Словаччина: перші F-16 прибули з США

24 Jul, 2024 | |

Словаччина отримала від США перші два з 14 обіцяних військових літаків F-16 після дворічної затримки, спричиненої пандемією коронавірусу та відсутністю чіпів.

Президент Пітер Пеллегріні відсвяткував прибуття літаків, заявивши, що вони «сприятимуть збільшенню обороноздатності нашої країни».

У 2024 році Словаччина інвестувала в оборону 2% свого ВВП, але здебільшого покладається на своїх сусідів у патрулюванні свого неба, оскільки у 2022 році вона зняла з експлуатації близько 12 радянських літаків МіГ-29.

Для МіГ-29 не вистачало запасних частин і технічного персоналу, який міг би їх обслуговувати після того, як російські техніки залишили Словаччину в Росію після повномасштабного вторгнення в Україну.

Країни-члени НАТО Польща, Чехія, а пізніше Угорщина взялися до охорони повітряного простору Словаччини.

У 2022 році уряд прем’єр-міністра Едуарда Хегера подарував Україні свій парк МіГ-29 після того, як український уряд заявив, що вони необхідні для її захисту від повномасштабного вторгнення Росії.

Вона стала другою після Польщі країною НАТО, яка виконала запити Києва на списані військові літаки.

Угода на суму 1,8 мільярда доларів США (1,6 мільярда євро) щодо придбання F-16 у США була укладена в 2018 році. Вона включає як самі літаки, так і навчання пілотів і логістичні послуги. Решта з 14 літаків буде поставлено протягом двох років.

Тодішній міністр оборони Петер Гайдос заявив, що угода була "найкращим можливим рішенням". Проте, Словаччина нині має уряд, який відносно проросійськи налаштований, з Робертом Фіцо на посаді прем'єр-міністра. Він відкрито критикував передачу літаків Україні під час парламентських виборів, що привели його до влади.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Франція готова до переговорів з Путіним

Жан-Марк Эро
Жан-Марк Эро
Міністр закордонних справ Франції

Франція готова до переговорів з В.Путіним, однак жодного політичного рішення за участю Б.Асада не буде. Наразі необхідним є відновлення переговорів для забезпечення політичного переходу на основі резолюції 2254 Ради Безпеки ООН.

Румунія проти додаткових передумов для підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

Адріан Северин (Adrian Severin)
Адріан Северин (Adrian Severin), депутат Європейського парламенту, незалежний (Румунія)

Адріан Северин, депутат Європейського парламенту, незалежний (Румунія), про підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом:

Розмови про надання Україні зброї не повинні припинятися

Стівен Сестанович (Stephen Sestanovich)
Стівен Сестанович (Stephen Sestanovich), старший аналітик Ради зовнішніх зносин, США

В якому б форматі не проводилися дебати про те, чи треба Сполученим Штатам Америки надавати летальну зброю Україні для зупинення російської військової агресії на Сході країни, сам факт таких розмов вже позитивно впливає на дипломатичні шляхи вирішення конфлікту.