Іран на милість Путіна, безпрецедентний, але крихкий союз

16 Jan, 2017 | Аліреза Надер (Alireza Nader), старший аналітик корпорації RAND |
Alireza Nader

Росія і Іран налагодили безпрецедентний, але крихкий союз на Близькому Сході. Російсько-Іранське співробітництво є ключовим для забезпечення виживання режиму президента Башара Асада в Сирії і знищенням повстанців зі східної частини Алеппо. Російські бомбардувальники використовували іранські військово-повітряні бази, щоб бомбити бунтівні території в Сирії і здається дуже ймовірним що Москва і Тегеран буде укладати велику угоду з переозброєння Ірану. Але ключовим залишається питання: є російсько-іранське партнерство лише розрахунком на основі тимчасових спільних інтересів або ж воно вказує на новий розвиток з можливим глибоким впливом на американські інтереси в регіоні?

На даний момент, немає чіткої відповіді на це, чи співробітництво між Москвою і Тегераном буде прийнятним.  Союз Росії з Іраном оснований на взаємній антипатії до впливу США на Близькому Сході, але обраний американський президент Дональд Дж Трамп вказав на бажання більш міцних зв'язків між Вашингтоном і Москвою. 

Іран зробив багато для підтримки режиму Асада  в його боротьбі проти повстанців, головних суперників Ірану в регіоні, підтриманих Саудівською Аравією і Туреччиною. Тегеран, як повідомляється, надав мільярди доларів для Асада, направив тисячі іранських військ щоб боротися від його імені, і підготував тисячі найманців з усіх кінців мусульманського світу, щоб померти в ім'я шиїтської секти. Тим не менше, стратегія Ірану не була можлива без військового втручання Росії в конфлікт. Російська повітряна підтримка мала вирішальне значення в забезпеченні сирійським і іранським силам відвоювати Східне Алеппо (Eastern Aleppo). Дипломатія Росії також один із ключів у досягненні політичного врегулювання конфлікту на користь сирійського режиму. У той час як Іран грає важливу військову роль в Сирії, він відігравав меншу роль ніж Москва.

Дійсно, використання Росією авіабази в Ірані в Хамедан  (Hamedan) виявилось занадто спірним для іранського режиму. Конституція Ірану забороняє використання іранської території іноземними державами. Іранський уряд мав швидко скасувати такий дозвіл для Росії використовувати іранські бази в умовах суспільної і парламентської опозиції. Але російські військові літаки можуть повернутися до Ірану після того, як у Ірану не вистачить можливостей для проектування військово - повітряних сил за межами своїх кордонів і це залежить від військової могутності Росії у досягненні своїх цілей в Сирії.

Крім того, Росія є єдиною державою, готовою продати передову військову техніку Ірану. Роки санкцій викликаних прагненням Ірану володіти ядерною зброєю нанесли удар по військовій модернізації Тегерану.

Москва і Тегеран ведуть переговори договір на поставку озброєнь на суму близько $ 10 млрд, але Спільний Комплексний План Дій ( JCPOA ) угоди про ядерну зброю забороняє продаж основних видів озброєння до Ірану до 2020 року без схвалення Ради Безпеки ООН. Таким чином Ірану можливо доведеться чекати російської зброї протягом багатьох років, що робить його ще більш залежним від російських військових в регіоні.

Але найбільша загроза іранського впливу може статися в результаті потепління американо-російських відносин. Трамп піддав різкій критиці JCPOA і навіть пригрозив "розірвати" угоду. Американське скасування JCPOA представляється малоймовірним, оскільки міжнародне співтовариство, в тому числі Росія, підтримали угоду. Тим не менше, нова адміністрація Трампа висловила свій намір забезпечувати дотримання JCPOA більш "жорстко" і прийняти нові санкції проти Ірану за його регіональну діяльність і порушень прав людини.

Президент Росії Володимир Путін може стати перешкодою для відновлення тиску з боку США щодо Ірану. Зрештою, відносини Тегерана з Москвою виявилися успішними в Сирії і може виявитися так і в інших регіональних гарячих точках. Незважаючи на нинішню співпрацю, немає любові між Росією і Іраном. Ці дві сили є історичними суперниками. Росії не хотілося побачити підйом мусульманської влади в країні, а Іран як і раніше з підозрою ставиться до російських намірів. Відносна дипломатична ізоляція Тегерана, економічна слабкість і військові недоліки змусили його до союзу з Москвою.

Немає ніякої гарантії, що Путін не буде продавати Ірану якщо йому вдасться налагодити кращі стосунки зі Сполученими Штатами в контакті з Трампом. Зрештою, американський обраний президент висловив небажання озброювати сирійських повстанців і навіть може співпрацювати з Росією в боротьбі проти ісламської держави. Чому Путіну потрібен Іран коли Росія може працювати з Америкою? Проте, малоймовірно що Росія буде повністю зливати Іран заради інших. Російсько-американське суперництво ймовірно продовжиться, навіть якщо обидві країни поліпшать відносини. Москва, ймовірно, збереже свою співпрацю з Іраном в якості інструменту проти можливого посилення напруженості у відносинах зі Сполученими Штатами. 

Але ясно одне: в той час як Іран може ймовірно взяти верх в Сирії і можливо на Близькому Сході, Росія буде натискати на всі реальні важелі.

Вперше опубліковано http://nationalinterest.org/

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Україні треба реальна фінансова допомога

Роберт Кан (Robert Kahn)
Роберт Кан (Robert Kahn), старший фінансовий аналітик, Рада зовнішніх зносин, США

На фоні драматичних переговорів щодо врегулювання ситуації на Донбасі, результати переговорів між Україною та Міжнародним валютним фондом відійшли на другий план. Однак важливим стало досягнення домовленості про виділення України кредиту МВФ на суму 17,5 млрд. дол. США.  

Перемир’я на Донбасі триває, але важко говорити про те, що Росія виконує Мінські угоди.

Стівен ПАЙФЕР
Стівен ПАЙФЕР, колишній Посол США в Україні, старший науковий співробітник Інституту Брукінгса

Не зважаючи на те, що перемир’я на Донбасі триває, важко говорити про те, що Росія виконує Мінські угоди. Російські військові разом із технікою продовжують перебувати на території Донбасу, непідконтрольній Україні.

Чи відходить Україна «на другий план»?

Джеймс Девіс
Джеймс Девіс Професор-міжнародник із Університету Санкт-Галлена

На нещодавній Мюнхенській конференції з безпеки "українське питання" опинилося в "другому ешелоні" проблем - головними темами все ж стали нова політика США за президента Трампа та міжнародний тероризм.