довготривалого молдовсько-придністровського конфлікту, так і подальшого просування Молдови шляхом європейської інтеграції.

Аналіз ситуації:

Новий 43-х річний президент Придністровської Республіки Євген ШЕВЧУК демонструє нові підходи як до врегулювання придністровського конфлікту, так і до розвитку відносин з Європейським Союзом (у першу чергу економічних).
Суть цих підходів – європейська орієнтація Придністров’я з подальшим її перетворенням на стабільний регіон, в якому буде комфортно почувати себе Західноєвропейські капітали.

Є підстави вважати, що у Є.ШЕВЧУК знаходиться у процесі пошуку взаємоприйнятного компромісу з Кишиневом, для чого необхідно також заручитися підтримкою України та Російської Федерації.

Такий взаємоприйнятний компроміс полягає у входження Придністров’я до складу Молдови на правах автономії. Від цього у перспективі мають виграти обидві сторони: Тирасполь та Кишинів. Молдова отримає можливість приєднатися до Європейського Союзу та Організації Північноатлантичного Договору (НАТО), Придністровє – стабілізувати внутрішньополітичну та економічну ситуацію, і розпочати реальні реформи із залученням значних коштів Європейського Союзу.

Попри існуючі позитивні тенденції аналітики групи Geostrategy розглядають такий процес як поки що віддалену перспективу.

12 грудні 2011 року розпочалися переговори між Урядом Молдови та Європейським Союзом про створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі, після того як 2 грудня ЄС прийняв консолідоване рішення про початок стратегічної співпраці з Кишиневом. За зразок сторони взяли принципи, покладені в основу створення зони вільної торгівлі між Україною та європейським Союзом. Єдине суттєва відмінність полягає у тому, що переговори про Угоди про асоціацію з ЄС та створення зони вільної торгівлі між Молдовою та Євросоюзом йдуть окремо, у той час як Україна поєднала ці два процеси в одному документі – Угоді про асоціацію між Україною та ЄС.

Станом на кінець 2011 року більше 50% зовнішньої торгівлі Молдови припадало на країни ЄС.

Переговори між Молдовою та ЄС про укладення Угоди про асоціацію також носять доволі динамічний характер. У Резолюції Європейського парламенту у вересні 2011 року мітиться чітке починання на статтю 49 Договору про ЄС, яка передбачає приєднання Молдови до Європейського Союзу. Це те, що Києву до останнього часу не вдалося досягти у переговорах з ЄС щодо Угоди про асоціацію.

Даний факт підкреслює надзвичайно динамічний характер переговорного процесу між Молдовою та ЄС і дає підстави вважати, що Молдова може швидше за Україну завершити переговірний процес щодо укладення Угоди про асоціацію та створення зони вільної торгівлі з ЄС.

Основний фактор, який продовжує гальмувати переговорний процес між Україною та ЄС – так звана «справа Юлії Тимошенко».

Російські режими зазнають поразки у проблемних регіонах СНД

Президентські вибори у Придністров’ї у грудні 2011 року стали другою значною політичною поразкою Москви у проблемних регіонах пострадянського простору (проросійський кандидат Анатолій КАМІНСЬКИЙ набрав 28% голосів виборців у першому турі та 19% у другому, програвши тим самим Є.ШЕВЧУКУ, який отримав 77% голосів).

Першим полем геополітичних змагань, на якому Москва зазнала поразки, стала Південна Осетія.

Буквально за місяць до проведення президентських виборів у Придністров’ї в листопаді 2011 року відбулися вибори в Південній Осетії, де перемогу під час складного внутрішньополітичного процесу отримала Алла ДЖИОЕВА, яка значно випередила провладного кандидата на посаду президента Південної Осетії  Анатолія БІБІЛОВА.

Висновки:

Російська Федерація поступово втрачає контроль над процесом врегулювання придністровського конфлікту. Разом з тим Москва продовжує зберігати ефективні важелі впливу на внутрішні процеси в Придністров’ї, у першу чергу військового та фінансового характеру.

На сьогодні в Молдові намітилася тенденція по активному просуванню переговорного процесу щодо укладення Угоди про асоціацію між Молдовою та ЄС, а також Угоди про створення зони вільної торгівлі.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Традиційна зброя знову стає головною у конфліктах

Borrell
Жозеп Боррель
Високий представник ЄС

Широкомасштабне вторгнення росії в Україна нагадало державам-членам Європейського Союзу про критичну важливість мати на своєму балансі достатню кількість традиційного озброєння. Зокрема, мова йде про танки, артилерію та снаряди.

Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом є дуже важливими документом

Майкл ХЕНКОК (Michael Thomas Hancock)
Майкл ХЕНКОК (Michael Thomas Hancock), член Британського Парламенту, член Британської делегації у Парламентській Асамблеї Ради Європи

-Пане ХЕНКОК, якими, на Ваш погляд, є перспективи підписання у 2012 році Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом?

План з 5 пунктів відновлення економіки України

Пенні Пріцкер
Пенні Пріцкер
Спеціальний представник США з питань економічного відновлення України

1) Оснащення України міжміністерським потенціалом планування з міжнародними планувальниками, менеджерами проектів та інженерами для підтримки державних службовців у наданні стратегічного керівництва та сполучної тканини для міжнародної спільноти донорів та приватного сектору.