М.Ходорковський: ера Путіна завершується

27 Feb, 2015 | |

 Михайло Ходорковський, виступаючи в Королівському інституті міжнародних відносин у Лондоні, заявив, що ера Володимира Путіна в Росії йде до завершення, і закликав Захід надати моральну підтримку російській опозиції.
Виступ Ходорковського, який проходив в цьому інституті, відомому також як Chatham House, в рамках щорічної російської лекції, мав назву "Росія при Путіні і після".

Це був перший публічний виступ екс-глави ЮКОСа в Лондоні після свого звільнення з російської колонії трохи більше року тому.

"Що б не намагалися нам показати кремлівські піарники і телевізійна пропаганда, Путін - не супермен, і він вже точно не увійде в історію як герой, - сказав на початку свого виступу Ходорковський. - На екрані телевізора він може боротися з ведмедями, літати з перелітними птахами і полювати з тиграми, але це суцільна фантазія. Путін з голим торсом - це не сильний лідер, а голий король".

За словами колишнього співвласника ЮКОСа, політична підтримка Путіна базується на ілюзії про те, що закритість російського суспільства і збільшення ролі держави призвели до стабільності і процвітання.

"І хоча багато хто пов'язує погіршення економічного клімату з війною, фахівці прекрасно розуміють, що російська економіка вичерпала ресурс розвитку, який базувався на знищуваної відкритості та свободі підприємництва, ще до приєднання Криму", - заявив Ходорковський, який у перший час після виходу на свободу говорив, що не має наміру займатися політичною діяльністю і боротися за владу.

 

Осінь президента

За словами Михайла Ходорковського, сьогоднішній політичний курс Росії, який визначається президентом Путіним, викликає дедалі більше занепокоєння у російського бізнесу і правлячих еліт, включаючи його лояльних прихильників.
"Очевидно, що для Путіна настала осінь, - сказав він. - Однак ця осінь може бути дуже довгою. Росії доведеться досить довго стояти біля ліжка хворого імператора, з жахом спостерігаючи агонію режиму".

"Процес згасання буде дуже болючим для громадян Росії і небезпечним для міжнародної безпеки", - підкреслив Ходорковський.
Виступаючи перед британськими експертами та політологами, він запевнив їх, що Росія насправді не є в чистому вигляді сировинним придатком Заходу, як дуже багатьма прийнято вважати. Він зазначив, що нафтогазовий сектор складає лише 20% російського ВВП, а інше багатство створюють звичайні люди. Але, як вважає Ходорковський, нинішній російській владі вигідний міф про повну залежність росіян від нафти і газу.

"Коли нас постійно переконують, що "Газпром" і "Роснефть" годують країну, про які права може йти мова? Це твердження підігріває упевненість, що залежна від ресурсів людина не має права діяти, відстоювати свої інтереси", - сказав в минулому найбагатший нафтовий магнат Росії.

 

Назад до двополярного світу?

Значну частину свого виступу Ходорковський присвятив Володимиру Путіну і його нинішнім стратегічним цілям.
На його переконання, Путін мріє домовитися з США про новий світовий порядок, який був би схожий на часи Холодної війни.

"Світ поділений на зони впливу наддержав, втручатися в зону впливу опонента заборонено, не кажучи вже про внутрішні справи. Про права людини краще одразу забути. Так виглядає ідеальний світ Путіна, і я не впевнений, чи подобається ця картина хоч комусь ще", - підкреслив творець проекту "Відкрита Росія".

За його словами, політична філософія Путіна йде в розріз із сучасним світом і ніколи не знайде розуміння у світових лідерів.

"Путін мріє входити в верхівку вертикального світу, адже він вже це зробив у Росії. Він вважає, що існує один центр сили і прийняття рішення, що різні групи не можуть діяти самостійно, - пояснює Ходорковський. - І в цьому його базовий світоглядний конфлікт з новим світом. Це протистояння закритого і вертикального мислення з відкритим і горизонтальним".

На думку Ходорковського, Путін, всупереч всім його заявам, не вірить в багатополярний світ, в якому занадто багато гравців здатні приймати власні рішення і діяти самостійно.

"Я не уявляю, про що можна домовитися навіть у середньостроковому сенсі з людиною з такими уявленнями про світ", - зауважив він.

"Завтрашній день Росії і наших відносин лежить за межами Путіна, поза площиною його геополітичних амбіцій і збоченого розуміння світоустрою. Тому що не Путін майбутнє Росії. Майбутнє Росії - це ми", - такими словами Ходорковський завершив свою промову в Королівському інституті міжнародних відносин.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Blake Clayton
Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Продовження погіршення ситуації в Лівії, Єгипті та інших країнах Північної Африки та Близького Сходу суттєво впливають на формування світових цін на енергоносії, у першу чергу - нафти. Я вважаю, що сьогодні США недостатньо працюють над збільшенням стратегічних обсягів нафти.

Чи відходить Україна «на другий план»?

Джеймс Девіс
Джеймс Девіс Професор-міжнародник із Університету Санкт-Галлена

На нещодавній Мюнхенській конференції з безпеки "українське питання" опинилося в "другому ешелоні" проблем - головними темами все ж стали нова політика США за президента Трампа та міжнародний тероризм.

Франція готова до переговорів з Путіним

Жан-Марк Эро
Міністр закордонних справ Франції Жан-Марк Эро

Франція готова до переговорів з В.Путіним, однак жодного політичного рішення за участю Б.Асада не буде. Наразі необхідним є відновлення переговорів для забезпечення політичного переходу на основі резолюції 2254 Ради Безпеки ООН.