Туркменістан: диверсифікація і вихід з російської орбіти

22 Jul, 2016 | |

До 2008 року Росія була основним покупцем туркменського природного газу, отримуючи близько 50 млрд кубічних метрів природного газу на рік. Криза зменшила ці обсяги до 10 млрд кубометрів на рік, а в 2015 році - до 4 млрд кубометрів.

З 1 січня 2016 року "Газпром" в односторонньому порядку розірвав угоду про покупку туркменського газу, звинувативши Ашхабад в "умисному створенні умов для припинення договору". Розрив контракту став прецедентом в історії російської газової монополії яка сама завжди наполягала на непорушності довгострокових угод. Але тут це потрібно було «Газпрому» і він в односторонньому порядку знизив ціну на туркменський газ і подав позов до Стокгольмського арбітражу, вимагаючи від «Туркменгазу» перегляду цін за контрактом.

Відразу після цього Туркменістан заявив про неплатоспроможність «Газпрому», повідомивши, що з початку 2015 року російський концерн не платить за своїми боргами за поставлені обсяги туркменського природного газу.

У багатьох викликає посмішку позиція коли «Газпром» вимагає від «Туркменгазу» $ 5 млрд за розірваним самим «Газпромом» контрактом.

В «Газпромі» пояснили, що контракт був розірваний, тому що протягом п'яти років російська компанія вела переговори з «Туркменгазом», але той так і не пішов на поступки.

Ситуація трохи різниться від того як шантажує «Газпром» Україну контрактами які були підписані українськими недалекоглядними політиками.

 

Але в Туркменістані це вдарило по економіці.

Через різке падіння експортної виручки влада Туркменії обмежили доступ до іноземної валюти для місцевих компаній і фізичних осіб, повідомляє агентство Reuters з посиланням на туркменських підприємців, які працюють за кордоном.
Обмінні пункти в Туркменії закрили ще в грудні минулого року, легальний обмін валюти здійснюється тільки банками. Курс маната до долара на чорному ринку становить близько 5,5-6,0 за долар проти офіційного в 3,5.

Комерційні банки створили різні доступи до іноземної валюти. Що є важливим для країни в такій ситуації. Бо реалізація деяких проектів може зробити країну незалежною від російських шантажистів.

Компанії, що працюють над пріоритетними проектами, такими як будівництво газопроводу Туркменія - Афганістан - Пакистан - Індія (ТАПІ), як і раніше володіють доступом до валюти.

Основним покупцем туркменського газу залишається Китай, який отримує близько 30 млрд кубометрів на рік або три чверті від того обсягу, який припадав на російський ринок в найбільш сприятливий період. Скільки платить Китай, невідомо.

Також Туркменія - один з учасників Південного газового коридору через Туреччину до Європи, для якого по дну Каспійського моря планується побудувати Транскаспійський газопровід, який з'єднає Туркменію з Азербайджаном. За Південного газового коридору паливо з прикаспійських держав має поставлятися в Європу в обхід Росії.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Франція готова до переговорів з Путіним

Жан-Марк Эро
Жан-Марк Эро
Міністр закордонних справ Франції

Франція готова до переговорів з В.Путіним, однак жодного політичного рішення за участю Б.Асада не буде. Наразі необхідним є відновлення переговорів для забезпечення політичного переходу на основі резолюції 2254 Ради Безпеки ООН.

Скасувати санкції США в обмін на скорочення ядерного арсеналу РФ - це віддати Україну

Ельмар Брок
Ельмар Брок
Голова комітету з закордонних справ Європарламенту

Скасувати санкції проти Росії, запроваджені США у зв'язку з анексією Криму та агресією проти України, в обмін на скорочення Москвою її ядерного арсеналу означало б "угоду про продаж свободи іншої країни", вважає чинний голова комітету Європарламенту з закордонних справ, представник німецького Хри

США та Німеччина: триває важкий пошук позиції по Україні

Уільям Дроздяк (William Drozdiak)
Уільям Дроздяк (William Drozdiak), голова Американської Німецької Ради

Уільям Дроздяк (William Drozdiak), голова Американської Німецької Ради