Новий президент Казахстану: що очікувати?

30 Jun, 2019 | |
KZ_RU

Вперше після розпаду Радянського Союзу Казахстан має нового президента. Токаєв Касим-Жомарт, наступник Нурсултана Назарбаєва –колишнього диктатора країн Центральної Азії, затвердив свої позиції на виборах, де він змагався із іншими шістьома кандидатами, схваленими парламентом.

Проте злагоджений процес передачі влади був порушений тривалими протестами, які пройшли в Казахстані за останні декілька місяців і завершилися всенародними демонстраціями саме в день виборів.

Вибори відбулися через несподівану відставку Назарбаєва у березні після майже 30 років його перебування при владі. Процес передачі влади активізував критиків та активістів, які відверто демонстрували своє незадоволення через корупцію, відсутність політичних прав та погані економічні перспективи. Такі прояви незадоволення є рідкістю у країні із таким жорстким контролем, де політична опозиція та діяльність незалежних ЗМІ максимально обмежена.

Токаєв Касим-Жомарт

На фото: Токаєв Касим-Жомарт

На думку аналітиків групи Geostratgy, ця виборча кампанія показала, що суспільство міняється і наскільки ті, хто при владі втратили зв'язок зі своїми людьми. Вибори були жорстко контрольованою подією, і Назарбаєв сказав, що процес приведення до влади його надійного союзника, 66-річного Токаєва, планувався «протягом більш, ніж трьох років.»

Незважаючи на те , що Назарбаєв вже не президент , він все одно має широкі повноваження, які дозволять йому формувати внутрішню і зовнішню політику країни протягом кількох наступних років. А опозиція в країні так і залишатиметься жорстко обмеженою і контрольованою,

Токаєв має вражаюче резюме за часи поки він був прем’єр-міністром, міністром закордонних справ та спікером Сенату. Казахстан довгий час намагався досягти балансу між двома своїми країнами - сусідами – Китаєм та Росією, одночасно підтримуючи зв'язок зі Сполученими Штатами. Як досвідчений дипломат, який навчався у Москві за часи Радянського Союзу, він вважається експертом з питань Китаю і має багаторічний досвід і усталені зв’язки з президентами Росії та Китаю – Володимиром Путіном та Сі Цзіньпіном.

Необхідно враховувати, шо Токаєв брав активну участь у формуванні зовнішньої політики Казахстану із самого початку. Одна ймовірно, що другий президент Казахстану зіткнеться з проблемою своєї легітимності як глави держави. Якщо порівнювати його з Дмитром Медвєдєвим, коли той посів місце президента Путіна у 2008 році, Токаєв буде обмежений тим, що не має верховної влади, незважаючи на те, що посідає найвищу посаду у державі.

За оцінками Geostratgy, міжнародні партнери будуть його поважати, проте вони не бачитимуть в ньому керівника. Як і Медвєдєв , Токаєв потерпатиме від того, що його не сприйматимуть як політика, який має незалежну владу і найвищий вплив. Подібні виклики, ймовірно, переслідуватимуть Токаєва у світі казахстанської політики.

Його також можна вважати тимчасовим діячем, який згодом передасть владу справжньому наступнику Назарбаєва, а саме його старшій дочці, Даризі Назарбаєвій або іншому впливовому члену сім'ї.

Назарбаєва була призначена на посаду спікера Сенату у березні 2019 року після відставки свого батька та після призначення Токаєва, і зараз вона, відповідно до Конституції, наступна у черзі на президентство.

Цілком ймовірно, що справжня передача влади розпочнеться лише після смерті Назарбаєва. Але треба враховувати, шо «нового Назарбаєва» ніколи не буде. Його наступник не зможе продовжувати правити так, як він.

Зараз такі плани іще доволі приблизні, і ми побачимо, чи призведе нинішня хвиля реакції суспільства до того, що казахстанська влада змінить хід запланованого наступництва у владі. Зараз ми іще точно не знаємо. Але який би план вони не виробили, його буде зірвано. Це означає, що з обранням Токаєва для Росії наступила лише своєрідна тимчасова передишка, яка не означає те, що Москва готова й надалі контролювати процеси в Казахстані та робити опір наступну Китаю.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Українська армія переможе

Марк Хертлін, (Mark Hertling)
Марк Хертлін, (Mark Hertling) генерал-лейтенант, колишній командувач Збройних сил США в Європі

Протягом своєї військової кар’єри я бачив українських військових у різних ситуаціях. Я бачив їх під час участі у миротворчих операціях на Балканах.

Джихадизм у Казахстані як частина глобальної терористичної мережі

Gordon M. Hahn
Gordon M. Hahn, Старший науковий дослідник з питань Росії та Євразії Центру міжнародних та стратегічних досліджень, м Вашингтон

Gordon M. Hahn, Старший науковий дослідник з питань Росії та Євразії Центру міжнародних та стратегічних досліджень, м Вашингтон Гордон Ган представив аналітичну доповідь на тему: ДЖИХАДИЗМ В КАЗАХСТАНЕ, КАК ЧАСТЬ ГЛОБАЛЬНОЙ ТЕРРОРИСТИЧЕСКОЙ СЕТИ

Перемир’я на Донбасі триває, але важко говорити про те, що Росія виконує Мінські угоди.

Стівен ПАЙФЕР
Стівен ПАЙФЕР, колишній Посол США в Україні, старший науковий співробітник Інституту Брукінгса

Не зважаючи на те, що перемир’я на Донбасі триває, важко говорити про те, що Росія виконує Мінські угоди. Російські військові разом із технікою продовжують перебувати на території Донбасу, непідконтрольній Україні.