Газовий ринок Євросоюзу опинився під загрозою

21 May, 2013 | |

ЕнергетикаНапередодні запланованого на 22 травня 2013 року саміту Європейського Союзу з питань енергетики Президент Асоціації «Єврогаз» Жан-Франсуа СІРЕЛЛІ звернувся до лідерів держав-членів Європейського Союзу із закликом негайно вжити заходів для відновлення залучення інвестицій у газовий сектор. Причина такого заклику доволі цікава і несподівана: європейський газовий сектор перебуває в жалюгідному стані і без стратегії стимулювання інвестицій енергопостачання може опинитися під загрозою.

Причинами такого стану в газовому секторі Європи є низький темп зростання попиту на електроенергію, енергетичний бум, пов’язаний з розвитком відновлювальної енергетики, сланцевого газу, а також конкуренція з боку електростанцій, що працюють на вугіллі.

Такий стан справ у газовій сфері Європи може призвести до катастрофічних наслідків та загрожує розвитку зеленої енергетики.

Газ, частка якого у структурі споживання первинних енергоресурсів в Європейському Союзі становить 25% і використовується для опалення, вже не є конкурентоспроможним в Європі через наплив дешевого вугілля із США і низькі ціни на викиди CO2.

 

Фактично, на думку аналітиків Geostrategy, нетрадиційні джерела енергії, поряд із традиційними, але архаїчними (мова йде про вугілля), почали «вбивати» європейський газовий ринок. Агресивна цінова політика енергетичної компанії Газпром починає приносити несподівані для російської сторони результати: на фоні постійно зростаючих цін на природній газ обсяги продажу цього виду палива на ринку Європи катастрофічно скорочуються. Виглядає так, що Газпром, перетиснувши кисень для зовнішніх ринків шляхом надмірного політичного та економічного диктату, вбив інтерес цих ринків до російського газу. І, як наслідок, отримав повністю протилежний для себе результат. Країни Європи, погоджуючись на будівництво нових газопроводів, в себе вдома нарощують альтернативні газу потужності. Що, як наслідок, призводить до скорочення обсягів споживання російського газу.

 

Ситуація в Україні дуже схоже із загальноєвропейською. Агресивна, непоступлива позиція російського енергетичного монополіста призводить до неочікуваних для Москви протилежних результатів:

• Україна розвиває проекти по видобутку сланцевого газу;
• поступово запроваджує енергозберігаючі технології;
• будує порт по прийняттю зрідженого газу,
• купує газ у країн-членів Євросоюзу, зокрема в Німеччині та Польщі.

 

Аналітики групи Geostrategy вважають, що які б не були відносини на рівні політичних еліт двох країн, Україна буде продовжувати відрив від російського газу із одночасним дрейфом в бік Євросоюзу.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Надання Україні асоціації стане прикладом і своєрідним стимулом для таких країн, як Молдова та Білорусь?

Павел Коваль (Paweł Robert Kowal)
Павел Коваль (Paweł Robert Kowal) Голова делегації Європарламенту до Комітету парламентської співпраці «ЄС-Україна»

- Чи керуються євродепутати у своїх дискусіях щодо України і геополітичними підходами, зокрема думкою про те, що надання Україні асоціації стане прикладом і своєрідним стимулом для таких країн, як Молдова та Білорусь?

Україна, ЄС: окремі результати дії зони вільної торгівлі

Сергій Даниленко
Модератор групи Geostrategy Сергій Даниленко
analytics@geostrategy.ua

Українські виробники активно використовують преференції в рамках торгівлі між Україною та ЄС. Наприкінці 2016 року вже повністю використано 11 тарифних квот:

США та Німеччина: триває важкий пошук позиції по Україні

Уільям Дроздяк (William Drozdiak)
Уільям Дроздяк (William Drozdiak), голова Американської Німецької Ради

Уільям Дроздяк (William Drozdiak), голова Американської Німецької Ради