НАК «Нафтогаз» близький до розподілу на кілька окремих компаній

01 Apr, 2012 | |

За оцінками західних партнерів групи Geostrategy, ближчим часом державна компанія НАК «Нафтогаз України» буде ресруктурована, внаслідок чого буде створено кілька державних компаній, які відповідатимуть за діяльність різних напрямків в газовій сфері. Це вказує на існування в України доволі гострої потреби у коштах на масштабну реструктуризацію національної газотранспортної системи, що є необхідним для подальшого належного функціонування самої системи. На сьогодні існує гостра потреба у залученні щонайменше 5-7 мільярдів дол. для покращення технічного стану газотранспортної системи.
 

Європейський банк реконструкції та розвитку пропонує кредит на суму 300 млн. дол. на здійснення поточного ремонту газотранспортної системи, однак при цьому висуває вимоги щодо необхідності суттєвої реструктуризації НАК «Нафтогаз України». Інші фінансові інституції, які готові надавати необхідні для модернізації системи кошти, висувають до української сторони такі ж самі вимоги.
 

За оцінками групи Geostrategy, зовнішній тиск на НАК «Нафтогаз України» ближчим часом ще більше посилиться. Цьому сприятиме висловлена готовність російської сторони до масштабної приватизації власних енергетичних компаній, які все ще перебувають під контролем держави. Приватизаційні лоти будуть відкриті одразу після інавгурації у травні 2012 року Президента Росії Володимира ПУТІНА, що приверне увагу великих західних компаній до російського енергетичного ринку. За попередньою інформацією, на приватизацію можуть бути запропоновані такі російські компанії:

  • Роснєфть;
  • Росгідро;
  • Федеральна мережева компанія Єдиної енергетичної системи.

Увага до російського енергетично ринку автоматично посилить увагу щодо перспективного українського енергетичного ринку, який продовжує у своєму розвитку залежати від російських енергетичних компаній. Отже, питання реструктуризації НАК «Нафтогаз України» будуть порушені західною та російською сторонами одночасно.

Неможливість на даному етапі домогтися перегляду існуючих українсько-російських газових контрактів також створює певні ризики для діяльності «Нафтогазу». Варто зазначити, що перебування в  інтенсивній фазі українсько-російських переговорів щодо перегляду існуючих газових контрактів поки що не приносить бажаних для української сторони результатів. Успіху не сприяє навіть залучення до переговорного процесу найвищих переговірників – керівників двох держав.

Отже, така ситуацію постійно змушує українську сторону займати не наступальну, а оборонну позицію, відкладаючи питання можливої приватизації державної компанії НАК «Нафтогаз України»  на більш пізній термін.
 

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

США потребують більш активної участі в подіях в Україні

Річард ХААС (Richard Haass)
Річард ХААС (Richard Haass), президент Ради зовнішніх зносин, США (Council on Foreign Relations)

Сполучені Штати з моменту виникнення напруги у Східних регіонах України системно працюють над тим, щоб запровадити проти Росія санкції, оскільки вона відіграє ключову роль у дестабілізації ситуації в регіоні. Поки що важко передбачити, чим може закінчитися конфлікт на Сході України.

Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Blake Clayton
Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Продовження погіршення ситуації в Лівії, Єгипті та інших країнах Північної Африки та Близького Сходу суттєво впливають на формування світових цін на енергоносії, у першу чергу - нафти. Я вважаю, що сьогодні США недостатньо працюють над збільшенням стратегічних обсягів нафти.

Наступною жертвою збройної агресії можуть стати країни Балтії

Max Boot
Max Boot, старший аналітик з питань міжнародної безпеки, Рада з міжнародних відносин, США

 Після того, як Росія в 2014 році розпочала військову агресію проти України, виникло стійке відчуття того, що за Україною наступною жертвою збройної агресії можуть стати країни Балтії.