Білорусь: затримано опозиційних лідерів

31 May, 2020 | |

Сергія Тіхановського, популярного блогера, який критикує білоруську владу на YouTube-каналі "Країна для життя", і дев'ятьох його прихильників затримали із застосуванням сили у місті Гродно під час пікету в рамках передвиборчої кампанії.

Президентські вибори в Білорусі призначені на 9 серпня, зараз в країні проходить збір підписів за висунення кандидатів в президенти. Загалом підписи громадян збирають 15 зареєстрованих ЦВК Білорусі претендентів.

Блогер Тіхановський керує групою зі збору підписів за висунення своєї дружини Світлани Тіхановської. Висунення самого блогера заблокував ЦВК: Тіхановський перебував під адміністративним арештом і не міг особисто зареєструвати свою ініціативну групу.

За кілька днів висунення кандидатом в президенти Світлани Тіхановської підтримали понад 10 тисяч людей. Ставити підписи громадяни збираються, побачивши логотип каналу "Країна для життя" і величезний шльопанець з гаслом "Стоп тарган!" За твердженням Тіхановського, гасло народилося спонтанно, "з народних мас".

До підписних столів в центрі Мінська в минулі вихідні вишикувалися кілька тисяч людей, в обласному центрі Могильов бажаючі поставити підпис чекали своєї черги кілька годин, розповідають очевидці.

Що відбулося в Гродно

У п'ятницю в Гродно, на заході Білорусі, Тіхановський та активісти каналу "Країна для життя", як і в інших містах, протягом декількох годин проводили трансляцію наживо збору підписів і спілкувалися з присутніми.

Люди висловлювали невдоволення діями влади в період пандемії коронавірусу, низькими зарплатами, закликали Лукашенка залишити президентську посаду після 26 років правління, скандували "Стоп тарган!" і "Живе Білорусь!"

Після восьмої вечора Тіхановського стала хапати за одяг якась жінка, вимагаючи показати дружину і обурюючись збором людей під час коронавірусної небезпеки.

Блогер спробував ухилитися, але до нього тут же кинулися двоє міліціонерів у формі. Присутні заступили Тіхановського - і один з міліціонерів одразу ж опинився на асфальті.

З припаркованих неподалік восьми мікроавтобусів вибігли люди в штатському і формі ОМОН, силою потягли в свої машини Тіхановського і потрапили під руку громадян. "Це провокація", - встиг промовити Тіхановський.

Громадяни почали засуджувати жінку, через яку все почалося, а та відвернулася і показала їм свій зад.

Кілька десятків людей пройшли до будівлі обласного управління МВС, де їм повідомили, що Тіхановського і ще дев'ятьох громадян затримали для розгляду

Співробітника міліції, який постраждав під час збору підписів на Радянській площі, доставили в обласну лікарню швидкої допомоги. Лікарі виявили у міліціонера забій передньої черевної стінки, але не шпиталізували.

До лікарів, за даними видання, звернувся ще один співробітник міліції, але жодних тілесних ушкоджень у нього не виявили.

Неочікуваний лідер

Олександр Лукашенко претендує на шостий президентський термін.

Президентську кампанію в Білорусі називали передбачуваною поки про свій намір поборотися за пост очільника держави не заявили банкір Віктор Бабаріко, дипломат і творець білоруського "Парку високих технологій" Валерій Цепкало і блогер Тіхановський, якого формально відсунули зараз на роль помічника своєї дружини. Саме вона претендує на статус кандидата.

Офіційних опитувань про популярність можливих кандидатів не проводять, але команда Тіхановського лідирує в інтернет-рейтингах та опитуваннях незалежної преси.

"Вибух популярності Тіхановського показує, що потенціал невдоволення правлінням Лукашенка потужний, - вважає аналітик "Білоруських новин" Олександр Класьковський. - Автор YouTube "Країна для життя" вміло зачіпає потрібні струни в душах тих, кому набридла безнадія існування за Лукашенка. Зараз у багатьох, схоже, настрій "хоч би хто, аби не Лукашенко".

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Перемир’я на Донбасі триває, але важко говорити про те, що Росія виконує Мінські угоди.

Стівен ПАЙФЕР
Стівен ПАЙФЕР, колишній Посол США в Україні, старший науковий співробітник Інституту Брукінгса

Не зважаючи на те, що перемир’я на Донбасі триває, важко говорити про те, що Росія виконує Мінські угоди. Російські військові разом із технікою продовжують перебувати на території Донбасу, непідконтрольній Україні.

США та Німеччина: триває важкий пошук позиції по Україні

Уільям Дроздяк (William Drozdiak)
Уільям Дроздяк (William Drozdiak), голова Американської Німецької Ради

Уільям Дроздяк (William Drozdiak), голова Американської Німецької Ради

Імпічмент чи енергетична незалежність України

Richard Morningstar
Річард Л. Морнінгстар
Глобальний енергетичнний центр Атлантичної ради

Незважаючи на корупційні проблеми, які історично хвилювали цю націю, потрібно пам’ятати, що незалежно від результатів цього розслідування Україна не створила проблеми.