Польща: чим завершаться вибори

02 Jul, 2020 | |

Як передбачали опитування, перший тур президентських перегонів у Польщі, що відбувся 28 червня, вивів на двобій нинішнього очільника країни Анджея Дуду і опозиційного мера Варшави Рафала Тшасковського.

Польська преса вже зараз пише, що 12 липня громадяни країни робитимуть "цивілізаційний вибір". Вони розглядають можливі стратегії обох кандидатів, а також звертають увагу на роль ЗМІ у передвиборчій кампанії.

За результатами підрахунку 99.78% голосів, перше місце посів Анджей Дуда, якого підтримує правляча консервативна партія "Право і справедливість". За нього віддали голоси 43,67% громадян.

Його суперником у другому турі став чинний мер Варшави, висуванець опозиційної "Громадянської платформи" Рафал Тшасковський, якого підтримали 30,34% виборців.

Президентські вибори в Польщі стали першими в Європі від часу спалаху пандемії коронавірусу. Саме вбивчий Covid-19 призвів до перенесення дати голосування з 10 травня на червень, що дало змогу опозиції поміняти кандидата "на марші": мер польської столиці долучився до кампанії лише за п'ять тижнів до голосування.

Перемогла демократія

Хоча Польщі ще належить з'ясувати прізвище свого наступного президента, вона вже отримала "головного переможця". На переконання незалежного новинного телеканалу TVN24, нею стала демократія, і найкращим доказом цього є надзвичайно висока для Польщі явка - 64.4%.

Як зазначив канал, це був, "можливо, найвищий показник від часу падіння комунізму" 30 років тому. Для порівняння, під час виборів 2015 року явка становила 49%.

А той факт, що люди вишикувалися у довжелезні багатогодинні черги, зумовлені правилами захисту від коронавірусу на виборчих дільницях, зробило їхнє бажання висловитися під час цих "вирішальних" виборів ще більш вагомим, наголосив TVN24.

 

Коментуючи результат першого туру, тижневик Polityka зазначає, що Дуда вирвався уперед "із солідною перевагою". "Ще ніколи не було так, що кандидат, який виграв з такою перевагою в першому турі, програвати вибори у другому", - зауважує часопис.

Більшість коментаторів погоджуються, що в обох кандидатів попереду два тижні надзвичайно напруженої агітації.

За словами провідної консервативної газети Rzeczpospolita, "проблема президента полягає в тому, що традиційний електорат "Права і справедливості" вже мобілізований майже до межі"

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Чи відходить Україна «на другий план»?

Джеймс Девіс
Джеймс Девіс Професор-міжнародник із Університету Санкт-Галлена

На нещодавній Мюнхенській конференції з безпеки "українське питання" опинилося в "другому ешелоні" проблем - головними темами все ж стали нова політика США за президента Трампа та міжнародний тероризм.

Путін забезпечив виживання режиму Асада

Джон Маккейн
Голова комітету Сенату США з питань збройних сил сенатор Джон Маккейн

Заява, що Росія почне виведення деяких збройних сил з Сирії сигналізує проте що Володимир Путін переконаний, що він розбомбив та знищив достатньо супротивників кривавого режиму Асада, щоб забезпечити його виживання.

Через дії в Україні Росія повністю втратила довіру до себе

Урсула фон дер Ляєн, Міністр оборони Німеччини
Урсула фон дер Ляєн
Міністр оборони Німеччини

Наскільки насправді великі навчання? Точний розмір відомо лише Москві та Мінську. Сусіди та багато партнерів в НАТО припускають, що фактична кількість сил, задіяних на російській та білоруській стороні, перевищує офіційно зареєстровану кількість 12,700 військових.