ЄС, Росія: чутливі газові питання

11 Feb, 2022 | |

Євросоюзу варто припинити звинувачувати Росію в енергетичній кризі в Європі та слід купувати дешевий газ щоліта, щоб не змагатися з Азією за дорогий скраплений природний газ (СПГ) взимку, заявив керівник оператора газової інфраструктури Італії, Snam, Марко Альвера.

Тоді як у січні цього року в Міжнародній енергетичній агенції визнали, що за газовою кризою в Європі стоїть Росія.

Голова агенції Фаті Біроль тоді сказав, що Росія притримує щонайменше третину запасів газу, які могла би транспортувати до Європи.

Натомість Марко Альвера твердить, що через орієнтовані на прибуток рішення Євросоюз виявився не готовим до зими і цю помилку не можна повторювати.

"Якби Європа змогла побудувати 40 мільярдів кубометрів стратегічних сховищ, які ми могли б заповнити влітку, нам по суті не знадобився б СПГ взимку", - каже Альвера.

На його думку, це пом'якшить ефект від зростання цін і дозволить Європі здійснювати спільні закупівлі газу, не втручаючись у ринок.

У матеріалі Politico йдеться, що вже за кілька місяців ЄС загалом чи кілька його країн можуть дати завдання операторам газотранспортних систем знайти наявні газосховища чи збудувати нові для подальшої закупівлі газу влітку, коли він найдешевший.

Багато сховищ уже існує, але "трейдери не хочуть їх заповнювати", зазначає Альвера.

"Вони кажуть: "Чому я маю купувати газ зараз для зберігання за 70 євро, якщо, можливо, наступного літа буде інший штам коронавірусу, і газ знову коштуватиме 20 євро?" - каже чиновник.

За останні три роки видобуток газу в ЄС упав на приблизно 15%. Водночас збільшується попит: Китай щороку переводить 15 млн помешкань із вугілля на газ.

"Кожні два-три роки ринок збільшується на розмір французького", - каже Альвера.

Керівник італійського оператора вказує, що в Італії ситуація інакша, ніж у решті ЄС, бо італійське законодавство зобов'язує мати стратегічний запас газу у 4,5 млрд кубометрів. Також Трансадріатичним газопроводом постійно надходить азербайджанський газ - його купують за довгостроковими контрактами. Тож Італія платить менше за імпорт і навіть експортувала надлишок газу сусідам у 2021 році.

Інші країни ЄС намагаються купити газ у США та Катарі та готові переплачувати за скраплений газ країнам Азії.

 

Tags: газ
ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Геополітичні аспекти Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

Єжи БУЗЕК (Jerzy Karol Buzek)
Єжи БУЗЕК (Jerzy Karol Buzek), депутат Європарламенту від Польщі, політична група «Європейська народна партія»

Ми добре розуміємо і усвідомлюємо всі геополітичні моменти, які беруть свій початок у минулому, в нашій історії. І ми повністю готові тісно співпрацювати з Україною на основі Угоди про асоціацію, включно із угодою про створення зони вільної торгівлі.

Через дії в Україні Росія повністю втратила довіру до себе

Урсула фон дер Ляєн, Міністр оборони Німеччини
Урсула фон дер Ляєн
Міністр оборони Німеччини

Наскільки насправді великі навчання? Точний розмір відомо лише Москві та Мінську. Сусіди та багато партнерів в НАТО припускають, що фактична кількість сил, задіяних на російській та білоруській стороні, перевищує офіційно зареєстровану кількість 12,700 військових.

Росіяни не будуть дотримуватися угод

Ельмар Брок
Ельмар Брок, депутат ХДС

Депутат від  ХДС Ельмар Брок не вірить Путіну в питанні трубопроводу по дну  Балтійського моря "Північний потік 2": "Росіяни не будуть дотримуватися своїх домовленостей: якщо буде побудовано " Північний потік 2 ", український транзит закриється.