Китай шпигує за Росією

24 Jan, 2025 | |

Аналітики групи Geostrategy отримали інформацію з відкритих джерел про те, що Китай, попри «розвиток стратегічного партнерства з Москвою», проводить активну діяльність у кіберпросторі, мета якої – зібрати інформацію про військовий потенціал РФ.

Так, з’явилися відомості про те, що китайські хакери, за прямої підтримки Пекіну, активно шукають розвідувальну інформацію про ядерну зброю та військовий потенціал Росії. При цьому "стратегічне партнерство" Росії та Китаю не завадило пекінським хакерам нишпорити навколо російської оборонної промисловості.

Mustang Panda і Tonto Team

Китайські державні угруповання, включаючи Mustang Panda і Tonto Team, націлені на детальне розуміння роботи російських аерокосмічних та оборонних компаній.

Два авторитарні режими стратегічно підтримували один одного в геополітичних гострих питаннях, включаючи війну проти України та напруженість навколо Тайваню.

Володимир Путін і Сі Цзіньпін провели 95-хвилинний відеодзвінок лише цього тижня, щоб обговорити своє позиціонування щодо нового президента Сполучених Штатів Дональда Трампа.

Але дослідження компанії TeamT5 показує, що це не означає, що підтримувані китайською державою операції з кібершпигунства припинилися.

За словами тайванських дослідників, атаки мали на меті викрасти конфіденційну інформацію про передові програми озброєнь Росії, зокрема про атомні підводні човни. Наприклад, команда «Тонто» була націлена на збір інформації про діяльність морської інженерної компанії «Конструкторське бюро Рубіна», великого виробника атомних підводних човнів, що виробляло понад 85 відсотків підводних човнів радянського, а потім і російського флоту.

Китайські хакерські угруповання вже мають послужний список атак на Європу, Сполучені Штати та Тайвань. На початку цього місяця Mustang Panda став об'єктом правоохоронної операції під керівництвом США та Франції, заявивши, що група отримала гроші від Китайської Народної Республіки за розробку та розповсюдження шкідливого програмного забезпечення за кордоном.

А Москві «до лампочки»?

При цьому важливо зауважити, що кампанії кібершпигунства не викликали дипломатичних тривожних дзвіночків у Москві.

Стратегічне партнерство Росії і Китаю базоване на низці безпекових угод, у тому числі в 2009 і 2015 роках, в яких конкретно містяться зобов'язання не проводити кібератаки один проти одного. Російський уряд публічно не приписує кібератакам, які виявила TeamT5.

"Ми впевнені, що російський уряд знає, що Китай проводить ці атаки, тому що деякі російські компанії приписують їх" зауважили аналітики TeamT5.

Кількість приватних компаній, включаючи найбільшу телекомунікаційну компанію Ростелеком, яка у 2023 році виявила, що китайські групи APT 10, 15, 31, 41 є головною загрозою.

Аналітики групи Gepstrategy не фіксують якогось особливого занепокоєння в Росії щодо цієї діяльності, і ставляться до нього як до якогось технічного питання, а не як до політичного. Якщо буде американська чи українська атака на Росію, то уряд буде дуже голосно про це кричати.

Висновки: початок президента Дональда Трампа відкриває для Сполучених Штатів нові горизонти для розвитку відносин з Китаєм. Економічний інтерес у співпраці цих двох країн настільки великий, що існує висока ймовірність налагодження ближчим часом конструктивного партнерства між Вашингтоном та Пекіном. Якщо так, то китайська сторона буде не проти поділитися з американцями інформацію про реальний стан справ у російській системі оборони. А може – і навпаки!

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Через дії в Україні Росія повністю втратила довіру до себе

Урсула фон дер Ляєн, Міністр оборони Німеччини
Урсула фон дер Ляєн
Міністр оборони Німеччини

Наскільки насправді великі навчання? Точний розмір відомо лише Москві та Мінську. Сусіди та багато партнерів в НАТО припускають, що фактична кількість сил, задіяних на російській та білоруській стороні, перевищує офіційно зареєстровану кількість 12,700 військових.

НАТО не бачить ознак відступу Росії від українського кордону

Єнс Столтенберг
Єнс Столтенберг
Генсек НАТО

НАТО не бачить ознак відступу Росії від українського кордону, і тому активно вивчає плани збільшення власних сил у Східній Європі у відповідь на «нову норму» російської агресії, погроз і примусу.

США потребують більш активної участі в подіях в Україні

Річард ХААС (Richard Haass)
Річард ХААС (Richard Haass), президент Ради зовнішніх зносин, США (Council on Foreign Relations)

Сполучені Штати з моменту виникнення напруги у Східних регіонах України системно працюють над тим, щоб запровадити проти Росія санкції, оскільки вона відіграє ключову роль у дестабілізації ситуації в регіоні. Поки що важко передбачити, чим може закінчитися конфлікт на Сході України.