Борг України в міжнародних організаціях

26 Dec, 2011 | |

Станом на кінець грудня 2011 року Україна набула повноправного членства у 68 міжнародних організаціях та їх робочих і статутних органах. Цей процес розпочався одразу після закінчення Другої світової війни, коли делегація України взяла участь у переговорах зі створення нової глобальної міжнародної організації – Організації Об’єднаних Націй.

Для довідки: Указом Президії Верховної Ради УРСР «Про ратифікацію Статуту ООН» від 22 серпня 1945 року Українська РСР набула повноправного членства в Організації Об’єднаних Націй. Саме з цього моменту розпочинається процес входження України до міжнародних організацій та структур.

За часів існування Радянського Союзу процес набуття Українською РСР мав своє продовження. Із року в рік УРСР набувала членства у нових організаціях
1947- Всесвітній поштовий союз та Міжнародний союз електрозв’язку,
1948- Всесвітня метеорологічна організація та Всесвітня організація охорони здоров’я,
1949- Дунайська комісія,
1954- Міжнародна організація праці та ЮНЕСКО,
1957- Міжнародне агентство з атомної енергії,
1960- Міжнародне бюро виставок,
1962- Постійна палата третейського суду,
1970- Всесвітня організація інтелектуальної власності,
1979- Міжнародна організація морського супутникового зв’язку,
1985- ЮНІДО.

Після розпаду Радянського Союзу процес набуття Україною членства у міжнародних організаціях став особливо активним.

Участь України у роботі більшості міжнародних організацій вимагає сплати внесків. Причому їх розміри коливаються у дуже значних параметрах.

У даному матеріалі мова не йде про політичну оцінку ефективності членства України у міжнародних організаціях та їх статутних органах і, відповідно, про економічну доцільність продовження перебування Києва у цих організаціях. Хоча експерти групи «Geostrategy» вважають за доцільне привернути увагу до кількох моментів, які потребують особливих пояснень.

 1. Україна є членом Генеральної конвенції мір і ваг. Щорічний внесок – 17 тисяч 438 євро на рік. Не менше ніж один раз на шість років проводиться засідання керівного органу. Делегація Державного комітету України з питань т ехнічного регулювання та споживчої політики періодично відвідує м. Париж для проведення робочих консультацій.
 2. Україна є членом Європейської і середземноморської організації захисту рослин. Щорічний внесок – 69 тисяч 630 євро на рік. Не менше ніж один раз на рік проводиться сесійні засідання. Делегація Міністерства аграрної політики та продовольства України періодично відвідує м. Париж для проведення робочих консультацій.
 3. Україна є членом Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики. Щорічний внесок – 122 тисячі австралійських доларів на рік. Не менше ніж один раз на рік проводиться засідання керівного органу. Делегація Міністерства аграрної політики та продовольства України періодично відвідує м. Гобарт, Австралія для проведення робочих консультацій.
 4. Україна є членом Організації рибальства в північно-західній частині Атлантичного океану. Щорічний внесок – 41 тисяча канадських доларів на рік. Не менше ніж один раз на рік проводиться засідання керівного органу. Делегація Міністерства аграрної політики та продовольства України періодично країни-члени Організації для проведення робочих консультацій.
 5. Україна є членом Міжнародної організації франкофонії. Щорічний внесок – 10 тисяч євро на рік. Не менше ніж один раз на два роки проводиться засідання керівного органу. Делегації Міністерства закордонних справ України, Міністерства економіки України, Міністерства освіти України періодично відвідують міста Нью-Йорк, Женева та Брюссель для проведення робочих консультацій.

Які внески платить Україна за участь у міжнародних організаціях?
Аналітики групи «Geostrategy» провели комплексні підрахунки внесків, які Україна в 2011 році сплатила за участь у 68 міжнародних організаціях та їх статутних органах. Оплата членських внесків, в залежності від географічного розташування керівних органів міжнародних організацій, здійснюється у різних національних одиницях.
У результаті проведених досліджень група вийшла на такі результати щорічних внесків України до міжнародних організацій та їх статутних органів.

У 2011 році Україна заплатила близько:
11 мільйонів євро за членство в 28 міжнародних організаціях.
10 мільйонів доларів США за членство в 11 міжнародних організаціях.
2,5 мільйона швейцарських франків за членство в 12 міжнародних організаціях.
244 мільйона гривень за членство у 5 міжнародних організаціях.
124 тисячі канадських доларів за членство в одній міжнародній організації.  
25 тисяч англійських фунтів стерлінгів за членство в одній міжнародній організації.
95 тисяч канадських доларів за членство у двох міжнародних організаціях.
Інформація про решту 8 міжнародних організацій, в яких Україна набула повноправного членства, або взагалі відсутня, або участь у цих організаціях не потребує сплати членських внесків.

Яким є борг України перед міжнародними організаціями?
За узагальненими оцінками групи «Geostrategy», станом на кінець грудня 2011 року загальна сума боргу за участь України у міжнародних організаціях та їх статутних органах складає близько 150 мільйони доларів США, зокрема:

 • перед Європейським банком реконструкції та розвитку – близько 686 тисяч доларів США;
 • перед Міжнародною комісією з наукових досліджень Середземного моря – близько 454 тисяч євро;
 • перед Міжнародною організацією цукру – близько 113 тисяч британських фунтів стерлінгів;
 • перед Міжнародною організацією праці – близько 3 мільйонів 165 тисяч швейцарських франків;
 • перед Міжнародним банком реконструкції та розвитку – близько 500 тисяч гривень;
 • перед Міжнародною організацією виноградарства та виноробства – близько 86 тисяч євро;
 • перед Організацією Об’єднаних Націй – близько 140 мільйонів доларів США;
 • перед Організацією Об’єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО) – близько 1 мільйона 900 тисяч доларів США;
 • перед Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО) – близько 110 тисяч євро та 111 тисяч доларів США;
 • перед Радою Європи – близько 51 тисяч євро;
 • перед Чорноморським банком торгівлі та розвитку (ЧБТР) – близько 21 мільйона доларів США;
 • перед Всесвітньою організацією охорони здоров’я – близько 27 мільйонів доларів США.

ТАБЛИЦЯ (PDF) Україна в міжнародних організаціях та статутних органах

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

2013 рік – найбільш складний для Ірану

Аліреза Надер (Alireza Nader)
Аліреза Надер (Alireza Nader), старший аналітик корпорації RAND

Аліреза Надер (Alireza Nader), старший аналітик корпорації RAND

Місія Кокса-Квасьнєвського повинна діяти до саміту «Східного партнерства»

Крістіан ВІГЕНІН
Крістіан ВІГЕНІН, (Крістіан Іванов Вігенін), Депутат Європарламенту (група «Прогресивний альянс соціалістів і демократів), голова Парламентського асамблеї «Східного партнерства»

Крістіан ВІГЕНІН, депутат Європарламенту (група «Прогресивний альянс соціалістів і демократів), голова Парламентського асамблеї «Східного партнерства» про діяльність місії Кокс-Квасьнєвський:

Ми не маємо європейської армії…

Жозеф Доль ( Joseph Daul)
Жозеф Доль ( Joseph Daul), Голова Європейської народної партії в Європарламенті

Голова найбільшої політичної групи Європарламенту «Європейська народна партія» Джозеф Доль висловив своє розчарування тим, що на разі ніхто не має впевненості з приводу подальшого розвитку ситуації в Україні.