Санкційне питання: чим цікавий документ, прийнятий G7

27 May, 2016 | Андрій Наджос | info@geostrategy.ua
G7

Продовження або скасування санкцій проти РФ залежить від того, як Україні і Росія будуть виконувати Мінські домовленості. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню Новости Украины – From-UA розповів доцент Інституту міжнародних відносин Київського Національного університету ім. Тараса Шевченко Андрій Наджос.

За словами нашого співрозмовника, G7 має чітку позицію щодо санкцій проти РФ, і, схоже, влітку вона не зміниться.

«Давайте подивимось на документ, що прийняла G7, до якої входять такі країни-скептики щодо санкцій проти РФ, як Франція і Італія. Тут можна знайти дуже жорстке формулювання: країни G7 занепокоєні тим, що Росія не виконує свої Мінські зобов'язання, пов'язані з суверенітетом України, і санкції можуть бути переглянуті тільки якщо РФ повністю буде виконувати Мінський процес. Навіть більше того — в документі міститься посилання на те, що країни G7 можуть піти далі і застосувати додаткові обмежувальні заходи для того, щоб збільшити плату Росії за те, що вона робить в Україні», - каже експерт.

А ось продовження або скасування санкцій, продовжує Наджос, залежить від того, як обидві сторони будуть виконувати Мінські домовленості.

«На жаль, в цьому документі є посилання на те, що і Україна має виконувати свою частину зобов'язань, особливо що стосується якомога швидшого проведення місцевих виборів в окремих регіонах Донецької і Луганської областей. Крим, до речі, так само не забувають — це можна побачити в першому абзаці цього документу», - додає співрозмовник видання.

Таким чином, нинішня позиція G7, скоріш за все, буде повторена влітку, коли ЄС буде розглядати питання про продовження санкцій.

«Очевидно, що дебати йдуть різні. Я не впевнений, що Італія на прикладі Венето закінчить парад т.з. резолюцій місцевих рад. Тому що Венето може бути не єдиним регіоном, що ухвалить подібну резолюцію. Тобто триває робота і проросійського лобі, але станом на сьогодні європейці все ж розуміють, що реального прогресу немає, режим припинення вогню не працює, Савченко — не поганий знак, але глобально це нічого не означає, тому санкції будуть діяти», - прогнозує експерт.

Щодо звільнення Надії Савченко і впливу цієї події на долю санкцій, то Андрій Наджос каже наступне: «Фактор Савченко звучав крізь, ми самі робили це свідомо — збуджували світ, порушували це на рівні міжнародних санкцій. Але, крім Савченко, є ще з два десятки політичних в'язнів, які сидять в російських тюрмах. У нас ще більше сотні військових, які ще знаходяться в полоні сепаратистів. Можливо, звільненням Савченко росіяни хотіли якимось чином перетасувати нашу внутрішню політику — я б швидше так це розглядав».

Експерт не розділяє точку зору, згідно з якою росіянам «щось обіцяли за Савченко в Європі».

«Це не ті ставки. Зараз йде мова про 7 % території України, яка опинилася не підконтрольна нам. Йде мова про знищення всієї системи після Другої світової війни Росією, яка анексувала Крим і зробила його новим федеральним округом. Це не співмірні речі. Цей сигнал може бути швидше для таких організацій, як РЄ, де санкції наклали на парламентську організацію, але наклали за Крим, за конфлікт на Донбасі плюс наклали за Савченко. Якщо одну передумову не виконують, то якісь гарячі голови в РЄ можуть сказати, що раз РФ одну передумову виконала, то давайте повернемо російську делегацію в склад ПАРЄ, — це може бути, але глобально — ні. Не думаю, що Обама чи Меркель готові за Савченко зняти санкції», - каже наш співрозмовник.

Що стосується країн, які вважаються зацікавленими у знятті санкцій з РФ, зокрема Словаччини та Болгарії, то експерт каже наступне: «Хто б що не казав, але Словаччина робить реверс газу вже 2 роки, за рахунок чого ми змогли зиму прожити без російського газу. Болгари традиційно висловлюються по поводу Росії, це теж зрозуміло, але якщо ми будемо говорити мовою фактів, то на початку травня Болгарія закінчила своє головування в Кабміні Ради Європи. Наскільки я знаю, росіяни робили великі ставки на Болгарію, але по результатах головування не можна сказати, що ця країна була проросійською».

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Blake Clayton
Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Продовження погіршення ситуації в Лівії, Єгипті та інших країнах Північної Африки та Близького Сходу суттєво впливають на формування світових цін на енергоносії, у першу чергу - нафти. Я вважаю, що сьогодні США недостатньо працюють над збільшенням стратегічних обсягів нафти.

Про підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом

Йоханнес Корнеліс ван Баален
Йоханнес Корнеліс ван Баален, депутат Європарламенту від Нідерландів, політична група «Альянс лібералів та демократів за Європу»

Ми вважаємо, що для України життєво необхідно мати демократичне виборче право, оскільки Угода про асоціацію – це більше, ніж просто вільна торгівля. Вона закладає наші структурні відносини, тому виборче право, яке відповідає європейським стандартам, – життєво важливе.

Відставка генерала Флінна та відношення до Росії

Johan McCain
Голова комітету Сенату США з питань збройних сил сенатор Джон Маккейн

Відставка генерала Флінна також викликає додаткові питання з приводу намірів адміністрації Трампа по відношенню до Росії Володимира Путіна, в тому числі, заяви президента що пропонують моральну еквівалентність між Сполученими Штатами і Росією, незважаючи на вторгнення в Україну, анексію Криму, за