ЄС, Росія: чутливі газові питання

11 Feb, 2022 | |

Євросоюзу варто припинити звинувачувати Росію в енергетичній кризі в Європі та слід купувати дешевий газ щоліта, щоб не змагатися з Азією за дорогий скраплений природний газ (СПГ) взимку, заявив керівник оператора газової інфраструктури Італії, Snam, Марко Альвера.

Тоді як у січні цього року в Міжнародній енергетичній агенції визнали, що за газовою кризою в Європі стоїть Росія.

Голова агенції Фаті Біроль тоді сказав, що Росія притримує щонайменше третину запасів газу, які могла би транспортувати до Європи.

Натомість Марко Альвера твердить, що через орієнтовані на прибуток рішення Євросоюз виявився не готовим до зими і цю помилку не можна повторювати.

"Якби Європа змогла побудувати 40 мільярдів кубометрів стратегічних сховищ, які ми могли б заповнити влітку, нам по суті не знадобився б СПГ взимку", - каже Альвера.

На його думку, це пом'якшить ефект від зростання цін і дозволить Європі здійснювати спільні закупівлі газу, не втручаючись у ринок.

У матеріалі Politico йдеться, що вже за кілька місяців ЄС загалом чи кілька його країн можуть дати завдання операторам газотранспортних систем знайти наявні газосховища чи збудувати нові для подальшої закупівлі газу влітку, коли він найдешевший.

Багато сховищ уже існує, але "трейдери не хочуть їх заповнювати", зазначає Альвера.

"Вони кажуть: "Чому я маю купувати газ зараз для зберігання за 70 євро, якщо, можливо, наступного літа буде інший штам коронавірусу, і газ знову коштуватиме 20 євро?" - каже чиновник.

За останні три роки видобуток газу в ЄС упав на приблизно 15%. Водночас збільшується попит: Китай щороку переводить 15 млн помешкань із вугілля на газ.

"Кожні два-три роки ринок збільшується на розмір французького", - каже Альвера.

Керівник італійського оператора вказує, що в Італії ситуація інакша, ніж у решті ЄС, бо італійське законодавство зобов'язує мати стратегічний запас газу у 4,5 млрд кубометрів. Також Трансадріатичним газопроводом постійно надходить азербайджанський газ - його купують за довгостроковими контрактами. Тож Італія платить менше за імпорт і навіть експортувала надлишок газу сусідам у 2021 році.

Інші країни ЄС намагаються купити газ у США та Катарі та готові переплачувати за скраплений газ країнам Азії.

 

Tags: газ
ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Україна, ЄС: окремі результати дії зони вільної торгівлі

Сергій Даниленко
Модератор групи Geostrategy Сергій Даниленко
analytics@geostrategy.ua

Українські виробники активно використовують преференції в рамках торгівлі між Україною та ЄС. Наприкінці 2016 року вже повністю використано 11 тарифних квот:

США та Німеччина: триває важкий пошук позиції по Україні

Уільям Дроздяк (William Drozdiak)
Уільям Дроздяк (William Drozdiak), голова Американської Німецької Ради

Уільям Дроздяк (William Drozdiak), голова Американської Німецької Ради

Імпічмент чи енергетична незалежність України

Richard Morningstar
Річард Л. Морнінгстар
Глобальний енергетичнний центр Атлантичної ради

Незважаючи на корупційні проблеми, які історично хвилювали цю націю, потрібно пам’ятати, що незалежно від результатів цього розслідування Україна не створила проблеми.