МВФ: російська економіка продовжить падіння

04 Jul, 2014 | |

Санкції "охолоджують" російську економіку, яка і без того далеко не у "гарячому" стані
Економіка Росії продовжуватиме тенденцію 2013 року до скорочення через структурні проблеми та геополітичний тиск, спричинений подіями в Україні, заявив голова місії МВФ у країні Антоніо Спілімберго.

За його словами, модель розвитку російської економіки базується на експорті енергоносіїв, і від 2000 року її підтримувало зростання цін на нафту, а також використання вільних виробничих потужностей. Тепер зі стабілізацією цін на нафту, а також виснаженням виробничих потужностей, темпи зростання суттєво впали.

"По-друге, геополітична невизначеність, яка з'явилася після анексії Криму Росією, пригнічує економіку ще більше, і особливо негативно відбивається на інвестиціях", - заявив Антоніо Спілімберго перед тим, як експерти розпочали щорічну оцінку стану справ у російській економіці.

У МВФ також вважають, що Росія може вдатися до низки кроків, аби побороти негативні тенденції. Частина рекомендацій є традиційними - краще державне управління, боротьба із корупцією, ліквідація адміністративних бар'єрів та зайвих регуляцій.

 

Як постраждала Росія?

Оцінюючи наслідки санкцій, що вже застосували чи ще можуть застосувати проти Росії США, ЄС, Японія та інші країни, голова місії МВФ у Росії заявив, що спочатку очікування інвесторів від цих обмежень були надзвичайно негативними. Згодом ситуація дещо покращилася, але непевність, що залишається, і надалі підриватиме зростання російської економіки, каже він.
За словами пана Спілімберго, побоювання санкцій погіршило оцінки ризику ведення бізнесу в Росії, а це відбилося на обсягах інвестицій.

"Від самого початку почався серйозний відтік капіталу, при тому, що позикові ставки також різко зросли, а фондовий ринок впав. Ці негативні чинники створити потужний тиск на рубль, і російський Центральний банк був змушений підняти облікову ставку, а також використовувати валютні резерви для підтримки курсу рубля", - розповів експерт МВФ.

Утім, коли ризик застосування додаткових санкцій проти Росії став зменшуватися, російський рубль та російський фондовий ринок відновили свої позиції.

Але, як зазначає Антоніо Спілімберго, незважаючи на останні позитивні сигнали з ринку, у МВФ вважають, що "невизначеність триватиме, оскільки ставлення інвесторів до Росії змінилося, а це стримуватиме зростання економіки у короткотерміновій перспективі, і, можливо, у середньотерміновій".

 

Хто постраждає через Росію?

Серед негативних чинників, що впливатимуть на уповільнення російської економіки, експерт МВФ назвав і поганий стан економіки України.
"Події в Україні можуть призвести до проблем із експортом російського газу та нафти".

Водночас він додав, що цей фактор матиме "поміркований" вплив через дедалі більшу обмеженість торговельних та фінансових зв'язків між двома країнами.
Дещо більший вплив можуть мати проблеми із постачанням російського газу до Європи, якщо вони виникнуть, адже саме через Україну проходить до половини російського газового експорту до Європи, а можливості альтернативних шляхів постачання обмежені.

"Події в Україні можуть призвести до проблем із експортом російського газу та нафти. Наприклад, Фінляндія, балтійські республіки, Чехія майже повністю залежать від російського газу для свого внутрішнього споживання. У Центральній та Південній Європі ця залежність також висока і становить 40-60%. Саме для цих країн проблеми із експортом російського газу можуть мати серйозні наслідки для економіки", - твердить Антоніо Спілімберго.

У свою чергу, складнощі, що нині переживає російська економіка, можуть відбутися на стані економік країн - найближчих партнерів Росії. У галузі торгівлі, на думку МВФ, проблем можуть зазнати Білорусь, Естонія, Литва, Туркменістан, Україна та Узбекистан.

Постраждають також і країни, які отримують із Росії значні дотації - Вірменія, Киргизія, Молдова (Придністров'я), Таджикистан.

Третя група країн, які потерпатимуть від уповільнення російської економіки, - це фінансові центри, куди росіяни "інвестують" свої гроші: Кіпр, Люксембург, Багами, Сент Кітс та Невіс, Сейшели, кажуть в МВФ.

Поки що МВФ зберігає прогноз невеликого зростання російської економіки цього року - на 0,2%, хоча російський уряд не відмовляється від свого прогнозу у 0,5% зростання.

Від анексії Криму у березні 2014 року, із Росії "втекли" 80 млрд дол., а рубль втратив 10% своєї вартості до долара.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Україна, криза: чому програють всі?

Семуель Чарап
Семуель Чарап старший політолог RAND Corporation

За три роки з моменту початку кризи в Україні загинуло більш ніж 10000 людей і це продовжує виснажувати ресурси всіх країн.  В результаті всі програють і в цьому конфлікті кожен великий актор грає гірше, ніж це було раніше і вирішення видається невловимим  як ніколи. Це не повинно бути так.

Забезпечити припинення будівництва Північного потоку 2

Тед Круз
Тед Круз
сенатор США від штату Техас

"Північний потік 2 становить серйозну загрозу національній безпеці США та нашим європейським союзникам", - сказав сенатор Тед Круз. "Закон про захист енергетичної безпеки Європи буде протидіяти експансіонізму Росії, орієнтуючи

Україна повинна швидше здійснювати реформи

Ольга ОЛІКЕР
Ольга ОЛІКЕР (Olga Oliker), старший аналітик Центру стратегічних та міжнародних досліджень (Center for Strategic and International Studies)
Профессор

Віце-президент США Джо Байден під час свого останнього візиту в Україну оголосив про наміри США виділити Україні додатково 120 млн. дол. допомоги на проведення економічних реформ та боротьбу із корупцією.