Катар не зможе врятувати Європу

16 Feb, 2022 | |

Адміністрація президента США Джо Байдена вела перемовини з великими виробниками, у тому числі з Катаром, про можливість поставок більше газу до Європи, якщо вторгнення Росії в Україну перерве потік газу на континент.

Але малоймовірно, що Катар зможе в односторонньому порядку збільшити поставки зрідженого природного газу до Європи, оскільки більша частина його продукції зосереджена на довгострокових контрактах в Азії.

На Катар припадає приблизно п’ята частина світових поставок СПГ, але країна Перської затоки вже виробляє його на повну потужність.

Близько 90%-95% поставок з найбільшого газопереробного та експортного об'єкта Катару, Ras Laffan, також закріплено за довгостроковими контрактами з покупцями в Азії.

Азія знаходиться в сезоні піку попиту, тому найближчим часом перенаправлення великих обсягів катарських поставок до Європи виглядає проблематичним.

Сіамак Адібі, керівник газової групи на Близькому Сході в консалтинговій фірмі FGE, сказав це більш прямо: «Катар не може справді вирішити енергетичну кризу в Європі».

Кремль заперечує, що має намір вторгнутися в Україну. Москва відкидає побоювання про те, що Росія може припинити поставки європейського газу в разі конфлікту як «фейкову істерику».

Проте західні чиновники терміново шукають джерела потенційних поставок для Європи, яка імпортує більше третини свого газу через трубопроводи з Росії і де поставки вже обмежені, що підштовхує ціни цієї зими.

Держсекретар США Ентоні Блінкен і Джозеп Боррелль, глава зовнішньої політики Європейського Союзу, тиждень тому заявили журналістам, що вони працюють разом, щоб захистити енергопостачання Європи від потрясінь. Минулого місяця Австралія заявила, що запропонувала надати додатковий СПГ до Європи, якщо Росія припинить поставки.

Японія, найбільший імпортер СПГ у світі після Китаю, спрямовуватиме «надлишки» газу в Європу, заявив минулого тижня міністр промисловості Коічі Хагіуда – цей крок привітав новий посол США в Японії Рам Емануель.

Катар наполягає на тому, що жодна країна не може самостійно вирішити потреби Європи в газі. Саад аль-Каабі, його державний міністр енергетики, заявив Reuters минулого тижня, що Катар не звертався до своїх азіатських клієнтів з приводу перенаправлення СПГ до Європи.

Державна QatarEnergy підписала довгострокові зобов’язання з азіатськими покупцями протягом останніх двох років, у тому числі в материковому Китаї та на Тайвані, та розширили частку свого експорту в регіон. Азіатські покупці також виявили готовність платити вищі спотові ціни за необмежений експорт.

У результаті експорт катарського СПГ до Європи, включаючи Туреччину, впав на 27% у 2021 порівняно з 2020 роком.

Азіатські покупці з довгостроковими контрактами, швидше за все, імпортують максимум за умовами своїх угод, які, ймовірно, будуть встановлені нижче спотових цін - різниця, яка може збільшитися, якщо дії Росії призведуть до різкого зростання цін.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Ми повинні продовжити надавати підтримку

Боб Коркер (Bob Corker)
Сенатор США Боб Коркер (Bob Corker) республіканець-Теннесі

Після телефонної розмови з послом США в Україні Джеффрі Пайєттом, сенатор США Боб Коркер (республіканець-Теннесі), голова сенатського комітету із закордонних справ, наголосив на подальшій

2013 рік – найбільш складний для Ірану

Аліреза Надер (Alireza Nader)
Аліреза Надер (Alireza Nader), старший аналітик корпорації RAND

Аліреза Надер (Alireza Nader), старший аналітик корпорації RAND

ЄС готовий до будь-яких сценаріїв

Borell
Жозеп Боррель
Високий Представник ЄС із зовнішньої і безпекової політики

ЄС продовжить нарощувати позиції щодо спроб Росії підірвати структуру безпеки в Європі та відновити сфери впливу, які повністю застаріли. Щодо критики на адресу Берліну стосовно можливості запровадження санкцій проти Росії Ж.Боррель повідомив, що усі члени ЄС є надійними партнерами.