ФСБ посилює вплив на процеси в Росії

17 Jun, 2015 | |

Протягом останнього часу Федеральна служба безпеки Росії (далі - ФСБ) значно посилила свій вплив на внутрішні політичні процеси в цій сусідній із Україною державі. На думку аналітиків групи глобальної розвідки Geostrategy, такі процеси можуть свідчити про загострення конкуренції в провладній російськфй верхівці за контроль над політико-економічними процесами в Росії в умовах зростання рівня конфлікту офіційної Москви із країнами Заходу. Сповзання Росії в ще глибшу міжнародну ізоляцію також створює сприятливі передумови для посилення боротьби за владу всередині керуючого політичного класу, який внаслідок введених проти Росії економічних санкцій продовжує нести значні фінансові втрати.

 

Що відбувається у ФСБ?

Протягом першого півріччя 2015 року відбулася низка кадрових призначень керівного складу Федеральної служби безпеки Росії, які дозволили ФСБ посилили власний контроль над діяльністю низки державних установ. Так, колишній керівник підрозділу ФСБ із питань антитерористичної діяльності Олег СИРОМОЛОТОВ був призначений на посаду заступника Міністра закордонних справ Росії, отримавши при цьому значні повноваження координувати у межах російського МЗС увесь міжнародний антитерористичний напрямок.

 
На фото: Олег Сиромолотов

Його призначення, на думку аналітиків Geostrategy, важливе з кількох причин.

Перше, дуже рідко, коли чиновники високого рівня із ФСБ обіймають керівні посади в системі російського зовнішнього політичного відомства. Традиційно, увага ФСБ концентрується на внутрішніх питаннях, у той час як зовнішньополітичної тематикою традиційно опікується Служба зовнішньої розвідки Росії (далі - СВР). До того ж важливо підкреслити, що до призначення Сиромолотова на керівнику посаду в МЗС такого напрямку як контр тероризм у компетенції зовнішньополітичного відомства взагалі не було. Отже, одіозному російському міністру Сергію ЛАВРОВУ вже доводиться рахуватися із тим, що таке впливове відомство як ФСБ, на рівні із СВР, тепер повністю контролю його особисто, а разом із ним і усю російську дипломатію.

Ризикнемо передбачити, що із появою Сиромолотова у будинку на Смоленській площі атмосфера в ньому лише додатково ускладнилася. Оскільки, поруч із військовою та політичною розвідками (йде мова про вже згадану СВР та службу розвідки Міністерства оборони Росії), які традиційно працюють в системі російського МЗС, з’явився впливовий третій гравець. Причому його вплив та можливості легко перекривають собою існуючі можливості СВР та Міноборони: персональні файли ФСБ завжди важать більше, ніж будь-яка інша зовнішньополітична інформація. До речі, Сиромолотов відповідав за безпеку проведення зимової Олімпіади 2014 року в Сочі, чим, ймовірно, заслужив високий авторитет у російського президента Володимира ПУТІНА.

 

Однак на призначення Сиромолотова процес розширення впливу ФСБ на діяльність інших російських інституцій не закінчився. Керівником нового Федерального агентства із питань національностей було призначено Ігоря БАРІНОВА, який у структурі ФСБ очолював відділення групи «Альфа».

Відомо, що новостворена федеральна структура має особливе значення для Адміністрації президента Росії, що свідчить як про назрівання міжетнічних конфліктів всередині Росії, так і про наміри офіційного Кремля робити ставку на силовиків при вирішення цих чутливих питань. Також є інформація про те, що ідея створення згаданої структури була підтримана першим заступником глави адміністрації президента Росії В’ячеславом ВОЛОДІНИМ та колишнім президентом Дагестану Магометсаламом МАГОДЕДОВИМ. Отже, професійний «альфовець» розпочав опікуватися таким чутливим гуманітарним питанням, як захист прав національних меншин.

 

На фото: Ігор Барінов

Третє кадрове призначення представника ФСБ посилює роль цієї структури у сфері російської енергетики. Андрій ПАТРУШЕВ, син колишнього керівника ФСБ та керівника Ради безпеки РФ Миколи ПАТРУШЕВА, був призначений до складу Ради директорів компанії Газпром-Нефть, яка є нафтовим відгалуженням компанії Газпром. Протягом доволі тривалого періоду Путін робив усе можливе для розмежування діяльності двох енергетичних російських гігантів – Газпрому та Роснефті. Робилося це, у першу чергу, для того, щоб утримати баланс та задовольняти інтереси найбільших акціонерів російського ринку, які вели постійну конкурентну боротьбу за доступ до Кремля. ФСБ через свого колишнього колегу і керівника Роснефті Ігоря СЕЧІНА завжди намагалося розширити вплив над процесами в Газпромі, який завжди був більш ліберальним і контролювався цивільними людьми російського прем’єр-міністра Дмитра МЕДВЕДЄВА. Однак, на думку аналітиків групи, введення Андрія Патрушева до складу Ради директорів Газпрому свідчить про зменшення впливу Медведєва та посилення ролі силовиків із ФСБ за діяльністю цього газового гіганту.

 

 

ВИСНОВКИ

На думку аналітиків групи Geostrategy, вказані кадрові призначення гостро поставили наступні питання:

1) чи Путін після появи «чеченського сліду» у вбивстві російського опозиціонера Бориса НЕМЦОВА не втратив можливість контролювати силовиків, які вступили у жорстке протистояння із керівником Чечні Рамзаном КАДИРОВИМ, якого особисто підтримує Путін;

2) чи ФСБ не готує сценарій по зміні політичного ландшафту в Москві, яке означає, що ближчим часом нинішній російський президент може бути відсторонений від влади;

3) чи на фоні російського-українського конфлікту ФСБ не перетворюється на апарат, який буде йти на подальше загострення із Заходом, переконуючи Путіна у тому, що Захід готує зміну влади в Росії по «українському сценарію».

Як би не розвивалися події, і щоб не стояло за проаналізованими кадровими призначеннями, очевидним є те, що конфлікт між ФСБ та чеченським керівництвом триває. А наявність у Чечні близько 40 тисяч осіб у складі різних збройних угруповань роблять розвиток цього конфлікту надзвичайно небезпечним.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Путін висуває вимоги, які, як він знає, ніколи не будуть виконані

Норберт Реттген
Норберт Реттген
Голова Комітету Бундестагу зі зовнішньої політики

Путін висуває вимоги до НАТО, які, як він знає, ніколи не будуть виконані. Чому? Він доручив Лаврову пояснити, що Польща, країни Балтії та Україна є «осиротілими територіями», націленими на НАТО. Чому?

Через дії в Україні Росія повністю втратила довіру до себе

Урсула фон дер Ляєн, Міністр оборони Німеччини
Урсула фон дер Ляєн
Міністр оборони Німеччини

Наскільки насправді великі навчання? Точний розмір відомо лише Москві та Мінську. Сусіди та багато партнерів в НАТО припускають, що фактична кількість сил, задіяних на російській та білоруській стороні, перевищує офіційно зареєстровану кількість 12,700 військових.

Забезпечити припинення будівництва Північного потоку 2

Тед Круз
Тед Круз
сенатор США від штату Техас

"Північний потік 2 становить серйозну загрозу національній безпеці США та нашим європейським союзникам", - сказав сенатор Тед Круз. "Закон про захист енергетичної безпеки Європи буде протидіяти експансіонізму Росії, орієнтуючи