Митний союз продовжує використовуватися як важіль тиску на керівництво України

22 Mar, 2012 | |

19 березня 2012 року Президент України Віктор ЯНУКОВИЧ у якості спостерігача взяв участь у засіданнях Міждержавної Ради Євразійського економічного співтовариства, яке проходило у Москві.

Для інформації: з 1 липня 2011 року у повному форматі функціонує Митний союз, а з 1 січня 2012 року введена у дію договірно-правова база Єдиного економічного простору.

Під час засідання було збільшено політичний тиск на Україну з боку російського керівництва, зокрема, новообраного Президента Росії Володимира ПУТІНА щодо доцільності приєднання України до Митного союзу, який, на думку російської сторони, є реальною для України альтернативою приєднання до Європейського Союзу.

Статистичні дані: Митний Союз проти Європейського Союзу

Обсяг зовнішньої торгівлі товарами та послугами України з країнами-членами Митного союзу у 2011 році у порівнянні з 2010 роком зріс на 35,6% і склав 65,6 млрд. дол. США.

Основна частка у торгівлі України припадає на Російську Федерацію. За підсумками 2011 року вона збільшилася у порівнянні з 2010 роком на 33,5% і сягнула 55,5 млрд. дол. США. Це рекордний показник за останні 20 років. 
Обсяг прямих інвестицій в Україну з Російської Федерації за 2011 рік зріс на 5,6% і на 1 січня 2012 року склав близько 3,6 млрд. дол. США. Це становить лише 7,3% від загального обсягу іноземних інвестицій, що надійшли в Україну.

Прямі іноземні інвестиції (акціонерний капітал) в Україну

 

 

Джерело: Держкомстат

До країн СНД було експортовано 38,3% усіх товарів, до країн ЄС – 26,3%.
Збільшився експорт товарів до всіх основних країн-партнерів: Китаю – на 65,6% (за рахунок поставок руд та концентратів залізних, органічних хімічних сполук, жирів та олій тваринного або рослинного походження), Індії - на 58,9% (за рахунок поставок жирів та олій тваринного або рослинного походження, чорних металів, добрив), Польщі – на 56,3% (за рахунок поставок чорних металів, руд та концентратів залізних, електричних машин), Російської Федерації – на 47,6%, Італії – на 26%, Туреччини – на 24%.

У загальному обсязі експорту товарів порівняно з 2010р. збільшилася частка палив мінеральних, нафти і продуктів її перегонки, руд та концентратів залізних, залізничних локомотивів, зернових культур, виробів з чорних металів, добрив, продуктів неорганічної хімії. Натомість зменшилася частка чорних металів, механічних машин, електричних машин.

Із країн СНД імпортовано 45% усіх товарів, із країн ЄС – 31,2%.

Висновки

Сьогодні два напрямки – країни СНД та країни ЄС – доволі активно та успішно розвиваються українським компаніями. Очевидно, що втрата динаміки у розвитку одного з двох напрямків матиме для України негативний економічний ефект.

Розвиток співпраці з країнами Митного союзу переважно позначається доступом до сировинних ресурсів, які є невід’ємною складовою у виробничих процесах в Україні. За умов лише початкової фази опрацювання альтернативних джерел отримання енергоресурсів Україна не може нехтувати російським або казахським нафтою та газом.

З іншого боку співпраця з країнами ЄС носить більш високотехнологічний характер, сприяє залучення західних технологій та інвестицій, що є критично важливим для успішного перспективного розвитку країни.

Таким чином балансування між Митним Союзом та Європейським Союзом поки що залишається об’єктивною українською реальністю.

Разом з тим експерти групи Geostrategy вважають більш важливим, зі стратегічної точки зору ратифікацію та підписання з ЄС Угоди про асоціацію, що може у перспективі 10 років суттєво підтягти Україну до високих західних стандартів у сфері виробництва та організації праці.
 

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Відставка генерала Флінна та відношення до Росії

Johan McCain
Голова комітету Сенату США з питань збройних сил сенатор Джон Маккейн

Відставка генерала Флінна також викликає додаткові питання з приводу намірів адміністрації Трампа по відношенню до Росії Володимира Путіна, в тому числі, заяви президента що пропонують моральну еквівалентність між Сполученими Штатами і Росією, незважаючи на вторгнення в Україну, анексію Криму, за

Україна, ЄС: окремі результати дії зони вільної торгівлі

Сергій Даниленко
Модератор групи Geostrategy Сергій Даниленко
analytics@geostrategy.ua

Українські виробники активно використовують преференції в рамках торгівлі між Україною та ЄС. Наприкінці 2016 року вже повністю використано 11 тарифних квот:

Про підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

Йоханнес Корнеліс ван Баален
Йоханнес Корнеліс ван Баален, депутат Європарламенту від Нідерландів, політична група «Альянс лібералів та демократів за Європу»

Ми вважаємо, що для України життєво необхідно мати демократичне виборче право, оскільки Угода про асоціацію – це більше, ніж просто вільна торгівля. Вона закладає наші структурні відносини, тому виборче право, яке відповідає європейським стандартам, – життєво важливе.