Ізраїльсько-палестинський конфлікт: у чому причини ворожнечі?
Збройні дії між Ізраїлем і палестинськими бойовиками смуги Газа наразі призупинені: сторони погодилися на короткострокове перемир’я. Це – найжорстокіший спалах конфлікту за багато років, і приводу сподіватись на тривалий мир поки що немає. Пропонуємо огляд того, що відбувається.
Де витоки конфлікту?
Смуга Газа, затиснена між Ізраїлем та Єгиптом, раз у раз стає місцем нових спалахів багаторічного палестинсько-ізраїльського протистояння.
Ізраїль окупував Газу в 1967 р. під час війни на Близькому Сході, а вивів свої війська та поселенців лише у 2005 р. Ізраїль вважає, що окупація тоді завершилась, але при цьому й далі контролює більшу частину кордонів, вод та повітряного простору Гази. Південний кордон Гази перебуває під контролем Єгипту.
Ізраїль наклав суворі обмеження на пересування товарів і людей у напрямках зі смуги Газа та до неї, заявивши, що ці заходи необхідні для його безпеки.
Однак палестинці у Газі почуваються під замком і страждають від соціально-економічних проблем. Провідний ісламістський палестинський рух ХАМАС та інші бойові угрупування вважають обмеження нестерпними.
Ізраїль каже, що захищає своїх громадян від палестинських ракет і загрози, яку несуть тунелі
Офіційно проголошеною метою ХАМАСу є знищення Ізраїлю, проте в останні роки його лідери говорили, що розглядають можливість довгострокового перемир’я. Вони охоче пояснюють причину своїх нападів на єврейську державу до і після 2005 р.: це продовження окупації Ізраїлем Західного берега і східної частини Єрусалима.
ХАМАС також стверджує, що його дії зумовлені самозахистом від ізраїльських авіаударів, вторгнень та інших воєнізованих нападів.
Що спричинило останнє загострення?
Ракетний вогонь з боку бойовиків Гази та авіаудари по Газі з боку Ізраїлю посилились після червневого викрадення і вбивства трьох ізраїльських підлітків, у якому Ізраїль звинуватив ХАМАС. Як наслідок, Ізраїль почав ще суворіше наглядати за мешканцями Західного берега. ХАМАС заперечив свою причетність до смерті підлітків. Напруга ще більше зросла 2 липня, після вбивства в Єрусалимі палестинського підлітка (як підозрюють, з помсти). Було заарештовано шістьох підозрюваних у цьому вбивстві.
Понад півмільйона палестинців змушені були покинути свої домівки через бойові дії
7 липня ХАМАС уперше за 20 місяців узяв на себе відповідальність за ракетні удари по Ізраїлю, після серії ізраїльських авіаударів, від яких загинуло кілька членів збройного крила організації.
Наступного дня Ізраїль розпочав операцію "Непорушна скеля", спрямовану, як кажуть представники держави, на зупинення ракетних атак та підрив можливостей ХАМАСу.
З того часу завдано тисячі ударів і випущено тисячі ракет.
Аналітики вказують на те, що ХАМАС у Газі практично опинився в ізоляції: він втратив підтримку колишнього непохитного союзника Сирії і, меншою мірою, Ірану, а також зазнав збитків, коли єгипетська влада прикрила контрабандні тунелі після повалення ісламістського президента Мохаммеда Морсі.
Конфлікт Ізраїлю і Гази
Наступ Ізраїлю почався 8 липня.
Авіаударів по сектору Газа: понад 4760
Ракет, випущених по Ізраїлю: 3356
Убитих у Газі людей: 1875
За даними ООН, понад 85% загиблих - цивільні
Жертви з боку Ізраїлю:
3 цивільних
64 військових
Дані станом на 6 серпня, 9:00 GMT.
Джерела: палестинське Міністерство охорони здоров'я, ООН, Армія оборони Ізраїлю
Нападаючи на Ізраїль, кажуть вони, ХАМАС, можливо, сподівається підвищити свою популярність і отримати собі поступки, коли сторони врешті-решт домовляться про тривале перемир’я.
Скільки ще триватиме конфлікт?
Поточний конфлікт триває вже довше, ніж попередні конфлікти між Ізраїлем та Газою (22 дні у 2008-09 рр. і вісім днів у 2012 р.).
По завершенні третього тижня конфлікту прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху сказав ізраїльтянам готуватися до затяжної війни.
За його словами, операція "Непорушна скеля" триватиме стільки, скільки знадобиться, щоб убезпечити населення.
За даними ізраїльської армії, за перші чотири тижні ХАМАС вичерпав свій арсенал ракет приблизно на дві третини, використавши їх на авіаудари та наземні операції.
Водночас ізраїльська армія заявила, що зруйнувала останній з 32 тунелів всередині смуги Гази, проритих ХАМАСом для проникнення на південь Ізраїлю. Однак посадовці уточнили, що деякі тунелі, можливо, ще не знайдені і що війська готові зруйнувати їх у майбутньому.
ХАМАС хоче, щоб з Гази зняли блокаду, а Ізраїль заявляє, що і далі знищуватиме тунелі
ХАМАС поклявся воювати, допоки не матиме гарантій зняття ізраїльської блокади, і наголошує, що не потерпить найменшої присутності ізраїльських військ у Газі.
Яку мету ставлять перед собою сторони?
Основна задекларована мета Ізраїлю – раз і назавжди зупинити ракетний вогонь з боку Гази. Посадовці також заявляли, що мають за мету зруйнувати мережу тунелів ХАМАСу між Газою та Ізраїлем і остаточно демілітаризувати територію. Однак пан Нетаньяху застеріг ізраїльтян, що "стовідсоткової гарантії успіху немає".
Палестинські бойовики користалися тунелями для своїх нападів, декотрі з яких ізраїльська армія відбила. У 2006 р. бойовики ХАМАСу викрали ізраїльського солдата Ґілада Шаліта, прокравшись до військового загону через тунель. Зранку, коли почалася наземна наступальна операція, ізраїльські військові перехопили 13 бойовиків, які проникли на територію Ізраїлю через тунель і, як вважають, планували напасти на розташований поблизу кібуц (ізраїльська громада - Ред.).
Політичні керівники ХАМАСу кажуть, що припинять боротьбу лише після зняття блокади з Гази. Однак його збройне крило висуває додаткові умови: воно погодиться на перемир’я, якщо:
- Ізраїль припинить "усю агресію" на Західному березі, в Єрусалимі та у смузі Газа;
- дотримуватиметься домовленостей про припинення вогню 2012 р.;
- припинить спроби підірвати діяльність нещодавно сформованого палестинського уряду національної єдності;
- випустить на волю в’язнів, яких звільнили в обмін на Ґілада Шаліта у 2011 р., але нещодавно знову заарештували.
Сектор Газа
Доповідь ООН станом на 6 серпня, 2014
Поранено: 9500 людей, серед яких 2877 дітей
Покинули свої домівки: 520 000 людей
Обмежений доступ до води: 1,5 млн людей
Зруйновано будинків: 10 690
Пошкоджено шкіл: 141
Електропостачання: 2-4 год. на день
Джерело: Управління з координації гуманітарних питань ООН
Чому страждає мирне населення?
Газа – невеличка, але густонаселена територія. За словами палестинських посадовців, від авіаударів по житлових районах постраждало багато цивільних палестинців. Президент Махмуд Аббас звинуватив Ізраїль у "геноциді", а правозахисні організації попередили, що повітряні удари по густонаселених районах та прямі напади на житлові домівки можуть кваліфікуватися як порушення міжнародних законів.
У відповідь Ізраїль заявив, що будинки, які бомбардувалися, належать лідерам бойовиків і слугували командними центрами, з яких координували запуск ракет. Ізраїльська сторона стверджує, що бойовики навмисне запускають ракети з житлових районів і зберігають їх у приватних оселях, школах та лікарнях. ХАМАС рішуче відкидає ці звинувачення.
Ізраїль також вказує на те, що сотні некерованих ракет, випущених по його території, є прямою загрозою для мирного населення.
Палестинські бойовики справді випускали ракети далекої дії у напрямку великих міст, зокрема Тель-Авіва та Єрусалима, а також далі на північ. Правозахисні організації неодноразово вказували, що нерозбірлива стрілянина, яка загрожує цивільним громадянам, є воєнним злочином.
Ці сторони вже воювали у минулому. Чим закінчились попередні війни?
У грудні 2008 р., у відповідь на ракетний вогонь Ізраїль розпочав наземну наступальну операцію, що отримала назву "Литий свинець". Вона завершилась через 22 дні одностороннім припиненням вогню з боку Ізраїлю, який заявив, що його цілі "більш ніж досягнуті".
Загинуло близько 1300 палестинців, значною мірою цивільних. З боку Ізраїлю втрачено 13 громадян, у тому числі четверо солдатів, що загинули від помилкового вогню з боку своїх. Побутова інфраструктура Гази зазнала суттєвих руйнувань.
Після наземної наступальної операції Ізраїлю в 2009 році цивільна інфраструктура Гази залишилася напівзруйнованою
Через чотири роки після цього Ізраїль провів операцію "Хмарний стовп", знову ж таки з метою припинити ракетний вогонь й ослабити ХАМАС, щоб той не спромігся на нові атаки. Через вісім днів від початку операції за посередництва Єгипту було досягнуто згоди про припинення вогню. Обидві сторони обіцяли більше не здійснювати атак. Загинули щонайменше 167 палестинців і шестеро ізраїльтян.
За матеріалами BBCМіжнародні організації втратять свій вплив на глобальну політику
Александр Шалленберг
В інтерв’ю австрійським ЗМІ Міністр закордонних справ Александр ШАЛЛЕНБЕРГ окреслив наступні думки:
Газпром вважає сланцевий газ фантомом
Лена Коларска-Бобінська, депутат Європарламенту, член групи від Європейської народної партії
Лена Коларска-Бобінська, євродепутат, член групи від Європейської народної партії, про причетність «Газпрому» до антисланцевої кампанії в Європі:
Чи відходить Україна «на другий план»?
Джеймс Девіс Професор-міжнародник із Університету Санкт-Галлена
На нещодавній Мюнхенській конференції з безпеки "українське питання" опинилося в "другому ешелоні" проблем - головними темами все ж стали нова політика США за президента Трампа та міжнародний тероризм.