Фінансова допомога США для України: цифри

30 Sep, 2016 | |

В Україну вже вдруге за останній рік приїхала міністр торгівлі Сполучених Штатів Америки Пенні Пріцкер. Вона майже не торкалася питань, пов’язаних із боротьбою України територіальну цілісність і незалежність, не говорила публічно про Мінський процес. Натомість мова йшла про гроші.

Вже в перший день візиту Міністр фінансів США зробила гучну заяву про надання Україні мільярда доларів кредитних гарантій від уряду США у цьому році, після двох подібних у травні 2014 та травні 2015 років. Вона також зауважила, що з кожним черговим візитом в Україну бачить "надзвичайні зусилля та величезний потенціал України".

"Почавши ключові економічні реформи два роки тому, ваша країна продовжила імплементацію необхідної програми МВФ для забезпечення фінансової допомоги не лише від МВФ, а й від США. Ви створили інституції для забезпечення правопорядку та боротьби з корупцією. Ви покращили систему державних закупівель і забезпечили прозоре декларування доходів державних службовців", - підкреслила міністр.

Судячи з коментарів пані Пріцкер, Україна, незважаючи на існуючі труднощі, все-таки рухається шляхом реформ. Стимулом для такого руху офіційний Київ розглядає фінансову, військову та економічну підтримку, яку країни Заходу почали активно надавати після 2014 року. Це дає підстави аналітикам Geostrategy стверджувати, що процес так званого «поглинання» України Західним світом триває і, як очікується, матиме незворотні наслідки.

Саме незворотність – ключова теза. У ці роки в Україні закладаються підвалини для того, щоб жодний наступний Уряд, Парламент або Президент не змогли змінити траєкторію розвитку країни.

Дивлячись на цифри допомоги, яка надається Україні країнами Заходу, хтось говорить «занадто мало» і справедливо вказує, наприклад, на Ізраїль, який лише по лінії безпеки і оборони отримує десятки мільярдів дол. лише від США. Хтось каже навпаки «занадто багато», аргументуючи це тим, що «все рівно вкрадуть». Частково праві і одні, й інші.

Однак лише цифри можуть розставити усі крапки над «і». А вони вказують на те, що починаючи з 2014 року для України дійсно почав відкриватися світовий ринок капіталу. Такого не було ніколи, починаючи із 1991 року. Країни Заходу починають поступово ламати стереотипи, розглядаючи України як потенційно привабливого і надійного партнера, який повинен навчитися грати за правилами Західного клубу. Вони усвідомлюють, що на це підуть роки, оскільки радянського минулого позбутися 45-мільйоннів країні, яка вступила у прямий військовий конфлікт із своїм ядерним сусідом – Росією, буде нелегко. Але якраз така складна геополітична ситуація дарує Україні шанс вирватися з-під впливу Росії, запровадити загальновизнані правила гри і стати частиною Західного ділового, політичного та безпекового простору.

 

Яке місце США?

Цілком очікувано, що провідну роль у наданні Україні допомоги відіграють Європейський Союз і США. Зараз більш детально зупинимося на американській фінансовій підтирці.
Під час зустрічі з Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом 15 червня 2016 року Віце-президент США Джо Байден оголосив про наміри Уряду США надати Україні цього року додаткову допомогу в обсязі 220 млн. дол. з метою підтримки економічних, політичних та енергетичних реформ. Зазначена допомога спрямовуватиметься на підтримку реформ в Україні, включаючи реформування митниці, боротьбу з корупцією, проведення децентралізації та забезпечення підтримки у сфері енергетичної безпеки.

Загалом, за підрахунками Адміністрації Президента США, з 2014 року Сполучені Штати зобов’язалися надати Україні близько 1,3 млрд. дол. США на підтримку безпекової сфери України, відновлення економічної стабільності, здійснення необхідних реформ та надання гуманітарної допомоги постраждалим внаслідок конфлікту на сході України.

Крім того, під час зустрічі з Прем’єр-міністром України представники Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) оголосили про виділення додаткової допомоги Україні загальним обсягом 142 млн. дол. на реалізацію проектів терміном 5 років, зокрема у сфері реформування енергетичного сектору країни (70 млн. дол.), проведення децентралізації (50 млн. дол.) та забезпечення проведення судової реформи (22 млн. дол.).

Загальний обсяг допомоги, оголошеної урядом США на проекти гуманітарного профілю в Україні, становить понад 112 млн. дол. США. Гуманітарна допомога США надається Україні переважно через фінансування силами USAID програм Управління з координації гуманітарних питань ООН, Дитячого фонду ООН та Всесвітньої продовольчої програми ООН. Протягом 2015-2016 років міжнародні донори виділили 247 млн. дол. на гуманітарні проекти з подолання наслідків російської агресії на Донбасі. Потребу в гуманітарній допомозі Україні на 2016 рік ООН оцінює у 298 млн. дол., що на 6 % менше за оцінки потреб у допомозі у 2015 році та становить 1,48 % від загальносвітових потреб.

У червні 2016 року Корпорацією закордонних приватних інвестицій (ОРІС) було погоджено виділення 62,5 млн. дол. на реалізацію в Україні інвестиційних проектів у сільськогосподарській галузі, сфері охорони здоров’я, галузі інфраструктури та роздрібної торгівлі. Раніше ОРІС було виділено на проекти в Україні 185 млн. дол., у тому числі 71 млн. дол. було передбачено на страхове покриття проектів в нашій державі, 97 млн. дол. – на фінансування проектів та близько 15 млн. дол. – виділено через фінансування інвестиційних фондів, що діють також в інших країнах.

 

PACT – стратегічний документ

Сполучені Штати також проводять активну законотворчу роботу, спрямовану на те, щоб зробити України справді стретгічним партнером і союзником в ключових питаннях. Мова йде про проект закону H.R. 5094 “Про підтримку стабільності і демократії в Україні”, який був представлений 29 квітня 2016 року Комітетом у закордонних справах Палати представників Конгресу США.

Документ, серед іншого, містить:

• заборону на визнання Сполученими Штатами анексії Російською Федерацією Криму;
• утверджує на законодавчому рівні збереження санкцій щодо РФ до своєчасного, повного і доведеного виконання нею Мінських домовленостей та доки триватиме російська окупація Автономної Республіки Крим;
• визначає, що США повинні виступати проти передачі Російській Федерації безпосередньо або опосередковано предметів військового призначення та послуг будь-якою державою-членом НАТО упродовж усього часу, коли Росія силоміць здійснює окупацію території України або держави-члена Північноатлантичного альянсу;
• документ також спрямований на посилення протидії російській інформаційні пропаганді, передбачає створення, з метою підтримки збільшення приватних інвестицій Україну, Міжнародного консорціуму за участю США, інших держав, багатосторонніх структур, інвесторів та страхових компаній для спільного гарантування можливих інвестиційних ризиків.

 

У липні 2016 року Комітет у закордонних справах Палати представників Конгресу США схвалив зазначений законопроект. На сьогоднішній день він перебуває ще на розгляді Комітету з фінансових послуг, Комітету з юридичних питань та Бюджетного комітету Палати представників. Очікується, що до кінця поточного року, він зрештою все-таки буде схвалених американськими законодавцями. Його ухвалення стане реальною дією, яка ще більше і міцніше прив’яже України до Західного світу.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом є дуже важливими документом

Майкл ХЕНКОК (Michael Thomas Hancock)
Майкл ХЕНКОК (Michael Thomas Hancock), член Британського Парламенту, член Британської делегації у Парламентській Асамблеї Ради Європи

-Пане ХЕНКОК, якими, на Ваш погляд, є перспективи підписання у 2012 році Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом?

Україна повинна швидше здійснювати реформи

Ольга ОЛІКЕР
Ольга ОЛІКЕР (Olga Oliker), старший аналітик Центру стратегічних та міжнародних досліджень (Center for Strategic and International Studies)
Профессор

Віце-президент США Джо Байден під час свого останнього візиту в Україну оголосив про наміри США виділити Україні додатково 120 млн. дол. допомоги на проведення економічних реформ та боротьбу із корупцією.

Допомога для України буде

Джон Кірбі
Джон Кірбі
Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США

Питання: «Яким є рівень пріоритетності щодо ухвалення пакетів допомоги Україні й Ізраїлю?», Відповідь Дж.Кірбі: