Депутати Верховної Ради: Савченко позбавили статусу депутата ПАРЄ, бо обставини змінилися

22 Dec, 2016
DW logo

Парламент виключив Надію Савченко з українській делегації в ПАРЄ, вдало скориставшись процедурними моментами. Проте причина - неприйняття її політичної поведінки, стверджують експерти.

Народний депутат Надія Савченко більше не представлятиме Україну в парламентській делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). За відповідну постанову, внесену на розгляд парламентської сесії комітетом у закордонних справах, з 324 зареєстрованих у залі народних депутатів проголосувало 237. Проти проголосував один депутат, 11 - утрималися.

Правило однієї команди

Голова комітету у закордонних справах Ганна Гопко припускає, що більшість депутатів підтримали це рішення через останні політичні кроки Савченко, зокрема, її зустрічі в Мінську з ватажками так званих "ДНР" і "ЛНР" та намагання вести з ними переговори. "Гадаю, половина депутатів справді голосували саме під впливом цих подій, бо багато хто впевнений, що така її діяльність не відповідає національним інтересам держави", - сказала Гопко у коментарі DW. За її словами, депутат повинен розуміти, що коли представляє Україну у зовнішній політиці, то "не має права на самодіяльність" і повинен узгоджувати свої дії з офіційною лінією, бо "на міжнародній арені ми всі граємо, як одна команда". 

 

Офіційне пояснення виключення Савченко зі складу української делегації в ПАРЄ дуже формальне. Відповідна постанова пропонує виключити з ухваленої у грудні минулого року постанови "Про звернення Верховної Ради України до міжнародних організацій та міжпарламентських асамблей щодо звільнення української льотчиці та народного депутата України восьмого скликання Надії Вікторівни Савченко" другий пункт. У цьому пункті українські депутати пропонували позаквотно обрати Савченко членом постійної делегації Верховної Ради у ПАРЄ. 

Заради звільнення з російської тюрми

Ухваливши це рішення рік тому, українські депутати сподівалися "використати представництво Савченко як депутата асамблеї, щоб повернути її в парламент із російської тюрми", пояснює Гопко. І хоча, за її словами, склад парламентської делегації до асамблеї формується за спеціальною квотною формулою, яка, згідно з вимогами процедури ПАРЄ, враховує політичний та гендерний баланс сил в парламенті, Надію Савченко було введено в делегацію поза цією квотою.

За офіційною версією, озвученою під час представлення постанови у Верховній Раді головою постійної делегації у ПАРЄ Володимиром Ар'євим, обставини, за яких було ухвалене рішення про включення Савченко до складу делегації, змінилися. Ар'єв вважає, що міжнародний парламентський статус Савченко надав їй "підтримку впливової міжнародної організації і значною мірою сприяв звільненню та поверненню в Україну". Тепер, стверджує депутат, у комітеті Верховної Ради звернули увагу на недотримання рівності умов призначення членів постійної делегації Верховної Ради у ПАРЄ. І рішення щодо Савченко продиктоване бажанням "точніше дотримуватися положень статуту Ради Європи та правил процедури ПАРЄ". 

Козир для проросійського лобі в ПАРЄ

У прес-службі ПАРЄ на запит DW надати свої оцінки щодо рішення Верховної Ради про виключення Савченко з делегації повідомили, що утримуються він коментарів з цього приводу. А експерт аналітичної групи Geostrategy Володимир Денисюк висловив припущення, що народні депутати вдало скористалася процедурними моментами, щоб вивести зі складу делегації Савченко. "Зрозуміло, що вони цього не зробили би, якби вона дотримувалася партійної  дисципліни і не перебирала б на себе ті повноваження, які їй як народному депутату не належать", - сказав Денисюк у коментарі DW.

За його словами, формально включення і виключення Савченко з делегації у ПАРЄ цілком відповідає регламенту асамблеї. Проте якщо Надія Савченко почне писати листи на адресу керівництва ПАРЄ і говорити про те, що її права були порушені, то Києву варто готуватися до хвилі критики. Денисюк не виключає, що фактом виключенням Савченко з делегації в ПАРЄ скористається проросійське лобі, яке почне розкручувати тезу про переслідування в Україні через політичні мотиви.

Як повідомлялося, Надію Савченко було обрано до Верховної Ради на позачергових парламентських виборах 2014 року за списками партії "Батьківщина". 20 грудня її було виключено зі складу політичної  фракції "Батьківщина" за діяльність, "несумісну з програмними принципами і принципами партії і фракції у Верховній Раді України". Тепер Савченко - позафракційний депутат.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Чи викликає у вас тривогу агресивність Росії в Європі?

Майкл Хайден  (Michael Hayden)
Майкл Хайден (Michael Hayden), колишній голова ЦРУ і АНБ, США

"Путін поводиться самовпевнено, але у нього немає хороших карт в цій грі.

Чи відходить Україна «на другий план»?

Джеймс Девіс
Джеймс Девіс Професор-міжнародник із Університету Санкт-Галлена

На нещодавній Мюнхенській конференції з безпеки "українське питання" опинилося в "другому ешелоні" проблем - головними темами все ж стали нова політика США за президента Трампа та міжнародний тероризм.

Розмови про надання Україні зброї не повинні припинятися

Стівен Сестанович (Stephen Sestanovich)
Стівен Сестанович (Stephen Sestanovich), старший аналітик Ради зовнішніх зносин, США

В якому б форматі не проводилися дебати про те, чи треба Сполученим Штатам Америки надавати летальну зброю Україні для зупинення російської військової агресії на Сході країни, сам факт таких розмов вже позитивно впливає на дипломатичні шляхи вирішення конфлікту.