Голландія: що означає референдум по Угоді про асоціацію з Україною

29 Sep, 2015 | |

 Виборці Голландії можуть отримати рідкісний шанс проголосувати з приводу угоди про асоціацію України з ЄС на консультативному референдумі.

Якщо його проведуть, це буде перший в історії країни плебісцит, який ініціювали самі громадяни.

27 вересня ініціативна група голландських громадян GeenPeil оголосила, що їй вдалося зібрати понад 350 тисяч підписів. Відповідно до нещодавно ухваленого закону про референдуми, до понеділка необхідно було зібрати 300 тисяч підписів.

Утім, офіційно про референдум можуть оголосити лише після того, як виборча рада Голландії переконається у достовірності підписів.

Плебісцит не матиме зобов'язувальної дії.

 

Ініціатива знизу

Підписи зібрали завдяки інтенсивній кампанії, проведеній в інтернеті голландським сатиричним сайтом GeenStijl спільно з ініціативною громадянською групою Burgercomite EU (Громадський комітет ЄС) і аналітичним центром Forum voor Democratie.

Збір підписів став можливий після того, як 1 липня ухвалили новий закон, що дозволяє громадянам вимагати проведення незобов'язувального референдуму щодо рішень уряду, ухвалених на момент цієї дати і після неї.

7 липня 2015 року Нідерланди ратифікували угоду про асоціацію України з ЄС, підписану 2014 року.

Тепер уряд повинен призупинити ратифікацію угоди аж до проведення референдуму.

Випробувати закон

Влаштовуючи референдум, організатори кампанії хочуть, щоб громадяни країни висловили свою думку з приводу цього договору про асоціацію. Вони побоюються, що асоціація стане передвісником вступу України в ЄС.

Утім, називають і більш прозаїчні причини проведення референдуму з цього питання: він став першою можливістю випробувати новий закон про референдуми.

Деякі голландські парламентарі вже привітали ініціативну групу з великим публічним успіхом. Відомий популіст і противник ЄС депутат Геерт Вілдерс назвав референдум відмінним початком, і, як очікується, агітуватиме в таборі противників розширення ЄС.

Деякі проєвропейські політики також змушені були визнати успіх громадської ініціативи, якій вдалося зібрати так багато підписів. Однак вони сподіваються використати референдум, аби переконати громадян у правильності курсу на інтеграцію нових членів до ЄС.

Політичний удар?

Представники уряду Голландії, який повинен буде організувати референдум, висловилися про цю ініціативу вельми стримано.

"Громадяни мають законне право на такі ініціативи", - сказав міністр внутрішніх справ Нідерландів Роналд Пластерк.

Заступник прем'єр-міністра країни Лодевейк Ашер зазначив, що уряд думатиме про наслідки лише після того, як буде ухвалять офіційне рішення про референдум, який, до того ж, не є обов'язковим до виконання.

"У Євросоюзу зараз є важливіші завдання, ніж голландський референдум про асоціацію, і я не думаю, що громадяни втратили через це сон", - заявив пан Ашер.

Тим не менше, попри дорадчий характер референдуму, його результат може мати серйозний політичний вплив. 2005 року уряд Нідерландів вже проводив референдум щодо європейської конституції, і негативна відповідь громадян докорінно змінила настрої голландських політиків, змусивши їх взяти більш критичний тон.

Нинішній референдум, скоріше за все, відбудеться навесні 2016 року, коли Голландія головуватиме в ЄС.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Перемир’я на Донбасі триває, але важко говорити про те, що Росія виконує Мінські угоди.

Стівен ПАЙФЕР
Стівен ПАЙФЕР, колишній Посол США в Україні, старший науковий співробітник Інституту Брукінгса

Не зважаючи на те, що перемир’я на Донбасі триває, важко говорити про те, що Росія виконує Мінські угоди. Російські військові разом із технікою продовжують перебувати на території Донбасу, непідконтрольній Україні.

Допомога для України буде

Джон Кірбі
Джон Кірбі
Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США

Питання: «Яким є рівень пріоритетності щодо ухвалення пакетів допомоги Україні й Ізраїлю?», Відповідь Дж.Кірбі:

Наступною жертвою збройної агресії можуть стати країни Балтії

Max Boot
Max Boot, старший аналітик з питань міжнародної безпеки, Рада з міжнародних відносин, США

 Після того, як Росія в 2014 році розпочала військову агресію проти України, виникло стійке відчуття того, що за Україною наступною жертвою збройної агресії можуть стати країни Балтії.