Питання, які будуть обговорюватися 24 вересня 2011 року Президентами України та Росії

22 Sep, 2011 | |

Зустріч Президентів України та Російської Федерації, запланована на 24 вересня 2011 року у Москві, знизить градус напруги в українсько-російських відносинах, який суттєво зріс з моменту останньої зустрічі Віктора Януковича та Дмитра Медведєва 11 серпня 2011 року у Сочі.

ДИВИСЬ «Зустріч Президентів України та Росії у Сочі: напруження зростає»

За оцінкою аналітичної групи «Geostrategy», яка базується на політичному аналізі розвитку відносин між двома державами, під час переговорів російська сторона зробить Віктору Януковичу принаймні дві пропозиції, які пом’якшать антиросійську риторику Президента України та Уряду України.

Перше. Російська Федерація продемонструє важелі впливу на Європейський суд з прав людини
Різка реакція Європейського Союзу та Сполучених Штатів на арешт колишнього Прем’єр-міністра України Ю.Тимошенко суттєво обмежує політичні маневри нинішнього керівництва України. Погрози сторони ЄС ускладнити переговорний процес щодо підписання Угоди про асоціацію з Україною є особливо небезпечними.
Щоб запобігти такому сценарію розвитку подій триває активний пошук альтернативних варіантів розв’язання ситуації навколо «справи Тимошенко».
Ускладнює ситуацію оголошення адвокатами Юлії Тимошенко намірів звернутися ближчим часом до Європейського суду з прав людини як останньої інстанції, яка має встановити вину колишнього Прем’єр-міністра у процесі підписання газових контрактів з Росією.
Саме тому офіційна українська влада зацікавлена у тому, щоб Європейський суд з прав людини виніс вигідне компромісне рішення щодо «справи Тимошенко». Для цього необхідно задіяти усі можливі важелі впливу, яких на сьогодні у Києва недостатньо.
У той же час висновок Європейського суду з прав людини від 20 вересня 2011 року щодо справи російської компанії ЮКОС, який західні експерти оцінили як особисту перемогу Володимира Путіна, з’явився особливо вчасно.
З урахуванням викладених обставин, не виключено, що у Москві українському Президенту Віктору Януковичу запропонують послуги з вирішення «справи Тимошенко» у Європейському суді з прав людини. Справа ЮКОСа слугуватиме наглядним прикладом ефективності діяльності російських лобістів у цій важливій європейській інституції.
 
Друге. Російська сторона запропонує Україні не розглядати питання про приєднання до проекту з транспортування азербайджанського газу до Європи без допомоги Росії та Туреччини.
На сьогодні в Азербайджану існує єдиний проект, який дозволяє цій державі без сприяння Росії та Туреччини транспортувати власний газ на європейський ринок. Цей проект може бути реалізований за участю Грузії, Румунії та, у разі згоди, України.

Його маршрут виглядає наступним чином.
Азербайджан транспортує газ до грузинського міста Кулеві, де він зріджується і через Чорне море постачається танкерами до румунського порту Константа, після чого по румунським мережам розподіляється на внутрішньому європейському ринку. Проектна потужність – до 8 млрд. куб. метрів газу.
У разі приєднання до цього проекту України його шанси бути реалізованим різко збільшуються.
Україна, зацікавлена в альтернативних джерелах та маршрутах постачання газу на власний ринок, в обхід території Росії. Тому покупка азербайджанського зрідженого газу виглядає для України вигідною альтернативою.
 У разі будівництва в Одесі терміналу по прийняттю зрідженого газу, Азербайджан буде готовий вже до 2014 року продавати Україні близько 2 млрд. куб. метрів газу, а до 2015 року збільшити ці обсяги до 5 млрд. куб. метрів газу.
Такий сценарій не відповідає інтересам Росії. Тому варто очікувати під час переговорів між Україною та Росією 24 вересня ц.р. на пропозиції відмовитися від участі у подібних проектах в обмін на створення газотранспортного консорціуму.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Тріумф Зеленського

Tor Bukkvoll
Tor Bukkvoll
старший науковий співробітник Норвезького відділу оборонних досліджень

Звичайно, занадто рано говорити, чи буде вибір Володимира Зеленського президентом для України гарним. Якби Порошенко виграв, ми б очікували продовження частинних реформ, які ми бачили за останні п'ять років. Але Зеленський є абсолютно новим для української політичної сцени.

Наступною жертвою збройної агресії можуть стати країни Балтії

Max Boot
Max Boot, старший аналітик з питань міжнародної безпеки, Рада з міжнародних відносин, США

 Після того, як Росія в 2014 році розпочала військову агресію проти України, виникло стійке відчуття того, що за Україною наступною жертвою збройної агресії можуть стати країни Балтії.

Чи можливі санкції проти українських політиків гомофобів?

Марійе КОРНЕЛІССЕН
Марійе КОРНЕЛІССЕН
депутат Європарламенту від Нідерландів, політична група «Зелені» - Європейський вільний альянс»

Марійе КОРНЕЛІССЕН, депутат Європарламенту від Нідерландів, політична група «Зелені» - Європейський вільний альянс» про санкції проти українських політиків-гомофобів: