Новий голова Європарламенту: технократ без українського сентименту

18 Jan, 2017
DW logo

Новообраний президент Європарламенту може виявитися поборником діалогу з Росією. Проте на посаді він дотримуватиметься проукраїнської позиції своєї партії, вважають експерти.

За останні роки Європарламент став для Києва тією європейською інституцією, де на рівні керівництва українським інтересам надавалася широка підтримка. Прихід на цю посаду представника Європейської народної партії (ЄНП) 63-річного італійця Антоніо Таяні в експертному середовищі сприйняли з обережним оптимізмом. Аналітики вважають, що в особі колишнього президента ЄП Мартіна Шульца Україна втратила впливового адвоката в євроструктурах, проте сподіваються, що Антоніо Таяні, хоча й менш відкрито, продовжуватиме підтримку євроінтгераційних прагнень України.

Як партія скаже

До сфери політичних інтересів Таяні у Європарламенті Україна ніколи не входила. За останні два роки, протягом яких він виконував обов’язки євродепутата,  Таяні перебував у складі комітету промисловості та енергетики і опікувався розвитком співпраці ЄП з країнами Латинської Америки. І, як свідчить дані про його депутатську активність на сайті ЄП, за цей час він жодного разу не брав участі у дебатах, присвячених українському питанню. Проте, за словами експерта Ради зовнішньої політики "Українська призма" Яни Бровдій, яка проаналізувала те, як Таяні голосував за важливі для Києва резолюції, зокрема, про необхідність запровадження безвізового режиму, антиросійських санкцій, ратифікацію Угоди про асоціацію, його політичну позицію можна вважати проукраїнською, оскільки він ці резолюції підтримав.

Старший аналітик Групи Geostrategy Володимир Денисюк переконаний, що це пояснюється приналежністю Таяні до групи ЄНП, яка є політичним партнером ключових українських партій і відома своєю критичною позицією щодо Росії. Експерт сподівається, що президент Європарламенту і надалі дотримуватиметься цієї лінії.

Активний політик чи нейтральний менеджер?

Проте чи буде Таяні ініціювати власні заяви щодо підтримки України зараз говорити ще складно, визнає Бровдій. На її думку, все залежатиме від того, якою бачить сам Таяні свою роль на посаді президента Європарламенту. Експертка нагадує, що екс-президент Шульц зазнав чимало критики через те, що був сильною і самостійною політичною фігурою у ЄП. Для України його політичні месиджі часто були стимулом і моральною підтримкою, особливо у ході перепитій з введенням безвізового режиму з ЄС і збереженням санкцій проти Росії.

Європарламент у своїх резолюціях жорстко засуджує російську агресію і наголошує на європейській перспективі для України

Судячи із заяви, яку Таяні зробив у сесійній залі в день голосування за кандидатуру на пост президента ЄП, новий президент, радше за все,  обере роль неупередженого політичного менеджера. Він, зокрема, наголосив, що це "не справа президента Європарламенту просувати політичний порядок денний", що є компетенцією виключно самих євродепутатів. Він також пообіцяв, що у разі обрання, буде "нейтральним президентом", який працює для всіх європейців, і сконцентрується на "найважливіших питаннях: безпека, міграція і робочі місця".

Давнє інтерв’ю

Проте висловлювання Таяні під час перебування на посаді Єврокомісара з питань індустрії та підприємництва, яку він обіймав з 2010 по 2014 рік, були більш відвертими. Так, зокрема, 28 лютого 2014 року в інтерв’ю агентству Reuters Таяні висловив свої погляди з приводу драматичних подій в Україні.

"Звичайно, важливо підтримувати демократію, але водночас важливо працювати з Росією, тому що без міцної співпраці з Росією неможливо знайти гарного рішення. Існує загроза Грузії-ІІ", - застерігав Таяні.  Він також назвав Україну "складним коктейлем" з 46 мільйонів людей з різними етнічними та культурними традиціями. "Проблема України не в європейському розширенні. Це політична проблема, тому що люди в Україні не скрізь однакові", - таку думку висловлював новообраний президент Європарламенту три роки тому.

Європарламент залишатиметься на боці України

За словами експерта Європейської ради зовнішніх відносин (ECFR) Франциско де Борха Лахераса, чимало висловлювань Таяні, зроблених на попередніх посадах в Єврокомісії, можна назвати популістськими чи євроскепктичними.  У коментарі DW Лахерас висловив припущення, що співчуття та розуміння Таяні у конфлікті між Росією і Україною можуть схилятися на бік першої. Проте експерт закликав не спекулювати і не загострювати уваги на цьому моменті.  Він пояснив, що Таяні був одним із засновників партії Берлусконі "Вперед, Італіє" (найбільша права партія Італії, відома тісними зв’язками з російським керівництвом – ред.) Тож саме тому особисті погляди нового президента Європарламенту на ситуацію в Росії і в Україні, ймовірно, не набагато відрізняються від позиції його однопартійців на батьківщині. 

Попередник Таяні Мартін Шульц був доволі "проукраїнським" головою Європарламенту

Експерт радить поки що не поспішати з висновками щодо можливих кроків Таяні на посаді президента ЄП і звертає увагу, що під час голосування його кандидатуру підтримали як "надзвичайно проєвропейські ліберали, так і євроскептики, хоча обидві ці групи просувають різні інтереси, зокрема у питаннях України та відносин з Росією".

Лахерас переконаний, що незважаючи на зміни у керівництві, Європарламент у своїй переважній більшості залишиться проукраїнським, "особливо щодо питання російської агресії та дезінформації".

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Надання Україні асоціації стане прикладом і своєрідним стимулом для таких країн, як Молдова та Білорусь?

Павел Коваль (Paweł Robert Kowal)
Павел Коваль (Paweł Robert Kowal) Голова делегації Європарламенту до Комітету парламентської співпраці «ЄС-Україна»

- Чи керуються євродепутати у своїх дискусіях щодо України і геополітичними підходами, зокрема думкою про те, що надання Україні асоціації стане прикладом і своєрідним стимулом для таких країн, як Молдова та Білорусь?

Через дії в Україні Росія повністю втратила довіру до себе

Урсула фон дер Ляєн, Міністр оборони Німеччини
Урсула фон дер Ляєн, Міністр оборони Німеччини

Наскільки насправді великі навчання? Точний розмір відомо лише Москві та Мінську. Сусіди та багато партнерів в НАТО припускають, що фактична кількість сил, задіяних на російській та білоруській стороні, перевищує офіційно зареєстровану кількість 12,700 військових.

США з імпортера стали експортером газу

Френк Веррастро
Френк Веррастро, Центр стратегічних та міжнародних досліджень, Вашингтон

Френк Веррастро, Центр стратегічних та міжнародних досліджень, Вашингтон