ЕС, Україна, Росія: вирішується доля «зимового» газового пакету

25 Sep, 2015 | |

25 вересня у Брюсселі мають відбутися тристоронні газові переговори між ЄС, Україною та Росією, під час яких можуть підписати протокол щодо умов постачання російського газу в Україну цієї зими.

Повідомлення про підтвердження зустрічі міститься на сторінці Представництва ЄС в Україні у Facebook.

"Після інтенсивних переговорів впродовж останніх днів, віце-президент Шефчович скликає наступну тристоронню зустріч між Європейською комісією, Російської Федерацією і Україною на політичному рівні в п'ятницю, 25 вересня, о 17.00 в приміщенні Європейської комісії із твердими намірами завершити так званий "зимовий пакет" на період зими 2015/16 років", - йдеться у повідомленні.

У Представництві ЄС також повідомляють, що на зустрічі Росію представлятиме міністр енергетики Олександр Новак, Україну - міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин. Крім цього, у зустрічі візьмуть участь представники "Газпрому" і "Нафтогазу".

Раніше український міністр енергетики Володимир Демчишин повідомив, що головні позиції майбутніх зимових газових домовленостей погоджені із російською стороною, і можуть бути зафіксовані під час зустрічі у Брюсселі.
"Позиція вже сформована, я думаю зустріч відбудеться в п'ятницю, на ній буде підписано протокол. В принципі всі пункти погоджено, скоріше за все зустріч відбудеться в Брюсселі", - заявив пан Демчишин.

Він також припустив, що ціна російського газу для України буде навіть дещо нижчою за нинішню ціну, за якою Україна отримує газ із Європи за реверсними маршрутами. Проте, за словами українського міністра енергетики, ця ціна формуватиметься на основі формули, закладеною у контракт, а не на основі знижок від російської сторони.

Україна не отримує російський газ від 1 липня цього року. Тоді після чергового раунду україно-російських газових переговорів за посередництва Єврокомісії український "Нафтогаз" вирішив не перераховувати передоплату російському "Газпрому" до "погодження умов постачання". Тоді ж український міністр енергетики заявив, що запропонована Москвою ціна 247,8 дол. за тисячу кубів газу не влаштовує Київ, особливо за умов, коли ціни на нафту, що покладені в основу формули ціни на газ, постійно знижуються.

Минулого року угоду, згідно із якою було відновлено постачання російського газу до України на період опалювального сезону, було підписано у Брюсселі наприкінці жовтня. До того від червня 2014 року Україна не отримувала газу із Росії.

Росія припинила постачання газу до України 16 червня 2014 року, запровадивши режим передоплати за нього. Того ж дня російський "Газпром" звернувся до Стокгольмського арбітражу з позовом, щоб стягнути з Києва борг, який, на думку російської сторони, утворився у листопаді-грудні 2013 року та квітні-травні 2014 року. У свою чергу український "Нафтогаз" подав позов проти російського "Газпрому" до того самого суду, вимагаючи встановити справедливу й ринкову ціну на газ, який "Газпром" постачає в Україну, а також претендуючи на компенсацію за суми, які, на думку української сторони, Київ переплатив за російський газ від 2010 року через несправедливі та неринкові умови контракту.

Розгляд цієї справи, як очікується, має розпочатися на початку 2016 року.
На початку вересня 2014 року Україна та Словаччина запустили реверсний маршрут, за яким нині Україна може отримувати до 10 млрд кубів газу з Європи на рік.
Європейський газ також надходить до України через територію Польщі та Угорщини.

 

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Ми не маємо європейської армії…

Жозеф Доль ( Joseph Daul)
Жозеф Доль ( Joseph Daul), Голова Європейської народної партії в Європарламенті

Голова найбільшої політичної групи Європарламенту «Європейська народна партія» Джозеф Доль висловив своє розчарування тим, що на разі ніхто не має впевненості з приводу подальшого розвитку ситуації в Україні.

Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Blake Clayton
Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Продовження погіршення ситуації в Лівії, Єгипті та інших країнах Північної Африки та Близького Сходу суттєво впливають на формування світових цін на енергоносії, у першу чергу - нафти. Я вважаю, що сьогодні США недостатньо працюють над збільшенням стратегічних обсягів нафти.

Перемир’я на Донбасі триває, але важко говорити про те, що Росія виконує Мінські угоди.

Стівен ПАЙФЕР
Стівен ПАЙФЕР, колишній Посол США в Україні, старший науковий співробітник Інституту Брукінгса

Не зважаючи на те, що перемир’я на Донбасі триває, важко говорити про те, що Росія виконує Мінські угоди. Російські військові разом із технікою продовжують перебувати на території Донбасу, непідконтрольній Україні.