Банківський сектор Об’єднаних Арабських Еміратів може зміцнити українські банки?

04 Mar, 2013 | |

За даними фінансових звітів за 2012 рік, опрацьованих аналітиками групи глобальної розвідки Geostrategy, стало ясно, що зараз відбувається значне покращення банківської системи в Об’єднаних Арабських Еміратах. Негативний вплив кризи 2008-2009 років поступово відступає, і якість активів поступово поліпшується. Це відкриває для українських банків реальні можливості для проведення в 2013 році невідкладних переговорів з метою здійснення фінансових запозичень.

 

Чому погляд було зосереджено на банківському секторі Об’єднаних Арабських Еміратів? Україні у пошуках фінансових ресурсів, надзвичайно необхідних для виконання у 2013 році боргових зобов’язань перед міжнародними фінансовими установами, може дивитися у кількох напрямках: або знову на Міжнародних валютний фонд (велика ймовірність – вигідні умови), на Європейський інвестиційний банк (низька вірогідність – вигідні умови), на російські банки (низька вірогідність – невигідні умови), або фінансові ресурси країн Близького Сходу та Китаю (висока вірогідність – багато питань внаслідок відсутності достатнього досвіду співпраці).

 

Близький Схід та Китай – цікаві і важливі напрямки для пошуку банками України нових кредитних ресурсів. Особливий інтерес може становити банківський сектор Об’єднаних Арабських Еміратів. Для цього є очевидні причини:

• місцеві банки ОАЕ починають діяти більш надійним способом зростання, застосовуючи жорсткіші критерії кредитування;

• очевидно, що уроки минулого були враховані, завчені і тому помилки в кредитуванні навряд чи повторяться в середньостроковій перспективі;

• багато чого буде залежати від того, як складатимуться справи на ринку нерухомості ОАЕ протягом 2014 – 2015 років, який також відчутно похитнувся у часи кризи 2008-го року;

• у 2013 році планується зменшення кредитних боргів, що дасть перепочинок для великих компаній Дубаї і дозволить продовжити відновлення своїх активів.

 

 

Аналіз процесів в банківській сфері ОАЕ

Найбільший банк в Дубаї, Emirates NBD, показав результати, що перевершують прогнозовані очікування 2012 року, в результаті чого його акції показали у січні-лютому 2013 року зростання на одну третину. У це період також було зафіксовано отримання незначного прибутку банком, а довгострокові перспективи ціни акцій банку є позитивними. Виходячи зі стратегії управління банком, який концентрує значну увагу на роздрібному бізнесі, є підстави говорити про подальше покращення ситуації. Злиття Emirates Bank з Національним банком Дубаї (NBD) у 2007 році виявилося виправданим, а також своєчасним, оскільки більші банки легше перенесли наслідки глобальної фінансово-економічної кризи.

 

Досягнення Emirates NBD

Emirates NBD сьогодні є найбільшим роздрібним банком в Об'єднаних Арабських Еміратах, з філіями по всій країні, і став провідним постачальником фінансів приватному сектору і кредитування малого і середнього бізнесу. Незважаючи на те, що Національний банк Абу-Дабі є більшим за обсягом активів, його розвиток значною мірою залежить від розвитку державного сектору. Emirates NBD є звичайним банком, що пропонує овердрафти та інші стандартні послуги, але в останні роки він показав значну присутність в ісламській банковій системі, володіючи приблизно п’ятою частиною від загального обсягу депозитів. Крім того, цей банк займає друге місце після банку Dubai Islamic в питаннях надання фінансових послуг в ОАЕ.

 

Emirates NBD досягнув 3% зростання в своєму щорічному чистому прибутку в 2012 році, хоча багато аналітиків очікували, що прибутки скоротяться у зв’язку з кінцевою вартістю поглинання в результаті злиття з NBD:

• знецінення активів, пов'язане із боргами від кризи нерухомості, скоротилося, а найгірший показники вже позаду;

• кредити збільшилися на 7%, а депозити виросли на 11%;

• непроцентні доходи зросли до 25%, оскільки банк успішно продає більше послуг своїм вкладникам.

Останні фінансові результати Машріка Банку, другого за величиною в Дубаї, були схожими з Emirates NBD. Прибутки значно виросли в 2012 році, і керівництво прогнозує 10-15% збільшення прибутку в поточному році.

 

Поліпшення економічного клімату

Плаваючий реекспорт обнадіює банки ОАЕ, оскільки вони, як і раніше, беруть активну участь у фінансуванні торгівлі, особливо імпорту та експортних кредитів. Аналітики групи глобальної розвідки Geostrategy звертають увагу на те, що введені міжнародною спільнотою санкції на торгівлю з Іраном негативно позначилися в 2012 році на розвитку банківської системи Об’єднаних Арабських Еміратів. Єдине, що компенсувало для дубайських банків втрати ринку Ірану, стало пожвавлення реекспорту до Саудівської Аравії і Іраку, яке покрило «іранський» дефіцит.

 

Розвиток внутрішнього ринку ОАЕ також буде в 2013 році стимулювати розвиток банківської системи країни. Очікується, що дубайські банки на реалізацію різних національних проектів зможуть виділити в поточному році близько 159 мільярдів дол. США. Гроші будуть спрямовані, зокрема, на проекти в сфері енергетики, опріснення води, нафтохімію. Розширення другої черги комплексу алюмінієвого заводу Емаль в Індустріальній зоні Халіфа буде генерувати прибутковий бізнес для банків в Еміратах.

Емаль є спільним підприємством між Dubai Aluminium і компанією Mubadala, що інвестується з Абу-Дабі. Після завершення будівництва у 2014 році завод буде найбільшим промисловим підприємством в ОАЕ поза межами сектора нафти і газу.

 

 

Питання регулювання

Крім транснаціональних банків, діючих у Дубайському міжнародному фінансовому центрі (DIFC), всі банки Дубаї регулюються Центральним банком ОАЕ, який виступає в якості кредитора останньої інстанції. Центральний банк ОАЕ не зобов’язаний проводити рекапіталізацію банків, які постраждали від кризи нерухомості у 2009 році. Тим не менш, Центральний банк приймає попереджувальні дії, щоб уникнути криз у майбутньому. Зокрема, мінімальний розмір кредиту до вартості застави впроваджується на іпотеку, з верхньою межею у 70% при першій купівлі для місцевих громадян та 60% для другого будинку. Для іноземних громадян, які проживають в ОАЕ, ліміт складає 50% і 40% відповідно. В результаті кризи в секторі нерухомості, деякі іноземні інвестори покинули ОАЕ і не виконали свої фінансові зобов'язання, в результаті чого виник значний тягар для банків.

 

У 2014 і 2015 роках повинні бути погашені реструктуровані кредити у розмірі 8,4 та 7,9 мільярда дол. США відповідно. Під час кризи нерухомості основний пріоритет було приділено забезпеченню виплат по кредитним зобов’язанням, і тому інвестори отримали свої виплати оперативно. Це дозволило таким дубайським компаніям, як Nakheel, зберегти доступ до ринків капіталу. Однак, це було зроблено за рахунок як місцевих, так і міжнародних банків, які були змушені реструктурувати більше 22 мільярдів доларів у вигляді позик під невеликі відсотки, зокрема - під 2%. Банки були незадоволені такими вимогами, але пішли на це, розуміючи важливість уникнення банкрутства провідних компаній Дубаї.

Якщо у банків проситимуть надати нове фінансування для погашення основної частини існуючої заборгованості, то малоймовірно, що вони будуть готові запропонувати такі щедрі умови, як ті, на які вони погодилися раніше.
 

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Про окремі аспекти питань європейської безпеки

Ivo Daalder
Іво ДААЛДЕР (Ivo Daalder), Постійний представник США при НАТО

Розміщення в Європі елементів системи протиракетної оборони

Україні треба реальна фінансова допомога

Роберт Кан (Robert Kahn)
Роберт Кан (Robert Kahn), старший фінансовий аналітик, Рада зовнішніх зносин, США

На фоні драматичних переговорів щодо врегулювання ситуації на Донбасі, результати переговорів між Україною та Міжнародним валютним фондом відійшли на другий план. Однак важливим стало досягнення домовленості про виділення України кредиту МВФ на суму 17,5 млрд. дол. США.  

Конгрес має надати фінансову підтримку Україні

Бен Кардін
Бен Кардін
Сенатор США, Голова Комітету з закордонних справ Сенату

Сенатор Кардін заявив, що у той час, як багато американських сімей в родинному колі святкували День подяки, ук