ЕС, Україна, Росія: вирішується доля «зимового» газового пакету

25 Sep, 2015 | |

25 вересня у Брюсселі мають відбутися тристоронні газові переговори між ЄС, Україною та Росією, під час яких можуть підписати протокол щодо умов постачання російського газу в Україну цієї зими.

Повідомлення про підтвердження зустрічі міститься на сторінці Представництва ЄС в Україні у Facebook.

"Після інтенсивних переговорів впродовж останніх днів, віце-президент Шефчович скликає наступну тристоронню зустріч між Європейською комісією, Російської Федерацією і Україною на політичному рівні в п'ятницю, 25 вересня, о 17.00 в приміщенні Європейської комісії із твердими намірами завершити так званий "зимовий пакет" на період зими 2015/16 років", - йдеться у повідомленні.

У Представництві ЄС також повідомляють, що на зустрічі Росію представлятиме міністр енергетики Олександр Новак, Україну - міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин. Крім цього, у зустрічі візьмуть участь представники "Газпрому" і "Нафтогазу".

Раніше український міністр енергетики Володимир Демчишин повідомив, що головні позиції майбутніх зимових газових домовленостей погоджені із російською стороною, і можуть бути зафіксовані під час зустрічі у Брюсселі.
"Позиція вже сформована, я думаю зустріч відбудеться в п'ятницю, на ній буде підписано протокол. В принципі всі пункти погоджено, скоріше за все зустріч відбудеться в Брюсселі", - заявив пан Демчишин.

Він також припустив, що ціна російського газу для України буде навіть дещо нижчою за нинішню ціну, за якою Україна отримує газ із Європи за реверсними маршрутами. Проте, за словами українського міністра енергетики, ця ціна формуватиметься на основі формули, закладеною у контракт, а не на основі знижок від російської сторони.

Україна не отримує російський газ від 1 липня цього року. Тоді після чергового раунду україно-російських газових переговорів за посередництва Єврокомісії український "Нафтогаз" вирішив не перераховувати передоплату російському "Газпрому" до "погодження умов постачання". Тоді ж український міністр енергетики заявив, що запропонована Москвою ціна 247,8 дол. за тисячу кубів газу не влаштовує Київ, особливо за умов, коли ціни на нафту, що покладені в основу формули ціни на газ, постійно знижуються.

Минулого року угоду, згідно із якою було відновлено постачання російського газу до України на період опалювального сезону, було підписано у Брюсселі наприкінці жовтня. До того від червня 2014 року Україна не отримувала газу із Росії.

Росія припинила постачання газу до України 16 червня 2014 року, запровадивши режим передоплати за нього. Того ж дня російський "Газпром" звернувся до Стокгольмського арбітражу з позовом, щоб стягнути з Києва борг, який, на думку російської сторони, утворився у листопаді-грудні 2013 року та квітні-травні 2014 року. У свою чергу український "Нафтогаз" подав позов проти російського "Газпрому" до того самого суду, вимагаючи встановити справедливу й ринкову ціну на газ, який "Газпром" постачає в Україну, а також претендуючи на компенсацію за суми, які, на думку української сторони, Київ переплатив за російський газ від 2010 року через несправедливі та неринкові умови контракту.

Розгляд цієї справи, як очікується, має розпочатися на початку 2016 року.
На початку вересня 2014 року Україна та Словаччина запустили реверсний маршрут, за яким нині Україна може отримувати до 10 млрд кубів газу з Європи на рік.
Європейський газ також надходить до України через територію Польщі та Угорщини.

 

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Ми прагнемо до успіху незалежної та єдиної України

Rex Tillerson
Рекс В. Тіллерсон Державний секретар США

Хоча Захід продовжує шукати нових продуктивних відносин з пострадянською Росією, на сьогоднішній день це виявилося невчасним, оскільки після спроби попереднього керівництва відновити відносини з Росією та американсько - європейськими відносинами Росія вторглась у сусідню Грузію в 2008 році та в У

Наступною жертвою збройної агресії можуть стати країни Балтії

Max Boot
Max Boot, старший аналітик з питань міжнародної безпеки, Рада з міжнародних відносин, США

 Після того, як Росія в 2014 році розпочала військову агресію проти України, виникло стійке відчуття того, що за Україною наступною жертвою збройної агресії можуть стати країни Балтії.

Чи можливі санкції проти українських політиків гомофобів?

Марійе КОРНЕЛІССЕН
Марійе КОРНЕЛІССЕН, депутат Європарламенту від Нідерландів, політична група «Зелені» - Європейський вільний альянс»

Марійе КОРНЕЛІССЕН, депутат Європарламенту від Нідерландів, політична група «Зелені» - Європейський вільний альянс» про санкції проти українських політиків-гомофобів: