Росія, Сирія: офіційний Вашингтон розкритикував візит Асада в Москву

22 Oct, 2015 | |

 Білий дім жорстко розкритикував президента Сирії Башара Асада за його візит до Москви, а Росію - за привітний прийом сирійському лідеру.
Візит Башара Асада до Москви, який здивував багатьох, відбувся у вівторок, через три тижні після початку бомбардувань Росії позицій "Ісламської держави" та інших антиурядових угруповань.

Асад не залишав Дамаск з початку збройного протистояння в країні в 2011 році, яке забрало, як стверджують, понад чверть мільйона життів.
Президент Асад висловив подяку Москві за її втручання у військовий конфлікт, відзначивши, що завдяки цьому зупинили небезпечне поширення тероризму в Сирії.

У своїй заяві у відповідь Володимир Путін висловив сподівання, що вирішення сирійського кризи можливе на основі політичного процесу за участю всіх політичних сил, етнічних і релігійних груп.

Приймаючи Башара Асада в Москві, президент Путін надіслав Заходу чіткий сигнал: Москва є ключовим гравцем на Близькому Сході, і вирішення сирійського конфлікту не знайдуть без участі Росії.

 

Впевненість Асада зростає

Представник Білого дому Ерік Шульц заявив, що нинішні відносини між Москвою і Дамаском ставлять під загрозу перспективу політичного врегулювання у Сирії.

"Ми вважаємо, що привітний прийом, наданий Асаду, який застосовував хімічну зброю проти свого народу, розходиться із заявленою Росією метою забезпечити політичний перехід влади в Сирії", - заявивпан Шульц.
Представник держдепартаменту Джон Кірбі зі свого боку зазначив, що візит не став для нього несподіванкою.

"Не дивно, що Башар Асад прилетів до Москви, враховуючи взаємини Росії і Сирії і військову активність, яка нещодавно почалася, і яку Росія веде в Сирії в інтересах Башара Асада", - заявив Кірбі.

На думку представників США, військова допомога Росії вселила впевненість в уряд Асада, що може призвести до подальшого затягування конфлікту.
Володимир Путін тим часом встиг обговорити подробиці візиту Башара Асада до Москви з низкою лідерів країн Близького Сходу, в тому числі з Саудівською Аравією і Туреччиною, які, як відомо, надають підтримку сирійським повстанцям.

Російський президент також поговорив на цю тему і з лідерами Єгипту і Йорданії, повідомляють російські інформаційні агентства.
За словами турецького прем'єра Ахмета Давутоглу, після цього візиту "сирійський уряд втратив будь-яку легітимність".

 

Аналіз

Несподіваний візит президента Асада до Москви говорить про те, що опальний сирійський лідер почав почувати себе набагато впевненіше.
Вперше з моменту початку громадянської війни в Сирії він не побоявся залишити Дамаск.

Це також демонструє, наскільки Росія впевнена в нинішньому сирійському режимі. Принаймні, в даний момент президент Путін має намір підтримувати Асада і далі.

Крім того, окрім військового втручання у сирійський конфлікт Росія починає висувати плани щодо його дипломатичного врегулювання. Путін обговорив це питання з іншими регіональними гравцями: Туреччиною, Саудівською Аравією, Йорданією та Єгиптом.

Сигнал, що посилається Путіним, досить простий. Дорога до дипломатичного врегулювання сирійського конфлікту пролягає тепер через Москву, і Башар Асад неминуче повинен бути - принаймні, на нинішньому етапі - ключовим учасником переговорів.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Україна має чим захищатися

Едвард ЧОУ (Edward Chow)
Едвард ЧОУ (Edward Chow), експерт з питань енергетики, США

Труднощі, які сьогодні переживає Україна, носять не лише відверто негативний характер. По-перше, в Україні народилося потужне громадянське суспільство, яке може і повинно стати основним двигуном у проведенні в країні довгоочікуваних реформ.

Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Blake Clayton
Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Продовження погіршення ситуації в Лівії, Єгипті та інших країнах Північної Африки та Близького Сходу суттєво впливають на формування світових цін на енергоносії, у першу чергу - нафти. Я вважаю, що сьогодні США недостатньо працюють над збільшенням стратегічних обсягів нафти.

США потребують більш активної участі в подіях в Україні

Річард ХААС (Richard Haass)
Річард ХААС (Richard Haass), президент Ради зовнішніх зносин, США (Council on Foreign Relations)

Сполучені Штати з моменту виникнення напруги у Східних регіонах України системно працюють над тим, щоб запровадити проти Росія санкції, оскільки вона відіграє ключову роль у дестабілізації ситуації в регіоні. Поки що важко передбачити, чим може закінчитися конфлікт на Сході України.