Газовий ринок Євросоюзу опинився під загрозою

21 May, 2013 | |

ЕнергетикаНапередодні запланованого на 22 травня 2013 року саміту Європейського Союзу з питань енергетики Президент Асоціації «Єврогаз» Жан-Франсуа СІРЕЛЛІ звернувся до лідерів держав-членів Європейського Союзу із закликом негайно вжити заходів для відновлення залучення інвестицій у газовий сектор. Причина такого заклику доволі цікава і несподівана: європейський газовий сектор перебуває в жалюгідному стані і без стратегії стимулювання інвестицій енергопостачання може опинитися під загрозою.

Причинами такого стану в газовому секторі Європи є низький темп зростання попиту на електроенергію, енергетичний бум, пов’язаний з розвитком відновлювальної енергетики, сланцевого газу, а також конкуренція з боку електростанцій, що працюють на вугіллі.

Такий стан справ у газовій сфері Європи може призвести до катастрофічних наслідків та загрожує розвитку зеленої енергетики.

Газ, частка якого у структурі споживання первинних енергоресурсів в Європейському Союзі становить 25% і використовується для опалення, вже не є конкурентоспроможним в Європі через наплив дешевого вугілля із США і низькі ціни на викиди CO2.

 

Фактично, на думку аналітиків Geostrategy, нетрадиційні джерела енергії, поряд із традиційними, але архаїчними (мова йде про вугілля), почали «вбивати» європейський газовий ринок. Агресивна цінова політика енергетичної компанії Газпром починає приносити несподівані для російської сторони результати: на фоні постійно зростаючих цін на природній газ обсяги продажу цього виду палива на ринку Європи катастрофічно скорочуються. Виглядає так, що Газпром, перетиснувши кисень для зовнішніх ринків шляхом надмірного політичного та економічного диктату, вбив інтерес цих ринків до російського газу. І, як наслідок, отримав повністю протилежний для себе результат. Країни Європи, погоджуючись на будівництво нових газопроводів, в себе вдома нарощують альтернативні газу потужності. Що, як наслідок, призводить до скорочення обсягів споживання російського газу.

 

Ситуація в Україні дуже схоже із загальноєвропейською. Агресивна, непоступлива позиція російського енергетичного монополіста призводить до неочікуваних для Москви протилежних результатів:

• Україна розвиває проекти по видобутку сланцевого газу;
• поступово запроваджує енергозберігаючі технології;
• будує порт по прийняттю зрідженого газу,
• купує газ у країн-членів Євросоюзу, зокрема в Німеччині та Польщі.

 

Аналітики групи Geostrategy вважають, що які б не були відносини на рівні політичних еліт двох країн, Україна буде продовжувати відрив від російського газу із одночасним дрейфом в бік Євросоюзу.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Допомога для України буде

Джон Кірбі
Джон Кірбі
Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США

Питання: «Яким є рівень пріоритетності щодо ухвалення пакетів допомоги Україні й Ізраїлю?», Відповідь Дж.Кірбі:

Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом є дуже важливими документом

Майкл ХЕНКОК (Michael Thomas Hancock)
Майкл ХЕНКОК (Michael Thomas Hancock), член Британського Парламенту, член Британської делегації у Парламентській Асамблеї Ради Європи

-Пане ХЕНКОК, якими, на Ваш погляд, є перспективи підписання у 2012 році Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом?

Через дії в Україні Росія повністю втратила довіру до себе

Урсула фон дер Ляєн, Міністр оборони Німеччини
Урсула фон дер Ляєн
Міністр оборони Німеччини

Наскільки насправді великі навчання? Точний розмір відомо лише Москві та Мінську. Сусіди та багато партнерів в НАТО припускають, що фактична кількість сил, задіяних на російській та білоруській стороні, перевищує офіційно зареєстровану кількість 12,700 військових.