Чи піде Італія шляхом Британії: ITALEXIT?

03 Apr, 2020 | |
swan

Італія найбільше потерпає від поширення коронавірусу COVID 19: станом на 2 квітня більше 110 тисяч громадян захворіли на COVID 19, майже 13 тисяч померли від цієї хвороби. Пандемія вносить певні корективи у політичний порядок денний Європейського Союзу як інституції та держав-членів. Неспроможність офіційного Брюсселю швидко відповідати на виклик COVID 19 не залишилися непоміченими у такій країні як Італія, яка розраховувала на більшу підтримку з боку ЄС в цей тяжкий період часу. Однак швидке поширення вірусу в таких державах, як Німеччина, Франція, Іспанія лише ускладнило ситуацію, не дозволивши Брюсселю швидко допомогти італійцям.

До фінансового плану відновлення економіки ЄС після пандемії коронавірусу включено ініціативу Італії щодо випуску євробондів – т.зв. «коронабондів» - поки що не знайшли підтримки серед держав Євросоюзу. З публікацій у Засобах масової інформації відомо, що Прем’єр-міністр Італії Джузеппе Конте відхилив проект підсумкового документа лідерів Євросоюзу щодо заходів з подолання наслідків пандемії Covid-19, запропонувавши європейським лідерам протягом десяти днів знайти адекватне рішення, яке б відповідало гостроті надзвичайної ситуації.

Уряд Італії змушений вдаватися до значних видатків на боротьбу з Covid-19, тому цілком очікувано, що в найближчому майбутньому Риму буде важко виконати вимоги отримання фінансування від Євросоюзу, у першу чергу - в частині дотримання дефіциту бюджету. Якщо італійці вдадуться до обмеження у фінансуванні важливих соціально-економічних програм, покликаних знизити негативні наслідки від Covid-19, їх чекає внутрішня напруга та невдоволення діями італійського уряду, які можуть призвести до відставки Джузеппе Конте.

Для уникнення такого сценарію Уряд Італії розробив ініціативу випуску «коронабондів», які б дозволили розподілити боргові зобов’язання між усіма країнами ЄС. Таку ініціативу підтримали Іспанія, Франція та деякі інші країни ЄС, які суттєво страждають від Covid-19. Станом на 02 квітня ц.р. у державах-членах Євросоюзу, а також у Великій Британії, Монако, Сан-Марино та Швейцарії зафіксовано 455.901 випадок захворювання на короновірус, зокрема в Італії 110.574 випадків, Іспанії – 102.136, Німеччині – 73.522, Франції – 56.989 та Великобританії – 29.747 випадків.

Німеччина, Нідерланди, Австрія та більшість північно- та східноєвропейських держав виступили проти цього фінансового інструменту, що поставило Італію у складне становище. Не маючи у своєму арсеналі достатньої кількості важелів впливу на політику Євросоюзу в умовах Covid-19, Рим продовжує закликати до більшої солідаризації ЄС з Італією, наголошуючи на спільному виклику пандемії, а також особливій ролі Італії, яка першою прийняла удар і досі перебуває на передньому фланзі у протидії поширенню пандемії у Європі.

Чи варто очікувати референдуму в Італії по виходу з Євросоюзу?

На цьому фоні в Італії активізувалися політичні сили, які сповідують ідеї виходу з ЄС через фактичну неспроможність вирішувати нагальні питання в кризових умовах. За оцінками аналітиків Geostrategy, після того, як Росія направила «гуманітарну допомогу» в Італію, у публічному просторі Італії – в ЗМІ та соціальних мережах – почали активно поширюватися наративи про те, що Євросоюз не справляється із кризою, внаслідок чого він приречений на розпад, у нього відсутня солідарність, після розпаду ЄС припинить існування Шенгенська зона. У дезінформаційних кампаніях використовувалися такі тези як 1) ЄС покинув Італію напризволяще, і лише Росія прийшла на поміч, 2) Польща відмовилася відкривати для російських літаків свій повітряний простір, змушуючи тим самим італійців страждали, 3) короновірус призведе до падіння економіки держав-членів ЄС та США. На цьому фоні лідер опозиційної правої партії «Ліга» Маттео Сальвіні, який намагається спричинити відставку Уряду Дж.Конте, вдався до загострення критичної риторики по відношенню до європейських держав, погрожуючи виходом країни з ЄС:

«Це зовсім не союз, а гніздо змій та шакалів. Спочатку ми переможемо вірус, а потім подумаємо про Європу. І, якщо потрібно, попрощаємося, навіть не подякувавши».

Італійські оглядачі вважають, що такі заяви є чіткими сигналами Брюсселю щодо розробки Італією плану «Б» поза рамками законодавства ЄС.

На думку аналітиків Geostrategy, на сьогодні в Італії складаються чудові політичні умови для продовження просування тез про те, що Євросоюзу більше не потрібен Італії, яка очікувала на допомогу з ЄС в умовах Covid-19, однак такої допомоги не отримала. Для реалізації таких планів може бути використаний британський сценарій виходу з ЄС, який може розпочатися одразу після подолання наслідків Covid-19.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Якщо Зеленський підведе, Україна опиниться в депресії

Ганс ван Баален
Ганс ван Баален, Президент європейських лібералів

Україна житиме у непростий період, коли новий президент і старий уряд мають у той чи той спосіб співпрацювати з парламентом, який буде переобрано у жовтні. Для цього потрібна гнучкість заради інтересів України, це може бути нелегко.

США та Німеччина: триває важкий пошук позиції по Україні

Уільям Дроздяк (William Drozdiak)
Уільям Дроздяк (William Drozdiak), голова Американської Німецької Ради

Уільям Дроздяк (William Drozdiak), голова Американської Німецької Ради

Про підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

Йоханнес Корнеліс ван Баален
Йоханнес Корнеліс ван Баален, депутат Європарламенту від Нідерландів, політична група «Альянс лібералів та демократів за Європу»

Ми вважаємо, що для України життєво необхідно мати демократичне виборче право, оскільки Угода про асоціацію – це більше, ніж просто вільна торгівля. Вона закладає наші структурні відносини, тому виборче право, яке відповідає європейським стандартам, – життєво важливе.