Фінляндія, Росія: суперечки щодо кордону
Фінляндія закриває кордон з Росією на суходолі з 30 листопада до 13 грудня (з винятком для вантажних перевезень). Причиною став масовий потік біженців з боку Росії.
Тиждень тому Фінляндія вже майже повністю закрила кордон з Росією, залишила в роботі лише один КПП — Райа-Йоосеппі, розташований за полярним колом у Лапландії, за три години їзди від Мурманська. Він працював лише чотири години на добу.
Прем'єр-міністр країни Петтері Орпо заявив 28 листопада, що рішення про повне закриття кордону пов'язане з різким зростанням прохачів притулку з третіх країн, які намагаються потрапити до Фінляндії з Росії.
"Фінляндія має намір припинити цю практику", - заявив Орпо.
На його думку, Росія спричинила цю ситуацію і тільки вона може з нею покінчити.
Символічно, що дата повного закриття кордону збіглась з роковинами нападу СРСР на Фінляндію у 1939 році, що призвів до Зимової війни між двома країнами.
У Фінляндії та в ЄС вважають, що нинішня ситуація є формою гібридного тиску Росії за допомогою мігрантів.
Влада Фінляндії вважає, що Москва направляє біженців до кордону, аби помститися за вступ країни до НАТО і розширення оборонної співпраці зі США. Кремль ці звинувачення заперечує.
За даними фінської прикордонної служби, у листопаді до Фінляндії з Росії в'їхали приблизно 900 прохачів притулку з таких країн, як Афганістан, Кенія, Марокко, Пакистан, Сомалі, Сирія та Ємен.
Для порівняння, за статистикою південно-східного сектора прикордонної служби Фінляндії (вона контролює найзатребуваніші пункти перетину фінсько-російського кордону), у перше півріччя 2023-го з проханням про притулок зверталося не більш десяти людей на місяць.
У жовтні вже 32. З середини листопада кількість різко зросла, а 17 листопада був зафіксований рекорд - 176 прохачів притулку за день.
Росія продемонструвала, що вона не прагне до миру

Голова комітету Сенату США з питань збройних сил сенатор Джон Маккейн
Амбіції Володимира Путіна щодо відновлення Російської імперії зробили ще один крок вперед сьогодні, коли російські сепаратисти в Донецькій області України проголосили незалежну державу і прийняли назву з часів царської епохи "Малоросія".
Україна повинна швидше здійснювати реформи

Ольга ОЛІКЕР (Olga Oliker), старший аналітик Центру стратегічних та міжнародних досліджень (Center for Strategic and International Studies)
Віце-президент США Джо Байден під час свого останнього візиту в Україну оголосив про наміри США виділити Україні додатково 120 млн. дол. допомоги на проведення економічних реформ та боротьбу із корупцією.
Геополітичні аспекти Угоди про асоціацію між Україною та ЄС
Єжи БУЗЕК (Jerzy Karol Buzek), депутат Європарламенту від Польщі, політична група «Європейська народна партія»
Ми добре розуміємо і усвідомлюємо всі геополітичні моменти, які беруть свій початок у минулому, в нашій історії. І ми повністю готові тісно співпрацювати з Україною на основі Угоди про асоціацію, включно із угодою про створення зони вільної торгівлі.