Митний союз продовжує використовуватися як важіль тиску на керівництво України
19 березня 2012 року Президент України Віктор ЯНУКОВИЧ у якості спостерігача взяв участь у засіданнях Міждержавної Ради Євразійського економічного співтовариства, яке проходило у Москві.
Для інформації: з 1 липня 2011 року у повному форматі функціонує Митний союз, а з 1 січня 2012 року введена у дію договірно-правова база Єдиного економічного простору.
Під час засідання було збільшено політичний тиск на Україну з боку російського керівництва, зокрема, новообраного Президента Росії Володимира ПУТІНА щодо доцільності приєднання України до Митного союзу, який, на думку російської сторони, є реальною для України альтернативою приєднання до Європейського Союзу.
Статистичні дані: Митний Союз проти Європейського Союзу
Обсяг зовнішньої торгівлі товарами та послугами України з країнами-членами Митного союзу у 2011 році у порівнянні з 2010 роком зріс на 35,6% і склав 65,6 млрд. дол. США.
Основна частка у торгівлі України припадає на Російську Федерацію. За підсумками 2011 року вона збільшилася у порівнянні з 2010 роком на 33,5% і сягнула 55,5 млрд. дол. США. Це рекордний показник за останні 20 років.
Обсяг прямих інвестицій в Україну з Російської Федерації за 2011 рік зріс на 5,6% і на 1 січня 2012 року склав близько 3,6 млрд. дол. США. Це становить лише 7,3% від загального обсягу іноземних інвестицій, що надійшли в Україну.
Прямі іноземні інвестиції (акціонерний капітал) в Україну
Джерело: Держкомстат
До країн СНД було експортовано 38,3% усіх товарів, до країн ЄС – 26,3%.
Збільшився експорт товарів до всіх основних країн-партнерів: Китаю – на 65,6% (за рахунок поставок руд та концентратів залізних, органічних хімічних сполук, жирів та олій тваринного або рослинного походження), Індії - на 58,9% (за рахунок поставок жирів та олій тваринного або рослинного походження, чорних металів, добрив), Польщі – на 56,3% (за рахунок поставок чорних металів, руд та концентратів залізних, електричних машин), Російської Федерації – на 47,6%, Італії – на 26%, Туреччини – на 24%.
У загальному обсязі експорту товарів порівняно з 2010р. збільшилася частка палив мінеральних, нафти і продуктів її перегонки, руд та концентратів залізних, залізничних локомотивів, зернових культур, виробів з чорних металів, добрив, продуктів неорганічної хімії. Натомість зменшилася частка чорних металів, механічних машин, електричних машин.
Із країн СНД імпортовано 45% усіх товарів, із країн ЄС – 31,2%.
Висновки
Сьогодні два напрямки – країни СНД та країни ЄС – доволі активно та успішно розвиваються українським компаніями. Очевидно, що втрата динаміки у розвитку одного з двох напрямків матиме для України негативний економічний ефект.
Розвиток співпраці з країнами Митного союзу переважно позначається доступом до сировинних ресурсів, які є невід’ємною складовою у виробничих процесах в Україні. За умов лише початкової фази опрацювання альтернативних джерел отримання енергоресурсів Україна не може нехтувати російським або казахським нафтою та газом.
З іншого боку співпраця з країнами ЄС носить більш високотехнологічний характер, сприяє залучення західних технологій та інвестицій, що є критично важливим для успішного перспективного розвитку країни.
Таким чином балансування між Митним Союзом та Європейським Союзом поки що залишається об’єктивною українською реальністю.
Разом з тим експерти групи Geostrategy вважають більш важливим, зі стратегічної точки зору ратифікацію та підписання з ЄС Угоди про асоціацію, що може у перспективі 10 років суттєво підтягти Україну до високих західних стандартів у сфері виробництва та організації праці.
Місія Кокса-Квасьнєвського повинна діяти до саміту «Східного партнерства»
Крістіан ВІГЕНІН, (Крістіан Іванов Вігенін), Депутат Європарламенту (група «Прогресивний альянс соціалістів і демократів), голова Парламентського асамблеї «Східного партнерства»
Крістіан ВІГЕНІН, депутат Європарламенту (група «Прогресивний альянс соціалістів і демократів), голова Парламентського асамблеї «Східного партнерства» про діяльність місії Кокс-Квасьнєвський:
Україна повинна швидше здійснювати реформи
Ольга ОЛІКЕР (Olga Oliker), старший аналітик Центру стратегічних та міжнародних досліджень (Center for Strategic and International Studies)
Віце-президент США Джо Байден під час свого останнього візиту в Україну оголосив про наміри США виділити Україні додатково 120 млн. дол. допомоги на проведення економічних реформ та боротьбу із корупцією.
Забезпечити припинення будівництва Північного потоку 2
Тед Круз
"Північний потік 2 становить серйозну загрозу національній безпеці США та нашим європейським союзникам", - сказав сенатор Тед Круз. "Закон про захист енергетичної безпеки Європи буде протидіяти експансіонізму Росії, орієнтуючи