Угорщина зближується з Росією. Ризики для України

22 Jun, 2017 | Іван Кошик | старший аналітик групи Geostrategy
Orban Putin

Відносини між Угорщиною та Російською Федерацією стають все більш активними. Саме через такі країни Євросоюзу російська сторона намагається розхитати ситуацію як всередині ЄС, так і в Європі у цілому. Подібні дії несуть пряму загрозу національним інтересам України.

Буквально на днях Посол Угорщини в Україні Ерно Кешкень заявив про те, що зміни в законодавстві України щодо державної мови можуть обмежити права національних меншин.

"Нас хвилює, що йде процес, який не розширить, а зменшить права нацменшин на території України. Це зачіпає освіту, сферу закону про мову. (...) Якщо ці законопроекти будуть прийняті, на жаль, вони зменшать права національних меншин. Ми сподіваємося, що ці нові законопроекти, зрештою, не будуть прийняті ", - заявив посол.

Аналітики групи Geostrategy вважають, що зазначена критична заява Посла Угорщини не вирвана із загальноєвропейського контексту, а свідчить про цілеспрямовану політику офіційного Будапешту, спрямовану на загравання з Росією.

У цьому зв’язку необхідно зазначити, що на початку червня 2017 року Міністр зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини Петер Сійярто, у рамках перебування в Санкт-Петербурзі для участі в роботі економічного форуму, провів зустрічі із Міністром енергетики Росії Олександром Новаком, Міністром промисловості та торгівлі РФ Денисом Мантуровим, Міністром закордонних справ Сергієм Лавровим та Головою правління Газпрому Олександром Міллером.

Під час зустрічі із російськими високопосадовими особами угорський міністр заявив про те, що будівництво двох нових енергоблоків на Пакшській АЕС — це не тільки питання енергетики, але й найбільша інвестиція в історії Угорщини. Питання надання дозволу ЄС на розширення АЕС знаходиться в активній фазі. Вже розпочато роботи, які триватимуть 1,5 року, з метою підготовки до початку будівництва енергоблоків, а Росатом оголосив перший тендер на будівництво турбін та додаткового обладнання на суму 770 млн. євро. Дешева енергія, яку можна буде отримати після запуску нових енергоблоків, стане ключовим елементом майбутньої конкурентоздатності угорської економіки.

Але це було не єдиним питанням, яке прокоментував Петер Сійярто. Він також зазначив, що договір про постачання російського газу діє до 2021 року, однак наразі склалися можливості для того, щоб «закрити» цю угоду в 2019 році, а тому вже зараз слід починати переговори щодо укладення нового контракту з Російською Федерацією.

Взагалі, якщо уважно подивитися на спектр питань, які угорський міністр обговорював у Санкт-Петербурзі, то із впевненістю можна стверджувати, що усі вони напрямку суперечили національним інтересам України. Було заявлено про те, що національним інтересам Угорщини відповідає будівництво в стислі терміни принаймні ще одного газопроводу, яким потраплятиме газ до Угорщини. Росія готова до реалізації такого проекту. В Угорщині та Сербії також є можливість оперативно підготуватися до реалізації проекту, адже вже здійснювалась підготовка до будівництва газопроводу «Південний потік» (пряма загроза для України, оскільки зменшується вагома роль української газотранспортної системи). При цьому офіційний Будапешт вважає, що у Євросоюзу не може бути заперечень проти такого проекту, адже всі аргументи так само можуть стосуватися й газопроводу «Північний потік – 2». Вже розпочато прокладку труб по дну Чорного моря з Росії до Туреччини в рамках будівництва Турецького потоку, цей газопровід можна продовжити до Болгарії.

Не газом єдиним

Крім того, в угорських ЗМІ також з'явилася інформація щодо проявленого в рамках форуму у Санкт-Петербурзі інтересу угорської сторони до придбання російських літаків МС 21-300. У цьому зв’язку наводяться слова Президента «Об’єднаної авіабудівної корпорації» Ю.Слюсаря, який під час економічного форуму заявив, що окрім Індії та Бангладеша, придбанням російських літаків цікавиться також Угорщина. Кількість літаків та строки можливого придбання названо не було.

Не обійшли стороною угорці також і питання запроваджених Євросоюзом санкцій проти Росії. Вкотре угорська сторона заявила про те, що втрати від санкцій вимірюються мільярдами доларів для угорських підприємців. Однак позитивною новиною для Угорщини є те, що в цьому році товарообіг між країнами виріс на 46,2% та досяг 1,4 млрд. дол. США. Експорт угорських товарів у 2017 році зріс на 27,8% і досяг 500 млн. дол. США. експорт угорських ліків зріс на 54%, а зернових на 96%.

Висновки

Фактично, майже кожна теза, озвучена офіційними представниками Угорщини протягом останнього часу, вказує на те, що рівень відносин та їх «теплота» постійно зростають. Це опосередковано вказує на те, що офіційний Брюссель або має обмежені важелі впливу на країну-члена, або поки що не приділяє достатньої уваги тим міжнародним контактам, які Угорщина розвиває із Російською Федерацією.

Така недалекоглядна політика вже у ближчому майбутньому може призвести до того, що у лавах ЄС з’явиться країна, яка буде не лише руйнувати єдність Євросоюзу в чутливих питаннях щодо обмежень Росії за її дії по відношенню до України, але й намагатиметься висувати претензії своїм безпосереднім сусідам.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Франція готова до переговорів з Путіним

Жан-Марк Эро
Жан-Марк Эро
Міністр закордонних справ Франції

Франція готова до переговорів з В.Путіним, однак жодного політичного рішення за участю Б.Асада не буде. Наразі необхідним є відновлення переговорів для забезпечення політичного переходу на основі резолюції 2254 Ради Безпеки ООН.

Чи відходить Україна «на другий план»?

Джеймс Девіс
Джеймс Девіс Професор-міжнародник із Університету Санкт-Галлена

На нещодавній Мюнхенській конференції з безпеки "українське питання" опинилося в "другому ешелоні" проблем - головними темами все ж стали нова політика США за президента Трампа та міжнародний тероризм.

Ми прагнемо до успіху незалежної та єдиної України

Rex Tillerson
Рекс В. Тіллерсон Державний секретар США

Хоча Захід продовжує шукати нових продуктивних відносин з пострадянською Росією, на сьогоднішній день це виявилося невчасним, оскільки після спроби попереднього керівництва відновити відносини з Росією та американсько - європейськими відносинами Росія вторглась у сусідню Грузію в 2008 році та в У