Військова співпраця України та Китаю: що за цим стоїть?

27 Jun, 2011 | |

Подія

У період з 18 по 20 червня 2011 року в Україні з візитом перебував Голова Китайської Народної Республіки Ху Цзиньтао. Це була вже друга за останні півтора роки особиста зустріч Президента України Віктора Януковича з лідером КНР. Перша відбулася у ході візиту Президента України до Китаю у вересні 2010 року.

Аналіз ситуації

Результати обох візитів були позначені наступними факторами:

  1. відсутністю детальної інформації про питання, що обговорювалися на вищому політичному рівні;
  2. надмірною декларативністю, заявами про наміри та відсутністю конкретики;
  3. обидві сторони уникали публічних коментарів щодо перспектив військово-технічного співробітництва, а також співпраці з безпекових питань.

Розвиток українсько-китайського діалогу, а також зовнішньополітичні ініціативи Китаю на пострадянському просторі особливо цікавлять Російську Федерацію, оскільки Москва розглядає Китай не лише як перспективний ринок для продажу російський енергоносіїв, але й потенційну загрозу своїй територіальній цілісності та суверенітету.
У цьому зв’язку важливою є декларація про стратегічне партнерство між Україною та КНР, підписана 20 червня 2011 року у Києві під час візиту Ху Цзиньтао в Україну. Ця декларація, зокрема, включає у себе положення про заборону третій стороні використовувати свою територію для здійснення діяльності, що порушує суверенітет, безпеку або територіальну цілісність іншої сторони. Закріплення цього положення є обережним натяком Москві на те, що Пекін уважно стежить за економічними та політичними інтеграційними процесами Росії за участю України, Казахстану та Азербайджану.
Під час візиту Ху Цзиньтао було підписано контракти на суму близько 3,5 млрд. дол. США для реалізації в Україні низки інфраструктурних проектів для належного проведення в Україні чемпіонату з футболу ЄВРО 2012. Зокрема, Експортно-імпортний банк Китаю вкладатиме кошти у будівництво залізничної дороги, яка зв’яже міжнародний аеропорт Бориспіль з містом Київ.
Є також інформація про те, що Україна та Китай уклали декілька довгострокових угод у сфері військово-технічного співробітництва, відповідно до яких Китай придбає українські радарні системи, ракети повітря-повітря та десантні амфібії.
Пекін вже шукав можливість придбати подібні засоби у Російської Федерації. Однак російська сторона вже на етапі переговорів змінила свою позицію з огляду неприховане прагнення Китаю розробляти власні радарні системи та ракети, які можуть бути використані проти Росії у гіпотетичному конфлікті з Китаєм.

Висновки

Візит Голови Китайської Народної Республіки Ху Цзиньтао в Україну виокремив низку важливих геополітичних тенденцій, зокрема:

  1. Китай значно активізувався на пострадянському просторі, де поки що продовжує домінувати Росія. Мета такої активізації – обмежити відступи Росії на Західному напрямі та Кавказі у разі виникнення російсько-китайського конфлікту з метою анексії Китаєм частини східних російських територій.
  2. Укладення між Україною та Китаєм контрактів у сфері військово-технічного співробітництва, продовження реалізації Плану дій Україна-НАТО, а також нещодавні військові навчання в акваторії Чорного моря продовжують хвилювати Москву.
  3. Не виключено, що під час зустрічей Президента України Віктора Януковича та Прем’єр-міністра Росії Володимира Путіна у Криму 25 червня 2011 року обговорювалися результати візиту Ху Цзиньтао, зокрема військово-технічний аспект українсько-китайського співробітництва.

27.06.2011

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Міжнародні організації втратять свій вплив на глобальну політику

ШАЛЛЕНБЕРГ
Александр Шалленберг
Федеральний міністр з європейських та міжнародних справ Австрії

В інтерв’ю австрійським ЗМІ Міністр закордонних справ Александр ШАЛЛЕНБЕРГ окреслив наступні думки:

Через дії в Україні Росія повністю втратила довіру до себе

Урсула фон дер Ляєн, Міністр оборони Німеччини
Урсула фон дер Ляєн
Міністр оборони Німеччини

Наскільки насправді великі навчання? Точний розмір відомо лише Москві та Мінську. Сусіди та багато партнерів в НАТО припускають, що фактична кількість сил, задіяних на російській та білоруській стороні, перевищує офіційно зареєстровану кількість 12,700 військових.

Росіяни не будуть дотримуватися угод

Ельмар Брок
Ельмар Брок, депутат ХДС

Депутат від  ХДС Ельмар Брок не вірить Путіну в питанні трубопроводу по дну  Балтійського моря "Північний потік 2": "Росіяни не будуть дотримуватися своїх домовленостей: якщо буде побудовано " Північний потік 2 ", український транзит закриється.