Українській пшениці загрожує глобальне потепління

18 Dec, 2012 | |

 

Трьом найпоширенішим і найспоживанішим у світі зерновим культурам – пшениці, кукурудзі та рису – загрожує небезпека зникнення.

Експерти групи Geostrategy, проаналізувавши дослідження американських вчених з відповідної проблематики, прийшли до висновку, що причина такої загрози – глобальне потепління, яке негативним чином впливає на врожайність цих культур, оскільки вони особливо вразливі до високих температур.

 

Так, вчені з університету Північної Дакоти (цей штат Америки є одним з глобальних центрів виробництва пасти – макаронних виробів, оскільки саме тут вирощується основна маса високоякісної пшениці сорту дурум, з якої вони виробляються), вважають, що глобальне підвищення температури вже у ближчому майбутньому 5-10 років знизить якість та врожайність пшениці, яка належить до зернових культур, котрі вирощуються за умови помірної температури.

 

За даними Центру продуктової безпеки та довкілля при Стенфордському університеті, глобальна температура з останні 50 років уже збільшилася на 1 градус за Фаренгейтом, що призвело до зниження виробництва пшениці у світі практично на 5,5 відсотка.

 

За прогнозами науковців, до 2050 року літо у регіонах, які входять до так званого світового пшеничного поясу, а це США, захід Канади, північ Китаю, Казахстан, Індія, Україна, Росія і Австралія, щороку ставатиме спекотнішим. Таким чином, свідчить доповідь Міжнародного дослідного інституту з питань продуктової політики, виробництво пшениці може додатково скоротитися на 23-27 відсотки.

 

У США літо 2012 року побило всі температурні рекорди в історії країни і призвело до найгіршої за останні 50 років засухи. Саме це підштовхнуло американських вчених замислитися над тим, що ж чекає виробництво пшениці у майбутньому. Загальний світовий врожай кукурудзи і сої у 2012 році різко знизився у порівнянні з минулими роками. Це призвело до підвищення цін на харчі у світі, поширенню голоду у країнах третього світу, спричинило масові протести в Індонезії й істотно вплинуло на десятки інших країн (останнє підвищення цін на продовольство у світі спостерігалося у 2007-2008 роках).

 

Деякі транснаціональні компанії вже визнали загрозу, яку становить глобальне потепління для певних зернових культур. Так компанія Barilla, найбільша в Італії фірма з виробництва макаронних виробів, намагаючись зменшити ці ризики, урізноманітнює мережу поставників пшениці, щоб несприятливі погодні умови в одному регіоні не зупинили виробничий процес. Крім того, компанія заохочує фермерів застосовувати давню, але випробувану практику сівозміни, чергуючи вирощування дуруму з іншими видами сільськогосподарських культур.

 

У цьому зв’язку група Geostrategy вважає, що глобальні кліматичні зміни можуть негативно вплинути і на Україну, котра входить до світового пшеничного поясу.

Чимало вчених вважають, що глобальне потепління та посилення парникового ефекту не є наслідком техногенної діяльності людини. Аналітики Geostrategy рекомендують українському уряду та неурядовим організаціям й надалі брати активну участь в міжнародних форумах, присвячених проблемам скорочення викиду вуглецю в атмосферу Землі.

Україні, як одному з провідних експортерів пшениці у світі, необхідно терміново вжити заходів для того, щоб зберегти високу врожайність цієї зернової культури. Уряд України повинен інформувати Міністерство сільського господарства та відповідні наукові установи про пріоритетність досліджень та розробок з виведення нових сортів пшениці та зернових культур, які вирізняються витривалістю в умовах високих температур.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Росія продемонструвала, що вона не прагне до миру

Johan McCain
Голова комітету Сенату США з питань збройних сил сенатор Джон Маккейн

Амбіції Володимира Путіна щодо відновлення Російської імперії зробили ще один крок вперед сьогодні, коли російські сепаратисти в Донецькій області України проголосили незалежну державу і прийняли назву з часів царської епохи "Малоросія".

Місія Кокса-Квасьнєвського повинна діяти до саміту «Східного партнерства»

Крістіан ВІГЕНІН
Крістіан ВІГЕНІН, (Крістіан Іванов Вігенін), Депутат Європарламенту (група «Прогресивний альянс соціалістів і демократів), голова Парламентського асамблеї «Східного партнерства»

Крістіан ВІГЕНІН, депутат Європарламенту (група «Прогресивний альянс соціалістів і демократів), голова Парламентського асамблеї «Східного партнерства» про діяльність місії Кокс-Квасьнєвський:

Традиційна зброя знову стає головною у конфліктах

Borrell
Жозеп Боррель
Високий представник ЄС

Широкомасштабне вторгнення росії в Україна нагадало державам-членам Європейського Союзу про критичну важливість мати на своєму балансі достатню кількість традиційного озброєння. Зокрема, мова йде про танки, артилерію та снаряди.