Болгарія відстає від України на шляху виконання вимог ЄС

31 Jan, 2017 | Іван Кошик, старший аналітик групи Geostrategy |
Болгарія

Наприкінці січня 2016 року Єврокомісія представила доповідь про прогрес із виконання  Болгарією зобов’язань у рамках Механізму співробітництва і перевірки, яка охоплює 10-річний період з моменту започаткування процедури стосовно Софії. З доповіді випливає, що, незважаючи на певний прогрес, Болгарія досі не виконала усіх рекомендацій Європейської Комісії. Мова йде про завершення судової реформи, боротьби з корупцією та свободою ЗМІ. Офіційний Брюссель вказує на те, що зазначені завдання досі перебувають на ранній стадії реалізації. Аналітики групи Geostrategy вважають, що на цьому фоні Україна виглядає краще та впевненіше країни-члена Євросоюзу.

У моніторинговому документі ЄС міститься 17 рекомендацій, обов’язкових для виконання. Кінцевий термін їх реалізації – грудень 2017 року. Зазначається, що до того часу, поки Софія не продемонструє суттєві успіхи в реалізації внутрішніх реформ за вказаними напрямками, вона не може розраховувати на вступ до Шенгенської зони. Зокрема, у сфері реформи судів і прокуратури Болгарії рекомендовано створити механізм постійної публічної звітності про хід реалізації Національної стратегії судової реформи та органів прокуратури. Від Болгарії також вимагається забезпечити прозору процедуру призначення на вищі судові посади, у тому числі, Голови Верховного адміністративного суду, здійснення прозорих виборів суддів до Вищої судової ради.

Не забуває Євросоюз і про боротьбу із корупцією, зазначаючи, що Софії необхідно ухвалити відповідні закони та розробити механізм щодо публічної звітності про її виконання, створити ефективний орган по боротьбі з корупцією, а також створити механізм публічної звітності щодо реалізації антикорупційних справ стосовно високопосадовців.

Піддається критиці також медійна сфера, як, за визначенням єврочиновників, продовжує сильно залежати від партійного та бізнесового впливу. Медійне середовище Болгарії, на думку Брюсселю, характеризується низьким ступенем незалежності та неефективним застосуванням журналістських стандартів.

Віце-президент Європейської Комісії Тіммерманс, коментуючи доповідь, зазначив, «ми все ще знаходимося на ранній стадії циклу, ми навіть не в середині мандату». У свою чергу, представники болгарського уряду доволі спокійно оцінили критику Брюсселю, констатувавши при  цьому, що цей документ є цінним для Софії у зв’язку з конкретизацією висновків та рекомендацій. Також ними було позитивно оцінено те, що моніторинг завершиться за умови виконання рекомендацій.

Отже, як і раніше, Болгарія продовжує демонструвати найгірші показники на шляху адаптації до внутрішніх стандартів Євросоюзу, що родить цю країну вразливою до зовнішніх політичних впливів, у першу чергу – з боку Російської Федерації.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Ми повинні подвоїти нашу підтримку для України

Джин Шахін сенатор США від Нью-Гемпширу
Джин Шахін сенатор США від Нью-Гемпширу

Я вважаю, що ця стратегія повинна мати принаймні чотири компоненти: введення більш жорстких санкцій, зміцнення НАТО і наших союзників, демонструючи сильну підтримку для України, і протидія російській пропаганді.

2013 рік – найбільш складний для Ірану

Аліреза Надер (Alireza Nader)
Аліреза Надер (Alireza Nader), старший аналітик корпорації RAND

Аліреза Надер (Alireza Nader), старший аналітик корпорації RAND

США з імпортера стали експортером газу

Френк Веррастро
Френк Веррастро, Центр стратегічних та міжнародних досліджень, Вашингтон

Френк Веррастро, Центр стратегічних та міжнародних досліджень, Вашингтон