Катар не зможе врятувати Європу

16 Feb, 2022 | |

Адміністрація президента США Джо Байдена вела перемовини з великими виробниками, у тому числі з Катаром, про можливість поставок більше газу до Європи, якщо вторгнення Росії в Україну перерве потік газу на континент.

Але малоймовірно, що Катар зможе в односторонньому порядку збільшити поставки зрідженого природного газу до Європи, оскільки більша частина його продукції зосереджена на довгострокових контрактах в Азії.

На Катар припадає приблизно п’ята частина світових поставок СПГ, але країна Перської затоки вже виробляє його на повну потужність.

Близько 90%-95% поставок з найбільшого газопереробного та експортного об'єкта Катару, Ras Laffan, також закріплено за довгостроковими контрактами з покупцями в Азії.

Азія знаходиться в сезоні піку попиту, тому найближчим часом перенаправлення великих обсягів катарських поставок до Європи виглядає проблематичним.

Сіамак Адібі, керівник газової групи на Близькому Сході в консалтинговій фірмі FGE, сказав це більш прямо: «Катар не може справді вирішити енергетичну кризу в Європі».

Кремль заперечує, що має намір вторгнутися в Україну. Москва відкидає побоювання про те, що Росія може припинити поставки європейського газу в разі конфлікту як «фейкову істерику».

Проте західні чиновники терміново шукають джерела потенційних поставок для Європи, яка імпортує більше третини свого газу через трубопроводи з Росії і де поставки вже обмежені, що підштовхує ціни цієї зими.

Держсекретар США Ентоні Блінкен і Джозеп Боррелль, глава зовнішньої політики Європейського Союзу, тиждень тому заявили журналістам, що вони працюють разом, щоб захистити енергопостачання Європи від потрясінь. Минулого місяця Австралія заявила, що запропонувала надати додатковий СПГ до Європи, якщо Росія припинить поставки.

Японія, найбільший імпортер СПГ у світі після Китаю, спрямовуватиме «надлишки» газу в Європу, заявив минулого тижня міністр промисловості Коічі Хагіуда – цей крок привітав новий посол США в Японії Рам Емануель.

Катар наполягає на тому, що жодна країна не може самостійно вирішити потреби Європи в газі. Саад аль-Каабі, його державний міністр енергетики, заявив Reuters минулого тижня, що Катар не звертався до своїх азіатських клієнтів з приводу перенаправлення СПГ до Європи.

Державна QatarEnergy підписала довгострокові зобов’язання з азіатськими покупцями протягом останніх двох років, у тому числі в материковому Китаї та на Тайвані, та розширили частку свого експорту в регіон. Азіатські покупці також виявили готовність платити вищі спотові ціни за необмежений експорт.

У результаті експорт катарського СПГ до Європи, включаючи Туреччину, впав на 27% у 2021 порівняно з 2020 роком.

Азіатські покупці з довгостроковими контрактами, швидше за все, імпортують максимум за умовами своїх угод, які, ймовірно, будуть встановлені нижче спотових цін - різниця, яка може збільшитися, якщо дії Росії призведуть до різкого зростання цін.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Росія продемонструвала, що вона не прагне до миру

Johan McCain
Голова комітету Сенату США з питань збройних сил сенатор Джон Маккейн

Амбіції Володимира Путіна щодо відновлення Російської імперії зробили ще один крок вперед сьогодні, коли російські сепаратисти в Донецькій області України проголосили незалежну державу і прийняли назву з часів царської епохи "Малоросія".

Путін забезпечив виживання режиму Асада

Джон Маккейн
Голова комітету Сенату США з питань збройних сил сенатор Джон Маккейн

Заява, що Росія почне виведення деяких збройних сил з Сирії сигналізує проте що Володимир Путін переконаний, що він розбомбив та знищив достатньо супротивників кривавого режиму Асада, щоб забезпечити його виживання.

Ми повинні подвоїти нашу підтримку для України

Джин Шахін сенатор США від Нью-Гемпширу
Джин Шахін сенатор США від Нью-Гемпширу

Я вважаю, що ця стратегія повинна мати принаймні чотири компоненти: введення більш жорстких санкцій, зміцнення НАТО і наших союзників, демонструючи сильну підтримку для України, і протидія російській пропаганді.