Саміті G20: день другий

07 Sep, 2016 | |

Члени «Нормандської четвірки» продовжили обговорення питання України на полях саміту в Ханчжоу у форматі двосторонніх зустрічей президента РФ Володимира Путіна з Ангелою Меркель та з Франсуа Олландом. Це питання також порушувалося під час зустрічі Володимира Путіна з президентом США Бараком Обамою, та в ході спільної прес-конференції Барака Обами з прем’єр-міністром Великої Британії Терезою Мей.

Позиція США.

У рамках саміту в Китаї відбулася двостороння зустріч Барака Обами та Володимира Путіна.
Переговори щодо України з президентом РФ Барак Обама назвав конструктивними, але не вирішальними. Він наголосив, що найближчими тижнями до обговорення питання мирного врегулювання конфлікту на сході України потрібно докласти ще більше зусиль. При цьому президент США зауважив, що чекає цих зусиль головним чином від Володимира Путіна і вкотре підкреслив, що санкції проти РФ не будуть зняті, доки Росія не виконає своїх зобов’язань згідно з Мінськими угодами.

На спільній прес-конференції Барака Обами та Терези Мей, президент США заявив також, що США продовжать підтримувати Україну та протистояти агресії Росії в Україні.

Позиція Великої Британії.

Прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей не робила офіційних заяв щодо українського питання, проте про позицію Великої Британії можна судити по заяві Барака Обами під час спільної прес-конференції з Терезою Мей. Говорячи про необхідність протистояти російської агресії, президент США зазначив, що Велика Британія та США — союзники по НАТО, а отже бачать світ однаково. Барак Обама підкреслив, що вони додержуються єдиної позиції по Україні й мають намір протистояти Росії з цього питання.

Позиція ФРН.

Федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель напередодні двосторонньої зустрічі з президентом РФ заявила, що буде рада обговорити питання України з Володимиром Путіним, оскільки вважає це питання надзвичайно важливим.
Однак, за її словами, стратегічно важливих рішень щодо врегулювання конфлікту на сході України на цьому саміті не було прийнято. Для прийняття таких рішень Ангела Меркель вважає необхідною участь України.

Канцлер Німеччини заявила також про можливість проведення нової зустрічі глав держав та урядів «Нормандської четвірки», але конкретних термінів проведення цих зустрічей не назвала.

Ангела Меркель повідомила, що провела інтенсивний обмін думками щодо українського питання з президентом США, з яким у неї «однаковий підхід» — підтримка мінського процесу.

Позиція Франції.

Президент Франції Франсуа Олланд після зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним також заявив, що вони домовились провести зустріч глав України, Росії, Франції та Німеччини найближчими тижнями.
Франсуа Олланд зазначив, що необхідно продовжувати Мінський процес та подолати причини нинішнього його блокування, включно з впровадженням спеціального статусу, вирішення ситуації з безпекою та відсутністю довіри між сторонами.

Позиція РФ.

Коментуючи можливість проведення подальших зустрічей у нормандському форматі, прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков не підтвердив факт конкретної домовленості з цього питання під час двосторонніх зустрічей Володимира Путіна з Ангелою Меркель та Франсуа Олландом.

Пізніше прес-секретар Володимира Путіна заявив, що для проведення таких зустрічей потрібно зробити ще багато роботи, однак в будь-якому разі, за його словами, діалог щодо українського питання продовжуватиметься.

Сам президент Росії на прес-конференції за підсумками саміту G20 заявив, що «нормандський формат» — це єдиний варіант вирішення конфлікту на сході України. За його словами, він не знає, добрим чи поганим є цей формат, але іншого варіанту зробити хоча б спроби врегулювання конфлікту немає. І тому Росія, за його словами, буде цей формат підтримувати.

Висновки.

Незважаючи на відсутність представників України на саміті G20, питання врегулювання конфлікту на сході України неодноразово порушувалося як на двохсторонніх зустрічах лідерів держав, так і на прес-конференціях за підсумками саміту.

Тим не менш, як підкреслила Ангела Меркель, стратегічно важливих рішень по Україні прийнято не було, однак, усі зацікавлені сторони наголосили на необхідності проведення подальших зустрічей та переговорів, у тому числі в «нормандському форматі».

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Розмови про надання Україні зброї не повинні припинятися

Стівен Сестанович (Stephen Sestanovich)
Стівен Сестанович (Stephen Sestanovich), старший аналітик Ради зовнішніх зносин, США

В якому б форматі не проводилися дебати про те, чи треба Сполученим Штатам Америки надавати летальну зброю Україні для зупинення російської військової агресії на Сході країни, сам факт таких розмов вже позитивно впливає на дипломатичні шляхи вирішення конфлікту.

США та Німеччина: триває важкий пошук позиції по Україні

Уільям Дроздяк (William Drozdiak)
Уільям Дроздяк (William Drozdiak), голова Американської Німецької Ради

Уільям Дроздяк (William Drozdiak), голова Американської Німецької Ради

2013 рік – найбільш складний для Ірану

Аліреза Надер (Alireza Nader)
Аліреза Надер (Alireza Nader), старший аналітик корпорації RAND

Аліреза Надер (Alireza Nader), старший аналітик корпорації RAND