Фінансова допомога Заходу для України в цифрах
З моменту початку російської агресії проти України країни Західного світу почали активно підтримувати Україну в цьому протистоянні. Аналітики групи глобальної розвідки Geostrategy вважають, що існувало кілька мотивів для надання такої допомоги:
• країни Заходу, після подій Революції гідності, почали нарешті розглядати Україну як державу, яка у перспективі має стати повноправним партнером Європейського Союзу і США – вона довела те, що поділяє спільні для Заходу базові цінності;
• західні демократії прагнуть забезпечити реалізацію в Україні внутрішніх реформ, які повинні підвищити стандарти життя пересічних громадян, що зробить політичну систему країни більш стійкою для зовнішніх впливів;
• західні партнери хочуть мати правові гарантії для роботи їх компаній на українському ринку;
• Європа і США прагнуть через Україну впливати на зміну політичної системи в Білорусі, що розблокує міжнародну ізоляцію офіційного Мінську;
• Захід хоче мати міцний політичний, економічний та військовий форпост на східних кордонах Росії;
• ну і, зрештою, відверте і брутальне порушення норм міжнародного права не може залишатися без відповіді.
Практично щотижня доводиться чути про те, що якась міжнародна організація або уряд якоїсь іноземної країни приймає рішення про виділення Україні або фінансової допомоги, або ухвалює рішення про надання довгострокового кредиту. Контроль за розподілом та використанням цих коштів є важливим завданням для громадянського суспільства, яке вправі вимагати від органів влади звіту про використані кошти. Керуючись цією метою, аналітики групи провели збір та узагальнення інформації про виділену для України фінансову допомогу. Нижче наводяться конкретні цифри допомоги, яка була надана міжнародними організаціями у період з 2014 по середину 2015 року, які підтримують Україну на шляху впровадження реформ.
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ
У липні 2014 року Європейська Комісія виділила 250 тисяч євро на підтримку кримських татар, що змушені були залишити територію АРК внаслідок тиску та переслідувань з боку самопроголошеної влади Криму. У серпні 2014 року Європейська Комісія прийняла рішення надати фінансову допомогу у розмірі 2,5 млн. євро для задоволення першочергових потреб переміщених осіб зі східних областей України. У вересні 2014 року було ухвалено рішення про виділення Україні додаткової фінансової допомоги на суму 22 млн. євро на гуманітарні потреби найбільш уразливих верств населення зі Сходу України.
У листопаді 2014 року Єврокомісія вирішила збільшити обсяги фінансової допомоги:
• додаткові 3,3 млн. євро було спрямовано на задоволення основних потреб переміщених осіб у регіонах України з метою підготовки до зимового періоду;
• 4,5 млн. євро надано на потреби соціальної адаптації та інтеграції внутрішньо переміщених осіб, відновлення соціальної інфраструктури та закладів охорони здоров’я в регіонах України.
Таким чином, обсяг мобілізованих ресурсів ЄС Україні у 2014 році склав 73 млн. євро.
У 2015 році позиція Євросоюзу щодо необхідності продовження надання Україні фінансової допомоги не змінилася. У січні цього року Євросоюз оголосив рішення збільшити обсяг фінансової допомоги на 15 млн. євро для задоволення потреб переміщених осіб зі східних регіонів України. У березні 2015 року Євросоюз прийняв рішення про фінансування видатків для потреб внутрішньо переміщених осіб у Дніпропетровській області обсягом у 1,5 млн. євро.
НАТО
Сумарна вартість наданої країнами-членами НАТО матеріально-технічної допомоги Збройним силам України склала понад 120 млн. грн., гуманітарна допомога – близько 50 млн. грн. Нижче наводяться держави-члени та партнери НАТО, що надали допомогу: США, Франція, Словаччина, Норвегія, Велика Британія, Латвія, Литва, Польща, Канада, Нідерланди, Іспанія, Чехія, Данія, Швейцарія, Австралія та Грузія.
Крім того, НАТО започатковано 4 трастові фонди для посилення обороноздатності України. На сьогодні загальна сума внесків до цих трастових фондів складає понад 135 млн. грн. Внески продовжують надходити.
У рамках програми НАТО «Наука заради миру та безпеки» українським науковим установам виділено гранти на суму близько 2,2 млн.євро.
НАТО надає також допомогу в лікуванні поранених. У лікувальних закладах країн-членів Альянсу проходять або пройшли лікування 220 поранених під час АТО українських військовослужбовців.
Європейський інвестиційний банк
У грудні 2014 року Україна підписала із Європейським інвестиційним банком Угоди «Надзвичайну кредитну програму для відновлення країни» у розмірі 200 млн. євро, яка розрахована на період 20 років. Кошти банку будуть спрямовані на відновлення критичної інфраструктури (водоканали та водопостачання, мережі електроенергії, опалення) на Донбасі та суміжних з ним регіонів України, модернізацію об’єктів соціально-побутового призначення (заклади охорони здоров’я) для надання допомоги внутрішньо переміщеним особам.
Більше того, Європейський інвестиційний банк опрацьовує варіанти формування інвестиційного кредитного портфелю (обсягом до 3 млрд. євро) з метою реалізації проектів з відновлення зруйнованої інфраструктури на Донбасі, а також низки соціальних проектів. Остаточному рішенню банку про надання кредитного портфелю має передувати стабілізація ситуації на сході України.
Європейський банк реконструкції та розвитку
Відомо, що ЄБРР розпочав роботу по формуванню багатостороннього донорського Фонду технічної допомоги для України. Внески до фонду здійснюватимуть безпосередньо ЄБРР і окремі країни-акціонери Банку. Зацікавленість у здійсненні таких внесків вже висловили Великобританія, США, Швеція, Фінляндія, Норвегія та Європейський Союз. Очікується, що обсяги фінансування Фонду можуть сягнути 10-20 млн. євро.
Організація Об’єднаних Націй
Впродовж минулого року організації системи ООН реалізували в Україні Попередній план реагування (Preliminary Response Plan), в рамках якого на цілі гуманітарної допомоги було витрачено близько 32 млн. дол. США.
Протягом 2015 року гуманітарна допомога з боку організацій системи ООН надається в рамках Плану гуманітарного реагування ООН (ПГР) на ситуацію на сході України. Переглянутий бюджет ПГР становить 316 млн. дол. США. Очікується, що в 2015 році в рамках його реалізації допомогу отримають 3.2 млн. осіб. Станом на перше півріччя 2015 року, міжнародні донори внесли/оголосили про внесення 67,6 млн. дол. США на потреби реалізації ПГР, що складає понад 18% від його бюджету.
Міжнародний комітет червоного хреста
Гуманітарну допомогу від МКЧХ отримали понад 167 тис. переселенців зі східних областей, а також громадян, які проживають в зоні проведення АТО.
Через механізм Товариства Червоного Хреста України МКЧХ розподіляє ваучери серед зареєстрованих переселенців. Зокрема, продовольчу допомогу від МКЧХ отримали понад 156 тис. громадян України.
З квітня 2014 р. для потреб лікування поранених МКЧХ надав допомогу (медикаменти, медичні інструменти, перев’язні та шовні матеріали, внутрішньовенні ін’єкції) 45 лікарням в Донецькій, Луганській та Харківській областях, яка була використана для проведення понад 500 операцій та надання медичної допомоги декільком сотням пацієнтів.
Впродовж 2014 року на цілі гуманітарної діяльності в Україні МКЧХ мобілізував 12 млн. дол. США.
У 2015 році бюджет МКЧХ в Україні складає 84,5 млн. дол. США. Сама операція МКЧХ в Україні стане однією з п’ятьох найбільш масштабних та пріоритетних операцій Комітету у світі.
Рада Європи
У 2014 році було розроблено та ухвалено План дій Ради Європи для України на 2015-2017 роки, який передбачає фінансування проектів із реформування національного законодавства, у першу чергу, що стосується внесення змін до Конституції. Загальний бюджет Плану дій складає близько 40 млн. євро, які витрачатимуться протягом трьохрічного періоду.
В наступному матеріалі мова буде йти про отриману Україною допомогу від урядів іноземних держав.
Конгрес має надати фінансову підтримку Україні
Бен Кардін
Сенатор Кардін заявив, що у той час, як багато американських сімей в родинному колі святкували День подяки, ук
Тріумф Зеленського
Tor Bukkvoll
Звичайно, занадто рано говорити, чи буде вибір Володимира Зеленського президентом для України гарним. Якби Порошенко виграв, ми б очікували продовження частинних реформ, які ми бачили за останні п'ять років. Але Зеленський є абсолютно новим для української політичної сцени.
США потребують більш активної участі в подіях в Україні
Річард ХААС (Richard Haass), президент Ради зовнішніх зносин, США (Council on Foreign Relations)
Сполучені Штати з моменту виникнення напруги у Східних регіонах України системно працюють над тим, щоб запровадити проти Росія санкції, оскільки вона відіграє ключову роль у дестабілізації ситуації в регіоні. Поки що важко передбачити, чим може закінчитися конфлікт на Сході України.