Савченко у делегації ПАРЄ: виключити не можна залишити

20 Dec, 2016
DW

Рішення партії "Батьківщина" виключити народну депутатку Надію Савченко зі складу фракції у Верховній Раді України, яке було оприлюднено 15 грудня, автоматично поставило під питання статус Савченко як члена української делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи  (ПАРЄ).

Надія Савченко була введена до складу парламентської делегації України в ПАРЄ після дострокових виборів до Верховної Ради 2014 року, на котрих вона перемогла як перший номер у партійному списку "Батьківщини". Члени фракції ухвалили рішення включити Савченко до складу делегації у ПАРЄ, розраховуючи на те, що міжнародний парламентський імунітет допоможе визволити її з російського полону. Проте після перших самостійних кроків в українській політиці, які почала робити Савченко після звільнення у травні 2015 року, в "Батьківщині" прийшли до висновку, що їхні партійні принципи і політичні переконання Надії не збігаються. Тепер, ставши позафракційним депутатом, Савченко формально втратила право займати й місце представника "Батьківщини" в українській делегації в ПАРЄ.

Як пояснило DW джерело в міністерстві закордонних справ України, склад парламентської делегації в ПАРЄ затверджується головою Верховної Ради. Кандидатури членів делегації вносяться фракціями відповідно до квот, котрі розраховуються за спеціальною формулою. "Але, зрештою, місце в делегації закріплене за "Батьківщиною", і лише фракція вирішуватиме, хто саме представлятиме її в ПАРЄ", - пояснило джерело.

Дилема "Батьківщини"

Представники інших парламентських фракцій вже встигли заявити про те, що Савченко треба негайно замінити на іншого представника "Батьківщини".  DW намагалася з'ясувати позицію самих членів фракції "Батьківщина" з цього приводу, оскільки саме від їхнього рішення залежатиме подальша участь депутатки в роботі делегації, але всі вони старанно уникали коментарів. Так само не вдалося дізнатися позицію з цього приводу керівництва делегації. Без відповіді залишився і відповідний запит DW до прес-служби партії "Батьківщина".

Це мовчання з боку "Батьківщини" старший аналітик Української ради з міжнародних відносин Сергій Даниленко пояснює тим, що фракція ще не виробила остаточної позиції щодо цього чутливого і резонансного питання. На думку Даниленка, "Батьківщина" стала заручницею власних політичних технологій. Адже великою мірою завдяки особі Савченко партії вдалося свого часу набрати під час виборів велику кількість голосів, а згодом з трибуни ПАРЄ від імені "Батьківщини" закликати світову спільноту до сприяння у звільнені Надії з російської в'язниці.

Експерт вважає, що керівництво фракції й української делегації в ПАРЄ усвідомлюють, які іміджеві втрати вони понесуть у разі виключення Савченко. "Адже в асамблеї є доволі багато симпатиків Надії, які списують її незграбні кроки в політиці на недосвідченість і вірять, що їй варто дати шанс, оскільки вона представляє українську політику нової генерації", - сказав Даниленко. Проте водночас, враховуючи досвід участі Савченко у роботі двох сесій ПАРЄ, у "Батьківщині"  розуміють, що вона не командний гравець, а її дії та публічні заяви важко контролювати, констатує експерт.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Надання Україні асоціації стане прикладом і своєрідним стимулом для таких країн, як Молдова та Білорусь?

Павел Коваль (Paweł Robert Kowal)
Павел Коваль (Paweł Robert Kowal) Голова делегації Європарламенту до Комітету парламентської співпраці «ЄС-Україна»

- Чи керуються євродепутати у своїх дискусіях щодо України і геополітичними підходами, зокрема думкою про те, що надання Україні асоціації стане прикладом і своєрідним стимулом для таких країн, як Молдова та Білорусь?

Про підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

Йоханнес Корнеліс ван Баален
Йоханнес Корнеліс ван Баален, депутат Європарламенту від Нідерландів, політична група «Альянс лібералів та демократів за Європу»

Ми вважаємо, що для України життєво необхідно мати демократичне виборче право, оскільки Угода про асоціацію – це більше, ніж просто вільна торгівля. Вона закладає наші структурні відносини, тому виборче право, яке відповідає європейським стандартам, – життєво важливе.

Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Blake Clayton
Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Продовження погіршення ситуації в Лівії, Єгипті та інших країнах Північної Африки та Близького Сходу суттєво впливають на формування світових цін на енергоносії, у першу чергу - нафти. Я вважаю, що сьогодні США недостатньо працюють над збільшенням стратегічних обсягів нафти.