Депутати Верховної Ради: Савченко позбавили статусу депутата ПАРЄ, бо обставини змінилися

22 Dec, 2016
DW logo

Парламент виключив Надію Савченко з українській делегації в ПАРЄ, вдало скориставшись процедурними моментами. Проте причина - неприйняття її політичної поведінки, стверджують експерти.

Народний депутат Надія Савченко більше не представлятиме Україну в парламентській делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). За відповідну постанову, внесену на розгляд парламентської сесії комітетом у закордонних справах, з 324 зареєстрованих у залі народних депутатів проголосувало 237. Проти проголосував один депутат, 11 - утрималися.

Правило однієї команди

Голова комітету у закордонних справах Ганна Гопко припускає, що більшість депутатів підтримали це рішення через останні політичні кроки Савченко, зокрема, її зустрічі в Мінську з ватажками так званих "ДНР" і "ЛНР" та намагання вести з ними переговори. "Гадаю, половина депутатів справді голосували саме під впливом цих подій, бо багато хто впевнений, що така її діяльність не відповідає національним інтересам держави", - сказала Гопко у коментарі DW. За її словами, депутат повинен розуміти, що коли представляє Україну у зовнішній політиці, то "не має права на самодіяльність" і повинен узгоджувати свої дії з офіційною лінією, бо "на міжнародній арені ми всі граємо, як одна команда". 

 

Офіційне пояснення виключення Савченко зі складу української делегації в ПАРЄ дуже формальне. Відповідна постанова пропонує виключити з ухваленої у грудні минулого року постанови "Про звернення Верховної Ради України до міжнародних організацій та міжпарламентських асамблей щодо звільнення української льотчиці та народного депутата України восьмого скликання Надії Вікторівни Савченко" другий пункт. У цьому пункті українські депутати пропонували позаквотно обрати Савченко членом постійної делегації Верховної Ради у ПАРЄ. 

Заради звільнення з російської тюрми

Ухваливши це рішення рік тому, українські депутати сподівалися "використати представництво Савченко як депутата асамблеї, щоб повернути її в парламент із російської тюрми", пояснює Гопко. І хоча, за її словами, склад парламентської делегації до асамблеї формується за спеціальною квотною формулою, яка, згідно з вимогами процедури ПАРЄ, враховує політичний та гендерний баланс сил в парламенті, Надію Савченко було введено в делегацію поза цією квотою.

За офіційною версією, озвученою під час представлення постанови у Верховній Раді головою постійної делегації у ПАРЄ Володимиром Ар'євим, обставини, за яких було ухвалене рішення про включення Савченко до складу делегації, змінилися. Ар'єв вважає, що міжнародний парламентський статус Савченко надав їй "підтримку впливової міжнародної організації і значною мірою сприяв звільненню та поверненню в Україну". Тепер, стверджує депутат, у комітеті Верховної Ради звернули увагу на недотримання рівності умов призначення членів постійної делегації Верховної Ради у ПАРЄ. І рішення щодо Савченко продиктоване бажанням "точніше дотримуватися положень статуту Ради Європи та правил процедури ПАРЄ". 

Козир для проросійського лобі в ПАРЄ

У прес-службі ПАРЄ на запит DW надати свої оцінки щодо рішення Верховної Ради про виключення Савченко з делегації повідомили, що утримуються він коментарів з цього приводу. А експерт аналітичної групи Geostrategy Володимир Денисюк висловив припущення, що народні депутати вдало скористалася процедурними моментами, щоб вивести зі складу делегації Савченко. "Зрозуміло, що вони цього не зробили би, якби вона дотримувалася партійної  дисципліни і не перебирала б на себе ті повноваження, які їй як народному депутату не належать", - сказав Денисюк у коментарі DW.

За його словами, формально включення і виключення Савченко з делегації у ПАРЄ цілком відповідає регламенту асамблеї. Проте якщо Надія Савченко почне писати листи на адресу керівництва ПАРЄ і говорити про те, що її права були порушені, то Києву варто готуватися до хвилі критики. Денисюк не виключає, що фактом виключенням Савченко з делегації в ПАРЄ скористається проросійське лобі, яке почне розкручувати тезу про переслідування в Україні через політичні мотиви.

Як повідомлялося, Надію Савченко було обрано до Верховної Ради на позачергових парламентських виборах 2014 року за списками партії "Батьківщина". 20 грудня її було виключено зі складу політичної  фракції "Батьківщина" за діяльність, "несумісну з програмними принципами і принципами партії і фракції у Верховній Раді України". Тепер Савченко - позафракційний депутат.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Чи можливі санкції проти українських політиків гомофобів?

Марійе КОРНЕЛІССЕН
Марійе КОРНЕЛІССЕН, депутат Європарламенту від Нідерландів, політична група «Зелені» - Європейський вільний альянс»

Марійе КОРНЕЛІССЕН, депутат Європарламенту від Нідерландів, політична група «Зелені» - Європейський вільний альянс» про санкції проти українських політиків-гомофобів:

Джихадизм у Казахстані як частина глобальної терористичної мережі

Gordon M. Hahn
Gordon M. Hahn, Старший науковий дослідник з питань Росії та Євразії Центру міжнародних та стратегічних досліджень, м Вашингтон

Gordon M. Hahn, Старший науковий дослідник з питань Росії та Євразії Центру міжнародних та стратегічних досліджень, м Вашингтон Гордон Ган представив аналітичну доповідь на тему: ДЖИХАДИЗМ В КАЗАХСТАНЕ, КАК ЧАСТЬ ГЛОБАЛЬНОЙ ТЕРРОРИСТИЧЕСКОЙ СЕТИ

Про підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом

Йоханнес Корнеліс ван Баален
Йоханнес Корнеліс ван Баален, депутат Європарламенту від Нідерландів, політична група «Альянс лібералів та демократів за Європу»

Ми вважаємо, що для України життєво необхідно мати демократичне виборче право, оскільки Угода про асоціацію – це більше, ніж просто вільна торгівля. Вона закладає наші структурні відносини, тому виборче право, яке відповідає європейським стандартам, – життєво важливе.